Αυλαία με «5άρα» για την Μπάρσα

Κυριακή, 19/7/2020 - 20:00

Στο τελευταίο της ματς στο πρωτάθλημα η Μπαρσελόνα παρουσίασε εξαιρετική εικόνα και διέλυσε την Αλαβές με 5-0. Στην Πριμέρα και την επόμενη σεζόν θα αγωνίζονται οι Βάσκοι.

Μόλις στο 3ο λεπτό ο Πουτς έκανε το σουτ και έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι. Πέντε λεπτά μετά ο Σέρτζι Ρομπέρτο έβγαλε εξαιρετική μπαλιά για τον Μέσι ο οποίος ομως έχασε ο κοντρόλ. Στην επόμενη φάση ήταν η Αλαβές που απείλησε με τον Μανού Γκαρθία να βρίσκεται σε ιδανική θέση και να πλασάρει άουτ. Στο 10' ο Φάτι πλάσαρε με την μπάλα να περνάει δίπλα από το δοκάρι. Δύο λεπτά μετά η Μπαρσελόνα είχε και δεύτερο δοκάρι. αυτή τη φορά σε σουτ του Βιδάλ και στο 16' ήρθε και το τρίτο σε προσπάθεια του Μέσι.

Τελικά το γκολ ήρθε στο 24'. Ο Μέσι σέντραρε από δεξιά και ο Φάτι με πλασέ στην κίνηση έκανε το 0-1. Ήταν η 21η ασίστ του Αργεντινου στο πρωτάθλημα ο οποίος έσπασε στο σχετικό ρεκόρ που είχε ο Τσάβι τη σεζόν 2008-09.

Στο 27' ο Σουάρες βγήκε τετ α τετ με τον Ρομπέρτο αλλά δεν κατάφερε να τον πλασάρει. Επτά λεπτά μετά ο Πουτς έστρωσε στον Μέσι που ελευθερώθηκε και με πλασέ πέτυχε το 0-2. Στο 41' ο Μέσι "έσκαψε", ο Βιδάλ έπιασε την κεφαλιά και ο Ρομπέρτο είπε "όχι" με εξαιρετική επέμβαση. Τελικά το 0-3 ήρθε στο 44' όταν οι Καταλανοί έκρυψαν την μπάλα και ο Σουάρες εκτέλεσε με κεφαλιά.

Με το καλημέρα στην επανάληψη ο Πονς με το τέρμα στο... έλεος του βρήκε αέρα. Στο 57' ο Πουτς έδωσε στον Σεμέδο και αυτός με σουτ διαμόρφωσε το 0-4. Toπέμπτο γκολ το πέτυχε ο Μέσι με πλασέ στην κίνηση, στο 75ο λεπτό. Η Αλαβές απείλησε στο 85' με σουτ του Χοσέλου. Στο 90' ο Μπρέθγουεϊτ πλάσαρε μόλις άουτ.

ΝΤ.ΑΛΑΒΕΣ: Ρομπέρτο, Μαρτίν, Λαγκουάρντια (46'Ριόχα), Μαγκαγιάν, Μαρίν, Έντγκαρ, Καμαράσα (64'Αμπνταλαχί), Μανού (59'Φέισα), Μπερκ (46'Τάκι), Χοσέλου, Λούκας Πέρεθ (46'Πονς).

ΜΠΑΡΣΕΛΟΝΑ: Νέτο, Σέρτζι Ρομπέρτο, Αραούχο, Λανγκλέ (50'Σεμέδο), Άλμπα, Πουτς, Μπουσκέτς (59'Ντε Γιόνγκ), Βιδάλ, Μέσι, Φάτι (78'Μπρέθγουεϊτ), Σουάρες.