Αποχαιρέτησε την Ευρώπη με κατεβασμένα χέρια ο ΑΠΟΕΛ (BINTEO)

Πέμπτη, 27/2/2020 - 21:48

Ούτε στην Ελβετία τα κατάφερε ο ΑΠΟΕΛ αφού οι πρωταθλητές Κύπρου γνώρισαν την ήττα με 1-0 από τη Βασιλεία με 1-0 και έτσι αποχαιρέτησαν την Ευρώπη για τη φετινή σεζόν στη φάση των «32» του Europa League.

Το γκολ για τη Βασιλεία σκόραρε ο Φρέι στο 38ο λεπτό της αναμέτρησης με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, το οποίο υποδείχτηκε μετά τη βοήθεια του VAR στο μαρκάρισμα του Νικόλα Ιωάννου στο μαρκάρισμα πάνω στον Στόκερ.

Ο ΑΠΟΕΛ μπορεί να μπήκε στην αναμέτρηση με απειροελάχιστες πιθανότητες πρόκρισης όμως η εικόνα της ομάδας δεν ήταν ικανοποιητική. Εύκολα λάθη και κακή οργάνωση στο πρώτο ημίχρονο έδωσαν την ευκαιρία στους Ελβετούς να βρίσκουν φάσεις από το πουθενά.

Στο δεύτερο ημίχρονο, μετά και το γκολ της Βασιλείας στο πρώτο μέρος, ο ΑΠΟΕΛ κέρδισε κάποια μέτρα αφού οι Ελβετοί έριξαν ταχύτητες και έδωσαν χώρους. Πάλι όμως οι «γαλαζοκίτρινοι» δεν κατάφεραν να απειλήσουν ιδιαίτερα την εστία της Βασιλείας.

Πλέον, η προσοχή των ποδοσφαιριστών του ΑΠΟΕΛ στρέφεται στο αιώνιο ντέρμπι που ακολουθεί την Καθαρά Δευτέρα (02/03 - 19:00) απέναντι στην Ομόνοια για την τελευταία αγωνιστική της κανονικής διάρκειας του πρωταθλήματος.

O Aντεμί με κεφαλιά από καλή θέση στο ένατο λεπτό δε μπόρεσε να νικήσει τον Βάτερμαν που μάζεψε την μπάλα σχετικά εύκολα.

Μακρινό σουτ για τους Ελβετούς με τον Βάτερμαν να μην μπλοκάρει την μπάλα αλλά να διώχνει με τις γροθιές. Το σουτ για τη Βασιλεία έγινε από τον Κάμπο στο 21ο λεπτό.

Ο Πετρέτα έξω από την περιοχή του ΑΠΟΕΛ με τη συμπλήρωση του πρώτου ημίωρου, έπιασε το σουτ όμως η μπάλα έφυγε πάνω από τα δοκάρια του Βάτερμαν.

Ο Νικόλας Ιωάννου ανέτρεψε τον Στόκερ στην περιοχή στο 36ο λεπτό όμως ο διαιτητής δεν έδειξε την ποινή όμως στη συνέχεια συμβουλεύτηκε το VAR. Εν τέλει έδειξε το σημείο του πέναλτι για τη Βασιλεία. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Φρέι ο οποίος νίκησε τον Βάτερμαν και έκανε το 1-0 για τη Βασιλεία.

Οι παίκτες της Βασιλείας μπήκαν στην περιοχή στο 50ο λεπτό, έγινε το γύρισμα όμως ο Βάτερμαν απομάκρυνε την μπάλα με τον Στόκερ να πιάνει την κεφαλιά όμως η μπάλα πέρασε μόλις έξω.

Ο Ζέγκροβα πήρε την μπάλα έξω από την περιοχή, έκανε το σουτ και «ανάγκασε» τον Βάτερμαν να απομακρύνει δύσκολα την μπάλα σε κόρνερ στο 65ο λεπτό της αναμέτρησης.

Ο Νικόλας Ιωάννου ανατράπηκε εντός περιοχής από τον Ισούφι με το διαιτητή να καταλογίζει αμέσως την εσχάτη των ποινών στο 73ο λεπτό. Ο Τόμας Ντε Βινσέντι ανέλαβε την εκτέλεση όμως δεν κατάφερε να σημαδέψει σωστά αφού έστειλε την μπάλα έξω.

Ωραίος συνδυασμός μεταξύ του Νικόλα και του Εφραίμ με τον τελευταίο να στρώνει στον Μιχαΐλοβιτς ο οποίος έπιασε το δυνατό σουτ όμως ο τερματοφύλακας της Βασιλείας έδιωξε την μπάλα με υπερένταση στο 84ο λεπτό.

