Απόλυτo για την Λίβερπουλ και ξανά στην κορυφή...

Σάββατο, 31/8/2019 - 21:38

Η Λίβερπουλ κράτησε για πρώτη φορά φέτος την εστία της ανέπαφη και αφού επιβλήθηκε 0-3 της Μπέρνλι, έκανε το 4x4 στο ξεκίνημα της Premier League.

Τρένο συνεχίζει η Λίβερπουλ, καθώς πέτυχε 4 σερί νίκη φέτος και για πρώτη φορά στην ιστορία της 13η διαδοχική στην Premier League, όπου είναι η μοναδική που έχει κάνει το απόλυτο και παραμένει στο +2 από την Μάντσεστερ Σίτι. Οι Reds είχαν από την αρχή τον έλεγχο σε βάρος των γηπεδούχων και μόλις στο 5' είχαν δοκάρι με το σουτ του Σαλάχ που βρήκε στο σίδερο κοντά στη συμβολή. Ο Αιγύπτιος ήταν μέσα στις φάσεις και στο 21' ύστερα από καταπληκτική μπαλιά του Χέντερσον έφυγε μόνος του αλλά η κόντρα δεν τον ευνόησε και η μπάλα πέρασε μόλις έξω.

Η ομάδα του Κλοπ πήρε τελικά το προβάδισμα στο 33' όταν σε προσπάθεια για σέντρα από τον Αλεξάντερ-Αρνολντ, η μπάλα βρήκε στην πλάτη του Γουντ, πήρε ύψος, απίθανη πορεία και κατέληξε στο παραθυράκι για το 0-1. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Φιρμίνο έκλεψε, έδωσε στο ξέφωτο στον Μανέ και εκείνος με όμορφο curler στη γωνία έστειλε τις ομάδες στα αποδυτήρια με 0-2. Στην επανάληψη η Λίβερπουλ είχε και πάλι το πάνω χέρι, είχε συχνές επισκέψεις στην περιοχή των γηπεδούχων και στο 80' έπειτα από ωραία κίνηση του Σαλάχ, ο Φιρμίνο με διαγώνιο σουτ έγινε σκόρερ για το τελικό 0-3 και έγινε ο πρώτος Βραζιλιάνος που φτάνει τα 50 γκολ στην Premier League.