Απογοήτευσε και πάλι η «Κυρία», πέρασε νικηφόρα η ΑΕΚ από το «Παπ» (ΒΙΝΤΕΟ)

Δευτέρα, 29/10/2018 - 20:53

Ολοκληρώθηκε το παιχνίδι στο «Αντώνης Παπαδόπουλος» με την ΑΕΚ να είναι η μεγάλη νικήτρια του ντέρμπι της 7ης αγωνιστικής με τη νίκη της 2-1. Η ομάδα της ΑΕΚ ήταν καλύτερη από τους γηπεδούχους στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και δίκαια πήρε τη νίκη. Η ομάδα της Αμμοχώστου για άλλη μια αγωνιστική προβλημάτισε με την απόδοση της και πλέον τα πράγματα γίνονται ιδιαίτερα δύσκολα για τη συνέχεια της σεζόν καθώς ακολουθεί και το δύσκολο εκτός έδρας παιχνίδι με τον Απόλλωνα στη Λεμεσό.

Το φιλμ της αναμέτρησης

Α’ Ημίχρονο

Πρώτο σουτ στην αναμέτρηση ήρθε για την Ανόρθωση στο 8ο λεπτό όταν η μπάλα στρώθηκε στον Λαβόρδε μετά από εκτέλεση φάουλ με τον Κολομβιανό πιάνει το σουτ και το Τόνιο να διώχνει με υπερένταση την μπάλα σε κόρνερ.

Η πρώτη απειλή από πλευράς της ΑΕΚ ήρθε στο 16ο λεπτό όταν ο Χέφελ έφερε την μπάλα στην περιοχή μετά από εκτέλεση φάουλ και τον Σίντελφελντ να διώχνει την μπάλα πριν περάσει στο δεύτερο δοκάρι, εκεί που περίμενε για να σκοράρει ο Γιάννου.

Τέσσερα λεπτά αργότερα πήρε τα μέτρα που χρειαζόταν ο Χέφελ και έκανε το σουτ με την μπάλα να καταλήγει πάνω από τα δοκάρια του Δημητρίου.

Μετά από εκτέλεση κόρνερ στο 28ο λεπτό ο Σίντελφελντ πήρε την κεφαλιά προλαβαίνοντας τον Τόνιο όμως η μπάλα κατέληξε λίγο έξω.

Το γκολ στην αναμέτρηση εν τέλει ήρθε στο 33ο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου για την ΑΕΚ όταν ο Τέτε έξω από την μεγάλη περιοχή έκανε το πλασαριστό διαγώνιο σουτ με την μπάλα να καταλήγει στην γωνία του Δημητρίου ο οποίος δεν κατάφερε να απομακρύνει τον κίνδυνο.

Β’ Ημίχρονο

Στο 54ο λεπτό της αναμέτρησης, ταχύτατη αντεπίθεση από την ΑΕΚ με τον Φλοριάν να εκμεταλλεύεται τα κενά στον χώρο της άμυνας της «Κυρίας» και να τελειώνει υποδειγματικά τη φάση για να διπλασιάσει τα τέρματα της ομάδας του.

Μετά το δεύτερο γκολ της ΑΕΚ η Ανόρθωση πήρε την κατοχή της μπάλας χωρίς όμως να μπορεί να απειλήσει ουσιαστικά την αντίπαλη εστία καθώς η ΑΕΚ ήταν πανέξυπνα κλεισμένη πίσω και δεν διεκδικούσε κάτι άλλο στο επιθετικό της πλάνο.

Η μείωση του σκορ τελικά ήρθε για την Ανόρθωση με στημένη φάση στο 71ο λεπτό της αναμέτρησης. Ο Ντουγκλάο ανέβηκε πιο ψηλά από όλους και πήρε την κεφαλιά κάνοντας το 2-1.

Μετά τη μείωση στο σκορ η ομάδα της Αμμοχώστου ανέβασε στροφές και προσπάθησε να φέρει το παιχνίδι στα ίσα με την ΑΕΚ να παραμένει κλεισμένη πίσω για να υπερασπιστεί το υπέρ της αποτέλεσμα.

Ανόρθωση (Γιούρχεν Στρέπελ): Δημητρίου, Στρούνα, Σίντελφελντ, Ντουγκλάο, Μπεσάτ (Εγγλέζου 62'), Βίκτορ, Κατσάρ (Οικονομίδης 73'), Πράνιτς, Λαβόρδε, Μικελτάτζε (Κατσαράβα 24’), Ντουρίς.

ΑΕΚ (Άντονι Ιραόλα): Τόνιο, Ίγκορ (Λαμπάν 80'), Τρουγιόλς, Γκονζάλεζ, Ιωάννου, Λαρένα (Καταλά 75'), Χέφελ, Τρισκόφσκι, Τέτε (Ακοράν 63'), Γιάννου, Φλοριάν.