Βασιλεία (Μαρσέλ Κόλερ): Νίκολιτς, Γκαλεάνο, Μπεργκστρομ, Τσούμαρτ, Ισούφι, Πετρέτα (Ζέγκροβα 46'), Φρέι (Ραμίρες 70'), Τζάκα, Στόκερ, Κάμπο, Αντέμι (Καμπράλ 32')

ΑΠΟΕΛ (Μαρίνος Ουζουνίδης): Βάτερμαν, Βούρος, Μερκής, Σάβιτς, Ιωάννου, Μιχαΐλοβιτς, Γένσεν, Μάτιτς, Αλωνεύτης (Εφραίμ 62'), Τάμαρι (Πάβλοβιτς 70'), Γιάκολις (Ντε Βινσέντι 46')

Οι δηλώσεις του Μαρίνου Ουζουνίδη μετά το παιχνίδι

Αρχικό σχόλιο: «Σας προετοίμασα και χθες ότι ήταν ευκαιρία να δούμε κάποια παιδιά και να πειραματιστούμε. Αυτό που με ενδιέφερε ήταν να ξεκουράσω κάποια άλλα παιδιά και κάποια να πάρουν ρυθμό όπως ο Στάθης και ο Εφραίμ. Είδαμε και τον Μιχαϊλοβιτς στον άξονα κάτι που είχα στο μυαλό μου. Ο σχηματισμός ήταν κάτι το οποίο εκπονήσαμε για το συγκεκριμένο παιχνίδι. Δεν ήταν δουλεμένο αλλά περισσότερο για να δω κάποια παιδιά και να σχηματίσω μια εικόνα. Ομολογώ ότι μεσοεπιθετικά δεν ανέμενα μια σπουδαία εικόνα και στο τέλος όταν είχαμε πιο ορθολογικές επιλογές, δείξαμε καλύτερα πράγματα. Υπάρχουν τραυματισμοί, υπάρχουν απρόοπτα και θεωρώ ότι ο αγώνας αυτός ήταν η τελευταία μας ευκαιρία για να δούμε κάτι διαφορετικό. Μίλησα και με Στάθη και με Γιώργο ότι θα μοιράζονταν το χρόνο οπότε δεν είχα τόσες πολλές απαιτήσεις μεσοεπιθετικά».

Για τους Τάμαρι και Μιχαήλοβιτς: «Τον Μούσα μόνο στην κορυφή νομίζω ότι δεν θα τον ξαναδούμε. Το να πλαισιωθεί από έναν δεύτερο επιθετικό είναι πιθανόν και το έχετε δει και πέρσι. Δεν ήμαστε ευχαριστημένοι από την επιθετική μας λειτουργία και οφείλουμε να ψαχτούμε και να βρούμε λύσεις. Βέβαια το παιχνίδι αυτό είναι πολύ διαφορετικό απ’ όσα περιμένουμε στην Κύπρο. Όσον αφορά τον Μιχαϊλοβιτς μου δείχνει ότι μπορώ να πάρω πολλά πράγματα από αυτόν. Έχουμε ουσιαστικά τρία χαφ στο ρόστερ. Ομολογώ ότι είμαι απογοητευμένος από κάποια άλλα παιδιά τα οποία δεν άρπαξαν την ευκαιρία. Πρέπει να προσπαθήσουμε να βοηθήσουμε όσους δεν έχουν καθαρό μυαλό ώστε να βγάλουν στο γήπεδο όσα μπορούν».

Για τη δυστοκία στους τρεις τελευταίους αγώνες: «Οφείλουμε να βρούμε λύσεις στο επιθετικό κομμάτι. Θα μπορούσαμε να σκοράρουμε από το πέναλτι αλλά αυτό δεν λύνει τα προβλήματά μας. Προφανώς και δεν ήμαστε ευχαριστημένοι από τις φάσεις που δημιουργούμε και γι’ αυτό ακριβώς έγιναν κάποιες αλλαγές για να δούμε νέα πράγματα. Δεν είναι μόνο τα τρία τελευταία παιχνίδια που προβληματίζουν αλλά είναι μια γενικότερη εικόνα».

Για τα αβίαστα λάθη και ψυχολογικό κομμάτι: «Φαίνεται ότι τα πολλά λάθη είναι θέμα μυαλού. Αυτό προκύπτει από την ευκολία με την οποίαν δίνουμε τη μπάλα στον αντίπαλο. Προφανώς η πίεση είναι μεγάλη όταν αγωνίζεται στον ΑΠΟΕΛ. Και είναι μεγαλύτερη με τις βαθμολογικές αποστάσεις που έχουν δημιουργηθεί. Θεωρώ όμως ότι θα βελτιωθούμε διότι δεν μπορούμε να δίνουμε συνέχεια δώρα. Κάναμε τρία στη Λευκωσία, κάναμε και σήμερα αλλά πιστεύω ότι το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι στη σκέψη και στο μυαλό».