Ασίστ για Γερολέμου, νίκη για Ανδρέου, ντεμπούτο για Μαρτή

Δευτέρα, 20/12/2021 - 15:50

Πλησιάζουμε προς τα Χριστούγεννα, επομένως η αγωνιστική δράση στα περισσότερα ευρωπαϊκά πρωταθλήματα αναμένεται μειωμένη αυτές τις ημέρες. Υπάρχουν, μάλιστα και κάποιες χώρες που σταματούν τις υποχρεώσεις τους μέχρι τον Φεβρουάριο. Όπως στη Βουλγαρία ή την Αυστρία, για παράδειγμα.

Όσον αφορά τη δράση των συμπατριωτών μας, ξεχωρίζει σίγουρα η παρουσία του Γιάννη Γερολέμου στην ΑΕΚ Β'. Ο νεαρός Κύπριος μεσοεπιθετικός, που αποτελεί βασική επιλογή του Σωκράτη Οφρυδόπουλου στους «κιτρινόμαυρους», έβγαλε την ασίστ στο δεύτερο γκολ της ομάδας του, ισοφαρίζοντας σε 2-2 τον ΟΦ Ιεράπετρας. Σκορ, το οποίο έμεινε μέχρι το τέλος.

Στο Βέλγιο, ο Στέλιος Ανδρέου συνεχίζει τις εκπληκτικές του εμφανίσεις με τη φανέλα της Σαρλερουά. Αυτή τη φορά έπαιξε βασικός, με την ομάδα του να περνάει με εμφατικό τρόπο από την έδρα της Έουπεν, κερδίζοντας 4-0.

Στη μακρινή Αυστραλία μας εκπροσωπεί ο Αντώνης Μαρτής. Ο 21χρονος μέσος αγωνίζεται για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά στη Μακάρθουρ με τη μορφή δανεισμού από τη δανέζικη Μίντιλαντ και χθες πραγματοποίησε το ντεμπούτο του για τη φετινή σεζόν, στο νικηφόρο 2-1 επί της Νιούκαστλ Τζετς.

Πάμε να δούμε τι έκαναν οι Κύπριοι του εξωτερικού.

Αγγλία

Ρούελ Σωτηρίου (Λέιτον Όριεντ): Ήταν στον πάγκο στην εκτός έδρας ήττα με 1-0 από την Τράνμιρ.
Έκτορ Κυπριανού (Λέιτον Όριεντ): Απουσίαζε από την αποστολή του εκτός έδρας αγώνα κόντρα στην Τράνμιρ.
Άντονι Παπαδόπουλος (Λέιτον Όριεντ): Ήταν στον πάγκο στο εκτός έδρας ματς κόντρα στην Τράνμιρ.
Νικ Τσάρουλλα (Κρόουλι Τάουν): Το παιχνίδι της Κρόουλι κόντρα στην Όλνταμ αναβλήθηκε λόγω αυξημένων κρουσμάτων κορωνοϊού.
Τζέισον Δημητρίου (Σάουθεντ Γιουν.): Βασικός στην εντός έδρας νίκη με 2-1 επί της Ντόρκινγκ για το Λιγκ Τρόφι.
Άντριου Ελευθερίου (Γουέλντστοουν): Δεν ήταν στην αποστολή στην εκτός έδρας ήττα με 2-1 από τη Νίνταμ για το Λιγκ Τρόφι.
Αντώνης Βασιλείου (Μπάρνετ): Δεν αγωνίστηκε στην εκτός έδρας ήττα με 3-2 από τη Μπόρχαμ Γουντ για το Λιγκ Τρόφι.

Ιταλία

Γρηγόρης Κάστανος (Σαλερνιτάνα): Βασικός στην εντός έδρας βαριά ήττα με 5-0 από την Ίντερ. Αντικαταστάθηκε στο 61ο λεπτό.
Νικόλας Ιωάννου (Κόμο): Δεν ήταν στην αποστολή για το εντός έδρας 1-1 κόντρα στη Ρετζίνα.

Πορτογαλία

Μάρκους Έντουαρντς (Γκιμαράες): Ο Αγγλοκύπριος εξτρέμ ήταν βασικός στην εκτός έδρας ήττα με 1-0 από τη Σάντα Κλάρα. Αντικαταστάθηκε στο 70ό λεπτό.

