«Απογειώθηκε» ψυχολογικά και βλέπει ντέρμπι αιωνίων η Ομόνοια

Παρασκευή, 4/12/2020 - 08:30

Καλύτερο αποτέλεσμα δε θα μπορούσαν να είχαν φανταστεί στην Ομόνοια στην τελευταία εντός έδρας αναμέτρηση για τους ομίλους τους Europa League στην 5η αγωνιστική. Η ομάδα της Λευκωσίας πήρε... μεγάλο τρίποντο απέναντι στον ΠΑΟΚ αφού επικράτησε με 2-1 χάρις σε γκολ των Κακουλλή στα πρώτα λεπτά και του Γκόμεθ στα 83ο λεπτό. Για τους φιλοξενούμενους ισοφάρισε προσωρινά ο Τζόλης στο 39ο λεπτό.

Μία νίκη η οποία μπορεί να αποδειχθεί... χρυσάφι για το κυπριακό ποδόσφαιρο αφού η χώρας μας πλέον ανέβηκε στη 14η θέση της κατάταξης της UEFA και πλέον βρίσκεται πολύ κοντά στο να έχει δύο εκπροσώπους στο Champions League την περίοδο 2022-23.

Η νίκη αυτή ήρθε την κατάλληλη στιγμή για την ομάδα του Χένινγκ Μπεργκ καθώς άπαντες στο «πράσινο στρατόπεδο» ανέβηκαν ψυχολογικά και βλέπουν με τεράστια αισιοδοξία το παιχνίδι της 13ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος κόντρα στον ΑΠΟΕΛ.

Μάλιστα, όλοι ποδοσφαιριστές που μίλησαν στην κάμερα της Cytavision μετά το πέρας της αναμέτρησης με τον ΠΑΟΚ σχολίασαν το γεγονός πως πλέον πάνε στο παιχνίδι με τον ΑΠΟΕΛ με άλλη ψυχολογία και το μόνο που θέλουν είναι οι τρεις βαθμοί της νίκης.

Στο καθαρά αγωνιστικό της αναμέτρησης, αν και προχώρησε σε εφτά αλλαγές ο Μπεργκ, η ομάδα του στάθηκε πολύ καλά στον αγωνιστικό χώρο. Μάλιστα, το γρήγορο γκολ που πέτυχε της έδωσε περισσότερη ώθηση στο να... κυνηγήσει το θετικό αποτέλεσμα.

Ο ΠΑΟΚ ναι μεν ισοφάρισε όμως δεν ήταν σε κανένα σημείο της αναμέτρησης ο απόλυτης κυριάρχος. Πίεσε κάπως στο τελευταίο τέταρτο του παιχνιδιού όμως το γκολ της Ομόνοιας του έκοψε τα... φτερά καθώς τον απόκλεισε από τη συνέχεια της διοργάνωσης.

Αναμονή για τους τραυματίες στην Ομόνοια

Το αιώνιο ντέρμπι με τον ΑΠΟΕΛ πλησιάζει όμως το ιατρικό δελτίο της Ομόνοιας έχει αρκετά ονόματα γραμμένα. Έρικ Μποτεάκ, Χάρης Μαυρίας, Χαράλαμπος Κυριακίδης και Ανδρόνικος Κακουλλής είναι στη λίστα.

Οι δύο πρώτοι θα κάνουν αγώνα... δρόμου για να είναι έτοιμοι όμως ακόμη δε μπορεί να γίνει ασφαλές εκτίμηση αν θα μπορούν να υπολογίζονται. Οι άλλοι δύο απεκόμισαν προβλήματα στο χθεσινοβραδινό παιχνίδι με τον ΠΑΟΚ. Ο νεαρός επιθετικός εκτός απρόοπτου θα είναι στις επιλογές του Μπεργκ κόντρα στον ΑΠΟΕΛ.