Το άξιζε, δεν το πήρε αλλά το... έσωσε η ΑΕΛ (ΒΝΤΕΟ)

Κυριακή, 10/1/2021 - 09:50

Με την τύχη τους τα έχουν στην ΑΕΛ καθώς θεωρούν πως έχασαν το τρίποντο από ένα παιχνίδι στο οποίο δικαιούνταν τη νίκη. Πιο συγκεκριμένα, οι Λεμεσιανοί έμειναν στο 1-1 με την Ομόνοια στο Τσίρειο για τη 19η αγωνιστική και υποχώρησαν στη δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Στην ΑΕΛ πάντως θεωρούν πως στη φετινή σεζόν έχουν δημιουργήσει κάτι πολύ καλό και ότι μπορούν να καταφέρουν να πετύχουν κάποια διάκριση. Χαρακτηριστική είναι άλλωστε η κουβέντα του Κέρκεζ στο πιο κάτω βίντεο στους παίκτες του μετά το παιχνίδι με την Ομόνοια. «Σας το λέω παιδιά, έχουμε την ευκαιρία μας», ήταν τα λόγια του προπονητή της ΑΕΛ.

Η ΑΕΛ μπήκε στο παιχνίδι και δέχθηκε το γκολ πολύ νωρίς, παρ' όλα αυτά δεν τα παράτησε. Πίεσε, δημιούργησε ευκαιρίες όμως είδε την Ομόνοια να κλείνεται σχεδόν για ένα ημίχρονο στα καρέ της και να μην επιτρέπει τις εύκολες προσβάσεις στην περιοχή του Φαμπιάνο.

Όσο περνούσε η ώρα ο Κέρκεζ έδειχνε όλο και πιο ανήσυχος στον πάγκο αφού οι φάσεις που γινόντουσαν δεν μετατρέπονταν σε γκολ. Γκολ το οποίο όμως ήρθε για τους Λεμεσιανούς στο τέλος με τον Ράιαν Μαέ να... σώζει την παρτίδα με όμορφο τελείωμα στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης.

Πλέον, επόμενος αντίπαλος για την ΑΕΛ η Ένωση στο Παραλίμνι. Αρκετά επικίνδυνη έξοδος για τους Λεμεσιανούς οι οποίοι όμως δεν έχουν ως στόχο τίποτα λιγότερο από το τρίποντο της νίκης. Αγωνιστικά προβλήματα υπάρχουν όμως θα ξεκαθαρίσουν την ερχόμενη εβδομάδα.