Ασταμάτητη και χωρίς Μέσι-Νεϊμάρ η Παρί

Σάββατο, 21/8/2021 - 08:33

Μπορεί να μην αγωνιζόταν ο Λιονέλ Μέσι , ο Νεϊμάρ και ο Σέρχιο Ράμος, ωστόσο αυτό δεν σταμάτησε την Παρί Σεν Ζερμέν να περάσει από την έδρα της Μπρεστ με 4-2.

Στο 23’ ο Ερέρα άνοιξε το σκορ για τους Παριζιάνους με ένα καταπληκτικό σουτ στην κίνηση. Η ομάδα του Μαουρίτσιο Ποτσετίνο από το γκολ και έπειτα πίεζε αρκετά τους γηπεδούχους ψάχνοντας και δεύτερο τέρμα, το οποίο ήρθε στο 36’ με κεφαλιά του Κιλιάν Εμπαπέ. Οι γηπεδούχοι έβγαλαν αντίδραση λίγα λεπτά πριν το ημίχρονο, με τον Ονορά στο 42’ να μειώνει για την ομάδα του και να γράφει το 2-1 με πλασέ στην κίνηση.

Στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου η Μπρεστ προσπαθούσε να βρει το γκολ της ισοφάρισης και πίεζε αρκετά την Παρί. Έφτιαχνε ωραίες φάσεις, οι οποίες ωστόσο δεν μπορούσαν οι παίκτες να μετουσιώσουν σε γκολ. Στην συνέχεια η ομάδα του Μαουρίτσιο Ποτσετίνο πήρε τα πάνω της και ο Γκέιγ στο 73’ με ένα καταπληκτικό σουτ από τα 40 μέτρα σχεδόν έγραψε το 3-1. Η Μπρεστ όμως δεν το έβαλε κάτω και μείωσε με τον Μουνιέ στο 85' γράφοντας 3-2.

Ο Ντι Μαρία είπε την τελευταία λέξη στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων σκοράροντας ένα απίστευτο γκολ με λόμπα πάνω από τον αντίπαλο τερματοφύλακα διαμορφώνοντας το τελικό 4-2.