«Απόδραση» από το Παραλίμνι δια ποδός... Ζαχίντ (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Κυριακή, 20/9/2020 - 21:21

Νίκη για τον ΑΠΟΕΛ με 2-0 στο Παραλίμνι απέναντι στην τοπική ομάδα. Η ομάδα της Λευκωσίας πήρε το τρίποντο με δύο γκολ του Ζαχίντ στο δεύτερο λεπτό και στο 72ο λεπτό.

Ο ΑΠΟΕΛ μπήκε πολύ καλά στον αγωνιστικό χώρο και επί της ουσίας δεν απειλήθηκε σχεδόν ποτέ από τους γηπεδούχους. Είχε τον έλεγχο και θα μπορούσε να τελειώσει πολύ νωρίτερα την αναμέτρηση.

Με αυτή τη νίκη ο ΑΠΟΕΛ έφτασε τους 7 βαθμούς ενώ η Ένωση παρέμεινε στην τελευταία θέση χωρίς βαθμό. Την πέμπτη αγωνιστική η Ένωση πάει στην Πάφο για να αντιμετωπίσει την Καρμιώτισσα ενώ ο ΑΠΟΕΛ φιλοξενεί τη Δόξα.

Πρώτη μεγάλη ευκαιρία στο παιχνίδι στο πρώτο λεπτό μετά από κόρνερ του Ατζίλι, κεφαλιά του Ενσούε αλλά απέκρουσε ο Γκαντσέφσκι.

Μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Ζαχίντ με πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα στο δεύτερο λεπτό για το 1-0 του ΑΠΟΕΛ.

Νέα ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ στο έκτο λεπτό, κάθετη πάσα του Ζαχίντ, ο Ατζίλι έκανε παράλληλη πάσα και ο Νουχίου με τη μία έκανε το σουτ, η μπάλα πέρασε ελάχιστα δίπλα από το δεξί δοκάρι του Γκαντσέφσκι.

Εξαιρετική ενέργεια του Ζεράλδες από δεξιά, έκανε παράλληλη πάσα στον Νουχίου, ο οποίος ήταν άστοχος στο 23ο λεπτό της αναμέτρησης.

Πρώτη καλή φάση για την ΕΝΠ στο ματς με το σουτ του Λουσέρο να περνά ελάχιστα δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Σίλβα στο 32ο λεπτό.

Απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Μπαρπόσα η μπάλα κτύπησε στο τοίχος και έφυγε κόρνερ, το οποίο πέρασε ανεκμετάλλευτο στο 49ο λεπτό.

Στο 60ο λεπτό ο Τάμαρι έκανε το σουτ όμως ήταν άστοχος και δεν απείλησε την εστία των γηπεδούχων.

Συρτό σου του Αϊρέπ, ο Σίλβα απέκρουσε δύσκολα στη δεξιά του γωνία στο 65ο λεπτό της αναμέτρησης και κράτησε μπροστά τον ΑΠΟΕΛ.

Στο 72ο λεπτό ο ΑΠΟΕΛ διπλασίασε τα γκολ του ξανά με τον Ζαχίντ. Το μισό γκολ ανήκει στον Μούσα Τάμαρι, ο οποίος κουβάλησε με ταχύτητα την μπάλα και την κατάλληλη στιγμή την γύρισε στον Ζαχίντ, ο οποίος από το ύψος της περιοχής σκόραρε με το αριστερό.

Τεράστια ευκαιρία για την Ένωση στα τελευταία λεπτά, ο Μπαλοτέλι σε τετ α τετ με τον Σίλβα, τον προσπέρασε, έκανε το σουτ και ο Ζόρζε προ της γραμμής τέρματος έδιωξε την μπάλα.

Ένωση Νέων Παραλιμνίου (Μάριος Κκαράς): Γκαντσέφσκι, Ιρέπ, Φαν Άνχολντ, Λουσέρο (Μπαλοτέλι 71'), Μπελόνε (Ντένινγκ 60'), Θεοδώρου, Κοσμάς (Μαϊσουράντζε 46'), Μπαρμπόσα, Μπάλαζιτς, Φελίπε, Μαρκόφσκι

ΑΠΟΕΛ (Μαρίνος Ουζουνίδης): Σίλβα, Ζόρζε, Ζεράλδες, Γουίλερ (Σιέλης 8'), Ενσούε, Ανουάρ, Ζαχίντ (Λουντέμο 80'), Ατζίλι (Εντονγκαλά 69'), Ντε Βινσέντι, Τάμαρι, Νουχίου

Μάριος Κκαράς (Ένωση Νέων Παραλιμνίου): «Δεν έχουμε λόγια πλέον να συζητάμε για τα γκολ που δεχόμαστε. Να ξεκινάς με 1-0, είναι πολύ δύσκολα. Είχαμε θέματα στα πρώτα 15 λεπτά. Μέχρι το 20 το ΑΠΟΕΛ ήταν καλύτερο από εμάς. Στη συνέχεια γίναμε πιο επικίνδυνοι και δημιουργήσαμε ευκαιρίες. Δυστυχώς για άλλο ένα παιχνίδι δεν καταφέραμε να σκοράρουμε. Στο δεύτερο ημίχρονο κάναμε πιο γρήγορα τις αλλαγές να γίνουμε πιο επιθετικοί και να βάλουμε περισσότερη ταχύτητα. Δυστυχώς δεν εκμεταλλευτήκαμε τις προϋποθέσεις που είχαμε. Πιο έμπειρη ομάδα ο ΑΠΟΕΛ τελείωσε το παιχνίδι. Για εμάς σε πιο κλασικές ευκαιρίες δεν σκοράραμε. Πρέπει να γίνουμε πιο σοβαροί στο τελικό σουτ. Πρέπει οπωσδήποτε στο παιχνίδι της Παρασκευής να πάρουμε τους τρεις βαθμούς».

