ΑΠΟΕΛ: «Η Ανόρθωση έπαιξε με μοναδικό στόχο την ισοπαλία»

Τετάρτη, 5/2/2020 - 22:18

Με το πέρας του ντέρμπι, πραγματοποιήθηκαν δηλώσεις από πλευράς ΑΠΟΕΛ, οι οποίοι τόνισαν ότι η Ανόρθωση ήρθε στο ΓΣΠ έχοντας ως μοναδικό στόχο την ισοπαλία.

Οι δηλώσεις του Νεκτάριου Πετεβίνου:

«Καταρχήν ήταν ένα ντέρμπι το οποίο σαφώς και θα καθόριζε τα μαθηματικά δεδομένα αν κερδίζαμε ή αν χάναμε. Μετά από το ματς μπορούμε να πούμε ότι ο ΑΠΟΕΛ ήρθε για να κερδίσει και η Ανόρθωση μας έδινε την εντύπωση ότι θα ήταν ευχαριστημένη αν έφυγε με την ισοπαλία με βάση τον τρόπο που έπαιξε. Πριν από το ματς, όλα τα αποτελέσματα ήταν ανοικτά. Στο πρώτο ημίχρονο ήταν δίκαιο το 0-0. Δεν είχαμε τελικές προσπάθειες όπως και η Ανόρθωση και δεν είχε ουσία. Στην επανάληψη δυστυχώς δεν τα καταφέραμε να σκοράρουμε, ενώ μπορούσαμε να κερδίσουμε το παιχνίδι. Ήμασταν πολύ πιο απαιτητικοί. Δυστυχώς δεν τα καταφέραμε όμως δεν μπορούμε να έχουμε παράπονο από τους παίκτες μας, προσπάθησαν. Μας έλειπε η δίψα μέχρι το τελευταίο λεπτό για να κερδίσουμε και σήμερα είδαμε πως υπήρχε αυτό το στοιχείο και μας χαροποιεί. Είμαστε οι πρωταθλητές και θα παλέψουμε μέχρι το τέλος. Είναι το πιο ανταγωνιστικό πρωτάθλημα όπως φαίνεται μέχρι στιγμής. Είτε πέντε βαθμούς μπροστά είτε πέντε πίσω, το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να κερδίσεις και αυτό θα προσπαθήσουμε να κάνουμε στη συνέχεια».

Οι δηλώσεις των ποδοσφαιριστών:

Γιώργος Μερκής: «Το αποτέλεσμα δεν μας ικανοποιεί, παίζαμε κόντρα σε μια πολύ δυνατή ομάδα. Ήταν πολύ σφικτοί στην άμυνα, περισσότερο η Ανόρθωση δεν ήθελε να χάσει παρά να κερδίσει, εμείς θέλαμε τη νίκη. Στο πρώτο ημίχρονο δεν βρίσκαμε τους διαδρόμους, προσπαθήσαμε, είχαμε περισσότερο πάθος και θέληση, δημιουργήσαμε κάποιες ευκαιρίες και ήμασταν άτυχοι. Νομίζω το β’ ημίχρονο δεν παίχτηκε πολύ ποδόσφαιρο, είχε πολλούς τραυματισμούς και πολλές φορές σταματούσε το χρονόμετρο. Κρατούμε τα θετικά, είδαμε την ομάδα να παίζει με πάθος και θέληση και να διεκδικεί το τρίποντο. Συνεχίζουμε, είμαστε εκεί, είμαστε το ΑΠΟΕΛ και θα συνεχίσουμε για το καλύτερο».

Ανδρέας Μακρής: «Από την αρχή μπήκαμε για τους τρεις πόντους γιατί είμαστε πρωταθλητές και θέλουμε να συνεχίσουμε την παράδοση. Βγάλαμε πάθος που έλειπε από προηγούμενα παιχνίδια κι αυτό είναι το μόνο θετικό που κρατώ. Μπορούσαμε για τη νίκη με τις φάσεις και τα δυο δοκάρια που είχαμε. Είμαστε εκεί, δεν είμαστε μακριά από την κορυφή και εξαρτάται από εμάς πως θα αξιοποιούμε τις φάσεις στο εξής. Κι οι δύο ομάδες παθιάστηκαν, ήθελαν να μείνουν στα ψηλά. Πιστεύω πως δεν ήταν ματς με πολλές φάσεις αλλά μπορούσαμε να πάρουμε εμείς τη νίκη. Κάθε ματς πάμε για τη νίκη. Έτσι θα πάμε στη Λάρνακα για να πάρουμε τους τρεις βαθμούς απέναντι στην ΑΕΚ το Σάββατο. Έχει πολύ δρόμο το πρωτάθλημα».