Βαριά ήττα για την ΑΕΚ στο Άμστερνταμ

Τετάρτη, 19/9/2018 - 21:45

Το αήττητο 14 ευρωπαϊκών αγώνων της ΑΕΚ έλαβε άδοξα τέλος στο Άμστερνταμ. Η «Ένωση» έχασε με 3-0 από τον ανώτερο Άγιαξ στο κατάμεστο «Γιόχαν Κρόιφ» πληρώνοντας κάποιες στιγμιαίες αδράνειες στο δεύτερο μέρος.

Εξαιρετική στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα του Μαρίνου Ουζουνίδη, θα μπορούσε να προηγηθεί στο 14’ με την κεφαλιά του Σιμόες. Όμως η ολιγωρία που έφερε το γκολ του Ταλιαφίκο στο 52ο δευτερόλεπτο του δευτέρου ημιχρόνου άλλαξε πλήρως την εικόνα.

Η «Ένωση», με τον Λιβάγια… τηλεθεατή (όπως και οι επίσης τιμωρημένοι Μπακασέτας και Λόπες, αλλά και ο τραυματίας Μπογέ), δεν είχε πολλές επιλογές από τον πάγκο. Έτσι έδειχνε ανήμπορη να βγάλει αντίδραση και από λάθος του Σιμόες ήρθε στο 78’ το 2-0 από τον Φαν Ντε Μπέικ που έκρινε οριστικά το ματς. Ο Ταλιαφίκο με τυχερό τρόπο διαμόρφωσε το τελικό 3-0 που αδικεί την προσπάθεια της ΑΕΚ στο πρώτο ημίχρονο.