Μαρίνος Ουζουνίδης (ΑΠΟΕΛ): «Το σημαντικό ήταν οι τρεις βαθμοί και τους πήραμε. Θεωρώ ότι θα έπρεπε να τους πάρουμε πολύ πιο εύκολα. Μπήκαμε πολύ καλά, όπως το είχαμε σχεδιάσει. Σκοράραμε, δημιουργήσαμε πολλές ευκαιρίες, αλλά ήμασταν λίγο επιπόλαιοι στην τελική ενέργεια. Μετά τα 20-25 λεπτά ανοίξαμε αρκετά το παιχνίδι, σταματήσαμε να έχουμε την κυκλοφορία που είχαμε στην αρχή. Περισσότερο γιατί υπήρχαν οι προϋποθέσεις από την πλευρά του Τάμαρι και παίζαμε με ταχύτητα από την πλευρά του, αυτό όμως άνοιξε το παιχνίδι και δεν ήταν κάτι που το θέλαμε γιατί υπήρχε και η κούραση από το παιχνίδι της Πέμπτης. Δυστυχώς χάσαμε ένα παίκτη πολύ γρήγορα. Αλλάξαμε τον σχηματισμό και χάσαμε και μια αλλαγή.

Υπήρχαν παιδιά που κάνανε το πρώτο τους παιχνίδι και είναι φυσιολογικό η ένταση και ο ρυθμός να μην είναι αυτός που θέλαμε. Παρόλα αυτά είμαι ευχαριστημένος από τον τρόπο που συμπεριφερθήκαμε. Απλά όποτε μας δίνεται η ευκαιρία πρέπει να τελειώνουμε πιο νωρίς τα παιχνίδια γιατί όπως είδαμε και στο τέλος, μπορεί να γίνει ένα λάθος, μια κακιά στιγμή και δεν υπάρχει λόγος να βάζουμε τον αντίπαλο στο παιχνίδι.

Συγχαρητήρια στα παιδιά, μην ξεχνάμε ότι είναι Πέμπτη-Κυριακή τα παιχνίδια, είχαμε και το ταξίδι. Δεν είναι εύκολη η προσαρμογή από Ευρώπη στην Κύπρο αλλά μπήκαμε καλά, συγκεντρωμένα και αυτό κρατάω».

Ιράκλι Μαϊσουράντζε (Ένωση Νέων Παραλιμνίου): «Ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι, ο ΑΠΟΕΛ ήταν καλύτερος και κέρδισε. Ήταν δύσκολη νύχτα η χθεσινή, αφού όλοι οι παίκτες πέρασαν από τεστ κορωνοϊού. Αρκετοί παίκτες δεν κοιμήθηκαν. Δεν είναι όμως δικαιολογία και πρέπει να δούμε τη συνέχεια».

Γκάγιας Ζαχίντ (ΑΠΟΕΛ): «Νιώθω σε καλή φόρμα και η ομάδα το ίδιο. Κτίζουμε κάτι καλό. Ήταν δύσκολο το παιχνίδι, κάναμε ευκαιρίες και σκοράραμε δυο γκολ. Παίζουμε κάθε τρεις μέρες, είναι δύσκολο. Πήραμε τρεις συνεχόμενες νίκες. Είναι πολύ σημαντικό.

Αποθεώθηκες από τον κόσμο του ΑΠΟΕΛ: «Λατρεύω να παίζω για τον ΑΠΟΕΛ. Οι οπαδοί είναι φανταστικοί. Είναι καλό που επέστρεψα στον ΑΠΟΕΛ. Πρέπει να συνεχίσουμε να βελτιωνόμαστε. Ο κόσμος αξίζει τα καλύτερα και θα δίνω τον καλύτερο μου εαυτό. Πρέπει να είμαστε συγκεντρωμένοι. Να βελτιωθούμε ακόμη περισσότερο. Να πάρουμε τη νίκη και τη πρόκριση απέναντι στην Ζρίνσκι».

Νεκτάριος Πετεβίνος (ΑΠΟΕΛ): «Μπήκαμε πολύ δυνατά και προηγηθήκαμε πολύ νωρίς. Μπορούσαμε να κάνουμε πιο εύκολο το έργο μας. Αυτή η κούραση λειτουργεί πνευματικά. Κάποιες εύκολες πάσες που πρέπει να αποφεύγονται τα κάναμε σήμερα. Κρατάμε τη νίκη γιατί δεν έχουμε χρόνο να βλέπουμε τι έγινε στο παρελθόν. Δεν μπορείς να πετύχεις αν δεν είσαι καλός, ειδικά στην Ευρώπη. Το μόνο πράγμα που επιδιώκουμε είναι να παίρνουμε ανάσες και να προχωρούμε παρακάτω. Θα πρέπει να δούμε το πρόβλημα του Γουήλερ και να ενεργοποιήσουμε όλα τα παιδιά του ρόστερ. Ο Εφραίμ είναι έτοιμος, να δούμε τον Γένσεν και τον Νικόλα. Ο Νικόλας έχει μπει στην ομάδα και πρέπει να δραστηριοποιηθεί όπως τον ξέραμε».