Από τους βομβαρδισμούς του ΝΑΤΟ, στην κορυφή της Ευρώπης

Δευτέρα, 4/3/2019 - 14:25

Από το βράδυ της Κυριακής (03/03) η Κύπρος πανηγυρίζει το πρώτο της χρυσό μετάλλιο στο Πανευρωπαϊκό πρωτάθλημα κλειστού στίβου. Την επιτυχία έφερε στο νησί μας ο Μίλαν Τραΐκοβιτς.

Γεννήθηκε στην πόλη Σουρντούλιτσα της Σερβίας στις 17 Μαρτίου το 1992 και μετανάστευσε με την οικογένειά του στην Κύπρο εξαιτίας της έκρυθμης κατάστασης που δημιουργήθηκε από τους βομβαρδισμούς στην Σερβία το 1999.

Ο Μίλαν ξεκίνησε από μικρή ηλικία την ενασχόληση του με τον αθλητισμό και συγκεκριμένα με το ποδόσφαιρο καθώς βρισκόταν στις ακαδημίες του Απόλλωνα. Παράλληλα όμως με το ποδόσφαιρο είχε ενασχόληση και με τον στίβο.

Το 2005 αγωνίσθηκε στον πρώτο του αγώνα με εμπόδια και κατέκτησε την δεύτερη θέση στους επαρχιακούς αγώνες της Λεμεσού. Το 2010 βρέθηκε στους Πανελλήνιους αγώνες ως εμποδιστής, και κάπου εκεί όλα άρχισαν για τον Μίλαν.

Το 2013 ήρθε η πρώτη σημαντική επιτυχία για τον Τραΐκοβιτς καθώς κατέκτησε το Χρυσό μετάλλιο στους αγώνες μικρών κρατών Ευρώπης. Τρία χρόνια αργότερα ο Μίλαν ξεκίνησε να προπονείται με τον Αντώνη Γιαννουλάκη και η πρόοδος που έδειξε ήταν εντυπωσιακή.

Αρχικά, κατάφερε να συμμετάσχει στον τελικό των Ολυμπιακών Αγώνων στο Ρίο Ντε Τζανέιρο όπου κατέκτησε την έβδομη θέση ενώ την ίδια χρονιά κατέκτησε την πέμπτη θέση Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα στίβου στην Ολλανδία.

Το 2018 έκανε νέο Παγκύπριο ρεκόρ στο Παγκόσμιου κλειστού στίβου αλλά έκανε άκυρη εκκίνηση στον τελικό και αποκλείστηκε. Στους Κοινοπολιτειακούς έμεινε εκτός βάθρου ενώ στο Πανευρωπαϊκό πρωτάθλημα έμεινε μέχρι τα ημιτελικά.

Στο κλειστό πρωτάθλημα Ευρωπαϊκού στίβου κατάφερε να περάσει στον μεγάλο τελικό με τον χρόνο που έκανε καθώς τερμάτισε τέταρτος. Στον τελικό «άρπαξε» το χρυσό για την Κύπρο, την τελευταία στιγμή καθώς βούτηξε για να πέσει πρώτος στο νήμα, ένα εκατοστό μπροστά από τον Γάλλο πρωταθλητή Ευρώπης του ανοικτού στίβου Λαγκάρτ.

Γράφοντας έτσι την πιο χρυσή σελίδα στην ιστορία του Κυπριακού στίβου, μέχρι την επόμενη.

Εδώ ο αγώνας που έδωσε στον Τραΐκοβιτς το Χρυσό Μετάλλιο

α

Μετά την μεγάλη του επιτυχία ο Μίλαν Τραΐκοβιτς παραχώρησε δηλώσεις όπου μεταξύ άλλων μίλησε για την μεγάλη του νίκη, τους επόμενους στόχους του αλλά και τις δυσκολίες που αντιμετώπισε.

«Οι αθλητές μετά από μα εκπλήρωση στόχου, σκεφτόμαστε τον επόμενο. Θα ξεκουραστώ και πάλι δουλειά για τους επόμενους αγώνες».

Για το πώς έφτασε στο χρυσό: «Δούλεψα για αυτό. Δούλεψα πολύ σκληρά και έκανα ότι μπορούσα για να διεκδικήσω το μετάλλιο. Και πέρσι ένιωθα ότι μπορούσα, όμως είχα την άκυρη εκκίνηση στον τελικό του Μπέρμιγχαμ. Φέτος έβαλα στόχο το μετάλλιο και το πίστευα πολύ».

Για το ότι μετά τον τερματισμό δεν αντιλήφθηκε ότι ήταν πρώτος: «Ήμασταν όλοι πολύ κοντά. Επειδή ήμουν στον πρώτο διάδρομο, ήταν δύσκολο να καταλάβω σε ποια θέση τερμάτισα. Όλα πήγαν καλά και μόλις είδα ότι ήμουν πρώτος, άρχισα τους πανηγυρισμούς».

Για τις δυσκολίες που έχει ο πρωταθλητισμός: «Δουλεύουμε σκληρά, λείπουμε μεγάλο διάστημα από το σπίτι μας και η προσπάθεια αυτή δικαιώνεται με τέτοιες επιτυχίες».

Για το ότι αποτελεί τη μεγαλύτερη επιτυχία στην ιστορία του Κυπριακού στίβο σε επίπεδο ευρωπαϊκών διοργανώσεων: «Μετά το αργυρό του Κυριάκου Ιωάννου, ήρθε αυτή η επιτυχία που όντως είναι η μεγαλύτερη  για την Κύπρο».

Για τον επόμενο του στόχο:  «Στόχος μου είναι να προκριθώ στον τελικός του παγκοσμίου πρωταθλήματος που θα γίνει στην Ντόχα. Θα αρχίσουμε δουλειά σε αυτό και πιστεύω ότι θα τα καταφέρουμε».

Για το ότι κάνει σταθερά βήματα τα τελευταία χρόνια: «Είναι μεγαλύτερη η ευθύνη τώρα που είμαι Πρωταθλητής Ευρώπης. Θα περιμένω και εγώ περισσότερα από τον ίδιο μου τον εαυτό. Χρειάζεται δουλειά και να πιστεύεις στον εαυτό σου».

Για τα συγχαρητήρια που δέχεται από όλους: «Το τηλέφωνο μου κολλάει συνέχεια λόγω των μηνυμάτων που παίρνω. Ευχαριστώ όλη την Κύπρο που είναι δίπλα μου σε αυτή την προσπάθεια».