Αποχαιρέτησε με αμφισβητούμενο πέναλτι η ΑΕΛ (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Πέμπτη, 1/8/2019 - 22:46

Αν και προσπάθησε εν τέλει δεν τα κατάφερε η ΑΕΛ κόντρα στον Άρη Θεσσαλονίκης. Η ομάδα της Λεμεσού γνώρισε την ήττα με 1-0 από την Ελληνική ομάδα χάρη σε αμφισβητούμενο πέναλτι που εκτέλεσε εύστοχα ο Ιντέγε.

Έτσι, η ομάδα της Λεμεσού αποχαιρέτησε πρόωρα την διοργάνωσης όμως άφησε πολύ καλές εντυπώσεις παρά τα άστοχα υποτιμητικά σχόλια των Ελληνικών μέσων ενημέρωσης.

Να θυμίσουμε ότι αύριο (02/08) ακολουθεί η γενική συνέλευση της ΑΕΛ και όλα είναι ρευστά για το μέλλον.

Στο πέμπτο λεπτό της αναμέτρησης ο Χουράδο βρέθηκε «φάτσα» με τον Κουέστα όμως δεν κατάφερε να τον νικήσει, σπαταλώντας μοναδική στιγμή για την ομάδα της Λεμεσού.

Στο 13ο λεπτό ο Άρης κέρδισε πέναλτι μετά από ανατροπή του Ιντέγε από τον Βοζίνια. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Ντιγκινί κάνοντας το 1-0 για τους φιλοξενούμενους.

Α

Στο 25ο λεπτό ο Άρης έχασε μοναδική στιγμή. Πλασέ στην κίνηση από τον Ιντέγε, απέκρουσε με διπλή προσπάθεια ο Βοζίνια λίγο πριν περάσει την γραμμή μπάλα.

Απίστευτη στιγμή για την ΑΕΛ στο 37ο λεπτό της αναμέτρησης. Πισινή κεφαλιά από τον Χουράδο, ο Ν. Τεϊσέιρα μόνος με την εστία, έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι.

Στο 48΄ ο Γκαζαριάν εκτέλεσε απευθείας το φάουλ, αλλά η προσπάθειά του έφυγε πολύ ψηλά.

Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Ιντέγιε κατέβασε εντός περιοχής και εκτέλεσε, όμως ο Βοζίνια έσωσε στο κέντρο της εστίας του.

Στο 60ο λεπτό η ΑΕΛ ζήτησε πέναλτι σε πέσιμο του Αβραάμ στην περιοχή, έπειτα από καθαρό σπρώξιμο αντιπάλου, όμως ο διαιτητής της αναμέτρησης έδειξε συνέχεια στο ματς.

Στο 69ο λεπτό η μπάλα ξέφυγε από τα χέρια του Χουλιάν και ο Αγκάνοβιτς έκανε τη κεφαλιά από πλάγια θέση εντός περιοχής, χωρίς όμως να βρίσκει στόχο.

Ένα πολύ καλό διαγώνιο σουτ του Πατσέκο από πλάγια θέση εντός περιοχής στο 75΄ πέρασε πλάγια από το δεξί κάθετο δοκάρι της εστίας του Βοζίνια.

Στο 78΄ ο Ματίγια πήγε στην απευθείας εκτέλεση φάουλ στέλνοντας τη μπάλα στην εξωτερική πλευρά των δικτύων.

Τρία λεπτά μετά η ΑΕΛ έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Ιβάν Κάρλος να παίρνει την κεφαλιά στο 2ο δοκάρι και να αναγκάζει τον Χουλιάν να διώχνει με δυσκολία.

Το σουτ του Τόνσο στο 87ο λεπτό που πέρασε εκτός εστίας ήταν και η τελευταία καλή φάση στο ματς.

ΑΕΛ (Κέρκεζ):  Βοζίνια, Α. Τεξέιρα, Γκαστανιάγα, Γκοντάλ, Ν. Τεξέιρα (Αντόνια 65΄), Αντάμοβιτς, Ζτραβκόφκσι, Αγκάνοβιτς, Γουΐλερ (Αβραάμ 52΄), Γκαζαριάν, Χουράδο (Ιβάν Κάρλος 52΄).

Άρης (Παντελίδης): Χουλιάν, Κόρχουτ, Χιμένεζ, Ρόουζ, Σούντγκρεν, Ματίγια, Μπασά, Φετφατζίδης (Σάσα 68΄), Λάρσον (Τόνσο 64΄), Ντιγκινί, Ιντέγε (Μαρτίνες 86΄).

Δηλώσεις

Ντούσαν Κέρκεζ: «Θέλω να πω συγχαρητήρια στον Άρη για την πρόκριση. Ευχαριστώ όλο τον κόσμο που ήρθε να μας στηρίξει. Συγχαρητήρια στους παίκτες μου, το προσωπικό για μια φανταστική βραδιά. Είμαι πολύ περήφανος για τους ποδοσφαιριστές μου γιατί ένα κλαμπ τόσο μικρό που λεγόταν τόσες μέρες, δείξαμε αντιποδοσφαιρο.

Ο πατέρας μου δεν είναι στην ζωή και μου έμαθε κάτι πολύ σημαντικό. Πρέπει να δείχνεις σεβασμό σε όλους τους ανθρώπους. Αν κάποιοι δεν έχουν σεβασμό αυτό είναι στην κουλτούρα τους. Δεν ήθελα να μιλήσω εδώ και μια εβδομάδα αλλά κάποιοι πρέπει να νιώθουν ντροπή. Θα πρέπει να δουν ότι ένας ποδοσφαιριστής του Άρη, ο μισθός του αναλογεί σε 5 δικούς μας. Όλοι γνωρίζουν ότι η ομάδα μας αντιμετωπίζει οικονομικά προβλήματα και κάναμε μόνο 2 μεταγραφές.

Ο Ρεχαγκελ, ο Καραγκούνης πως πήραν το Ευρωπαϊκό Κύπελλο; Θα πρέπει να ντρέπονται που γράφουν άσχημα πράγματα για μένα και τους παίκτες μου. Δεν ντρέπομαι να δω κανένα στα μάτια. Αύριο έχουμε εκλογική συνέλευση, δεν ξέρω αν θα μείνω εγώ, οι παίκτες. Είναι μπερδεμένη κατάσταση.

Ελπίζω να έρθουν όλοι να βοηθήσουν και να είμαστε ενωμένοι. Θέλω να πω μπράβο σε όλους που δουλεύουν στην ΑΕΛ. Αν δεν υπήρχε η κάρτα φιλάθλου θα ήταν διαφορετικό παιγνίδι».

Α

Αντόνια: «Τα δώσαμε όλα, ο καθένας από την ομάδα αλλά και στις προπονήσεις. Η τύχη δεν ήταν μαζί μας».

Ο λόγος που δεν προκρίθηκε η ΑΕΛ: «Δεν ξέρω αν ήταν πέναλτι, τα δώσαμε όλα, είχαμε ευκαιρίες αλλά όπως είπα και πριν η τύχη δεν ήταν μαζί μας».

Ότι ήταν εκτός λίστας και μετά μπήκε: «Επέστρεψα έξι μέρες πριν το πρώτο ματς, ήμουν έτοιμος να παίξω, θα είμαι ακόμη καλύτερος».