«Ανάσταση» και νίκη μετά από δύο μήνες για τον ΑΠΟΕΛ (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Τετάρτη, 25/11/2020 - 18:55

Νίκη μετά από δύο μήνες για τον ΑΠΟΕΛ. Οι «γαλαζοκίτρινοι» επικράτησαν της Δόξας στην εξ αναβολής 5η αγωνιστική του πρωταθλήματος στο ΓΣΠ με 2-0. Ο Μερκής άνοιξε το σκορ για την ομάδα της Λευκωσίας στο 57ο λεπτό ενώ ο Ζαχίντ διαμόρφωσε το τελικό 2-0 στο 65ο λεπτό με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι.

Ο ΑΠΟΕΛ δεν έθελξε με την εμφάνιση του όμως κρατάει τη νίκη που θα δώσει άλλη ψυχολογία ενόψει της συνέχειας και της… αντεπίθεσης που θέλουν να πραγματοποιήσουν οι «γαλαζοκίτρινοι».

Με τη νίκη αυτή ο ΑΠΟΕΛ έφτασε τους 13 βαθμούς  και μείωσε τη διαφορά από την πρώτη θέση στους δέκα βαθμούς ενώ η Δόξα έμεινε στους 14 βαθμούς και βρίσκεται πάνω από τους «γαλαζοκίτρινους».

Το ερχόμενο Σαββατοκύριακο ο ΑΠΟΕΛ αντιμετωπίζει για τη 12η αγωνιστική τη Νέα Σαλαμίνα εκτός έδρας στο «Αμμόχωστος – Επιστροφή» ενώ η Δόξα πάει στο «Στέλιος Κυριακίδης» για να αντιμετωπίσει την Πάφο.

Σέντρα σουτ από τον Εγγλέζου η μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτύων του Σίλβα στο έκτο λεπτό της αναμέτρησης.

Καλή στιγμή για τον ΑΠΟΕΛ στο 13ο λεπτό μετά από παράλληλη σέντρα του Κλωναρίδη, δεν μπόρεσαν να μπουν στην πορεία της μπάλας όμως οι Νούχιου και Αντζίλι.

Μακρινό σουτ του Γένσεν στο 19ο λεπτό όμως ο τερματοφύλακας της Δόξας δεν ανησύχησε.

Με τη συμπλήρωση μισής ώρας στην αναμέτρηση ο Αντζίλι έπιασε το σουτ όμως ο Σπιρόφσκι δεν απειλήθηκε καθώς ο άσος του ΑΠΟΕΛ ήταν άστοχος.

Άψογη κάθετη πάσα του Γένσεν, ο Εντονγκαλά βγήκε τετ α τετ με τον Σισκόφσκι, έκανε το διαγώνιο σουτ η μπάλα έφυγε ελάχιστα δίπλα από το δεξί δοκάρι του Σκοπιανού τερματοφύλακα στο 40ο λεπτό της αναμέτρησης.

Μετά από εκτέλεση φάουλ του Ζαχίντ ο Μερκής με δυνατή κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και έδωσε προβάδισμα στον ΑΠΟΕΛ στο 57ο λεπτό στην πρώτη ουσιαστικά ευκαιρία του δευτέρου ημιχρόνου.

Εκτέλεση φάουλ του Ολιβέιρα ο Σίλβα όμως έδιωξε με γροθιές για τον ΑΠΟΕΛ στο 61ο λεπτό της αναμέτρησης.

Πέναλτι για τον ΑΠΟΕΛ στο 64ο λεπτό σε μαρκάρισμα του Μουκτάρη στον Ζαχίντ. Κλώτσησε τον παίκτη των «γαλαζοκιτρίνων» ο αμυντικός της Δόξας. Την εκτέλεση ανέλαβε ο ίδιος ο Νορβηγός ο οποίος έκανε το 2-0 για τον ΑΠΟΕΛ.

Καλή ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ με τον Εντονγκαλά, ενώ δευτερόλεπτα μετά ο Σισκόφσκι μάζεψε την μπάλα σε σουτ του Αντζίλι στο 79ο λεπτό της αναμέτρησης.

Στο 81ο λεπτό ο Μέσκα έκανε το σουτ για τη Δόξα όμως δεν κατάφερε να βρει στόχο.