Βέλγιο

Κώστας Λαΐφης (Σταντάρ Λιέγης): Βασικός στην εκτός έδρας ήττα με 2-1 από τη Λέουβεν του Μούσα Αλ Τάμαρι.
Στέλιος Ανδρέου (Σαρλερουά): Ακόμη ένα 90λεπτο για τον Κύπριο στόπερ, αυτή τη φορά κόντρα στην Έουπεν, στην εκτός έδρας νίκη με 4-0.

Αυστρια

Στράχι Κέρκεζ (Τζούνιορς FC): Υπάρχει χειμερινή διακοπή στη δεύτερη κατηγορία της Αυστρίας, με την επιστροφή στη δράση να γίνεται στα μέσα Φεβρουαρίου.

Γιώργος Παπαγεωργίου (Απόλλων Σμύρνης): Το ματς κόντρα στο Βόλο αναβλήθηκε λόγω κρουσμάτων κορωνοϊού στον Απόλλωνα.
Ιωάννης Κωστή (Ολυμπιακός Β'): Πέρασε αλλαγή στο 69ο λεπτό στην εκτός έδρας «λευκή» ισοπαλία κόντρα στον Απόλλωνα Πόντου.
Οδυσσέας Σπυρίδης (ΠΑΟΚ Β'): Βασικός στο εκτός έδρας 1-1 κόντρα στον Θεσπρωτό. Αντικαταστάθηκε στο 62ο λεπτό.
Γιάννης Γερολέμου (ΑΕΚ Β'): Βασικός στο εκτός έδρας 2-2 κόντρα στον ΟΦ Ιεράπετρας, με τον Κύπριο μέσο να βγάζει την ασίστ για το δεύτερο γκολ της ομάδας του.
Ευαγόρας Αντωνίου (Παναθηναϊκός Β'): Δεν αγωνίστηκε στην εντός έδρας ήττα με 2-0 από τα Χανιά.
Νικόλας Δημητρίου (Παναθηναϊκός Β'): Δε χρησιμοποιήθηκε για το παιχνίδι κόντρα στα Χανιά εντός έδρας.
Νέστορας Μυτίδης (Λεβαδειακός): Ο Λεβαδειακός είχε ρεπό αυτό το Σαββατοκύριακο, όμως αγωνίστηκε την περασμένη Τρίτη (14/12) κόντρα στον Ηρόδοτο, κερδίζοντας 1-0 εκτός έδρας. Ο Κύπριος επιθετικός πέρασε αλλαγή στο 70ό λεπτό.
Παναγιώτης Αρτυματάς (ΑΕ Κηφισιάς): Βασικός στην εντός έδρας νίκη με 1-0 επί της Καλλιθέας.

Σκωτία

Άλεξ Γκόγκιτς (Χιμπέρνιαν): Έμεινε στον πάγκο στον τελικό του Λιγκ Καπ Σκωτίας κόντρα στη Σέλτικ, στην ήττα με 2-1.
Άντονι ΜακΝτόναλντ (Ινβερνές): Δεν αγωνίστηκε στην εντός έδρας ήττα με 2-1 από τη Χάμιλτον.

Βουλγαρία

Πιέρος Σωτηρίου (Λουντογκόρετς): Η Λουντογκόρετς του Πιέρου Σωτηρίου αγωνίζεται σήμερα (20/12) στην έδρα της ΤΣΣΚΑ Σόφιας.
Χρήστος Σιέλης (Λέφσκι Σόφιας): Η επόμενη αγωνιστική υποχρέωση της Λέφσκι θα είναι με το νέο έτος, τον ερχόμενο Φεβρουάριο.

Αυστραλία

Αντώνης Μαρτής (Μακάρθουρ): Πέρασε αλλαγή στο 70ό λεπτό στην εντός έδρας νίκη με 2-1 επί της Νιούκαστλ Τζετς, ματς στο οποίο χρίστηκε σκόρερ ο πρώην παίκτης της Ανόρθωσης, Μπέκα Μικελτάτζε.

Πηγή φωτό: ΑΕΚ FC / ΠΑΕ ΑΕΚ (Facebook page)