«Αυτοκτόνησε» στη Μαδρίτη ο Παναθηναϊκός

Πέμπτη, 18/4/2019 - 00:07

Χρυσή ευκαιρία να σπάσει την έδρα της Ρεάλ και να πάρει δικό του το πλεονέκτημα έδρας έχασε ο Παναθηναϊκός στη Μαδρίτη. Οι «πράσινοι» αν και βρέθηκαν στο -14 στο τρίτο δεκάλεπτο, δεν κατέθεσαν τα όπλα και έφτασαν στο +6, 66-72 με 3:52 να απομένουν. Όμως κάποιες βεβιασμένες επιθέσεις στο φινάλε και κάποια εύκολα σφυρίγματα που πήραν οι γηπεδούχοι έφεραν το 9-0 με το οποίο ολοκληρώθηκε το ματς για τη «βασίλισσα» που έκανε το 1-0.

«Διπρόσωπος» ο Καλάθης, που ήταν κακός για τρία δεκάλεπτα, οδήγησε στην ανατροπή στην τέταρτη περίοδο, αλλά δεν απέφυγε τα λάθη στο φινάλε τελειώνοντας με 17 πόντους και 4 ασίστ. Μοιραίος ο Ντεσόν Τόμας που είχε 12 πόντους αλλά αστόχησε σε ελεύθερο τρίποντο για την ισοφάριση. Τζέφρι Τέιλορ με 13 και Φαμπιάν Κοζέρ με 12 πόντους τα κρυφά όπλα για τη Ρεάλ.

Η δεύτερη αναμέτρηση της σειράς είναι προγραμματισμένη για την προσεχή Παρασκευή (19/04) στις 22:15.

Δεκάλεπτα: 21-17, 43-35, 58-52, 75-72