ΑΠΟΕΛ (Μικ Μακάρθι): Σίλβα, Μερκής, Σιέλης, Ζεράλδες, Ζόρζε, Γένσεν, Εντονγκαλά (Γαβριήλ 84'), Αντζίλι, Κλωναρίδης (Μπεν Σαχάρ 71'), Ζαχίντ (Λουντέμο 78'), Νουχίου

Δόξα (Κώστας Σακκάς): Σισκόφσκι, Πάντιτς, Εγγλέζου, Μουκτάρης, Ολιβέιρα, Σαντίκ (Κίκας 36'), Οικονομίδης, Κάρλος (Φιρμίνο 69'), Τραϊσέφσκι, Αμπουμπακάρ (Ασαμόα 78'), Μέσκα

Μικ Μακάρθι (ΑΠΟΕΛ): «Είναι μια ανακούφιση το σημερινό αποτέλεσμα. Την χρειαζόμασταν για να χτίσουμε. Ήταν μια καλή εμφάνιση, όχι λαμπρή. Οι παίκτες έκαναν ότι τους είπα, δούλεψαν και προσπάθησαν. Στο τέλος μπορώ να πω πως είμαι ευχαριστημένος. Η νίκη ήρθε πάνω σε δύσκολη ομάδα που ακολουθεί τις οδηγίες του προπονητή. Δουλέψαμε αρκετά για αυτό το αποτέλεσμα. Προσπαθήσαμε να παίζουμε ανάμεσα στις γραμμές, να βρούμε τον επιθετικό μας. Το σημαντικό και αυτό που έκανε την διαφορά ήταν ότι σκοράραμε. Είναι φυσιολογικό να θέλουν να σκοράρουν οι επιθετικοί. Δεν με ενδιαφέρει ποιος έβαλε τα γκολ. Δούλεψαν και πρόσφεραν σε άλλους τομείς. Σίγουρα εμείς σαν προπονητές θα δουλέψουμε σε αυτό».

Για τον Κλωναρίδη, απάντησε: «Ο Κλωναρίδης έπαιξε καλά, δούλεψε πολύ. Έχασε κάποιες προπονήσεις τις προηγούμενες εβδομάδες και έδειξε πως χάνει την ορμή του, τον ρώτησα αν ήταν εντάξει στα αποδυτήρια όμως δεν μου είπε πως έχει πρόβλημα. Ο Κλωναρίδης βγήκε για να μην κινδυνεύσει για τραυματισμό. Ήταν άσχημο το στραμπούληγμα για τον Γουίλερ, μάλλον δεν προλαβαίνει. Μετά τη νίκη θα αξιολογήσουμε τα δεδομένα».

Για το αν υπάρχουν περιθώρια βελτίωσης ώστε να κυνηγήσει τον μεγάλο στόχο, τόνισε: «Θα ήταν φανταστικό όμως δεν μπορώ να το υποσχεθώ. Μας δίνει ελπίδα η νίκη, όμως αυτό που πρέπει να δούμε είναι να πάμε βήμα-βήμα. Δεν πρέπει να παρασυρθούμε. Να είμαστε προσηλωμένη και να το παλέψουμε. Ο μόνος τρόπος να βελτιωθείς είναι οι νίκες. Νιώθοντας καλύτερα ο ένας με τον άλλον».

Κώστας Σακκάς (Δόξα): «Συγχαρητήρια στον ΑΠΟΕΛ για την πολύ μεγάλη νίκη. Προσπαθήσαμε και ελέγξαμε το παιχνίδι μέχρι και την φάση του πρώτου γκολ. Μετά από την στατική φάση, χάλασε η τακτική μας και ήρθε και το δεύτερο γκολ που πρέπει να το ξαναδούμε. Μετά το παιχνίδι έγινε πολύ δύσκολο για μας. Δοκιμάσαμε κάποια πράγματα αλλά δεν τα καταφέραμε. Είχαμε και την αναγκαστική αλλαγή του Σαντίκ και ήταν δύσκολο να βρούμε λύσεις στο επιθετικό κομμάτι. Οι παίκτες ακολούθησαν το πλάνο και δεν έχω παράπονο. Δεχτήκαμε ένα εύκολο γκολ. Ο Σαντίκ μεταφέρθηκε στην κλινική, έχει χτύπημα στο κεφάλι. Είναι σε καλή κατάσταση όμως είναι χτύπημα στο κεφάλι και πρέπει να προσεχτεί».

Για το γεγονός ότι χαρακτήρισε τη νίκη του ΑΠΟΕΛ πολύ μεγάλη: «Αν δείτε την βαθμολογία, αυτό λέει».

Γιώργος Μερκής (ΑΠΟΕΛ):«Ήταν μια δύσκολη περίοδος για την ομάδα μας. Σίγουρα ο ΑΠΟΕΛ έχει μάθει τον κόσμο να βρίσκεται στα ψηλά. Ντρεπόμαστε για τη θέση που βρισκόμαστε. Προσπαθούμε κάθε μέρα να βελτιωνόμαστε και σίγουρα αυτή τη νίκη θα μας δώσει ψυχολογία γιατί στο ποδόσφαιρο η ψυχολογία είναι ένα μεγάλο πράγμα. Σήμερα δεν πήγαμε να παίξουμε καλό ποδόσφαιρο. Σήμερα είχαμε πει ότι το μόνο ζητούμενο ήταν να πάρουμε τους τρεις βαθμούς».