Βασικός στην ισοπαλία της Ουγγαρίας ο Λανγκ, μεγάλη νίκη για το Βέλγιο

Κυριακή, 15/11/2020 - 23:46

Το Βέλγιο πήρε τεράστια νίκη απέναντι στην Αγγλία (2-0) για την 5η αγωνιστική του Nations League και έφτασε τους 12 βαθμούς, αφήνοντας τα «τρία λιοντάρια» στην 3η θέση με 7 βαθμούς.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυναμικά και πήραν το προβάδισμα στο 10ο λεπτό. Ο Τίλεμανς έκανε το δυνατό σουτ εκτός περιοχής, η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι και κατέληξε στα δίχτυα για το 1-0.

Η ομάδα του Μαρτίνες διπλασίασε τα τέρματά της με τρομερή εκτέλεση φάουλ του Μέρτενς στο 24ο λεπτό και κράτησε το υπέρ της σκορ ως το τέλος.

Δανία-Ισλανδία 1-0

Με πέναλτι στις καθυστερήσεις, η Δανία επικράτησε 2-1 της Ισλανδίας και, εκμεταλλευόμενη την ήττα της Αγγλίας, βρίσκεται μόνη της στη δεύτερη θέση με 10 βαθμούς.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν πρώτοι το σκορ στο 13ο λεπτό χάρη σε εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Έρικσεν.

Ιταλία-Πολωνία 2-0

Η Ιταλία επικράτησε 1-0 της Πολωνίας, πήρε τη δεύτερη νίκη της στη διοργάνωση και προσπέρασε την Ολλανδία, πιάνοντας κορυφή με 9 βαθμούς.

Οι γηπεδούχοι βρήκαν τον δρόμο προς τα δίχτυα στο 20ό λεπτό με τον Ινσίνιε αλλά το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Ωστόσο, στο 28ο λεπτό η Ιταλία κέρδισε πέναλτι, το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο Ζορζίνιο για το 1-0.

Αυστρία-Βόρεια Ιρλανδία 2-1

Παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ, η Αυστρία έκανε την ανατροπή και πήρε τη νίκη (2-1) απέναντι στη Βόρεια Ιρλανδία.

Ουγγαρία-Σερβία 1-1

Οι φιλοξενούμενοι πήραν το προβάδισμα στο 17ο λεπτό με τον Ράντονιτς, αλλά οι Ούγγροι κατάφεραν να φέρουν το ματς στα ίσα στο 39ο λεπτό με τον Καλμαρ.

Ο Λανγκ της Ομόνοιας αγωνίστηκε σε όλο το παιχνίδι, ενώ ο Σάλαϊ του Απόλλωνα έμεινε στον πάγκο.

Τσεχία-Ισραήλ 1-0

Οι Τσέχοι πέτυχαν την 3η τους νίκη στον όμιλο, επικρατώντας με 1-0 του Ισραήλ χάρη σε γκολ του Νταρίντα στο 7ο λεπτό μετά από ωραία ομαδική ενέργεια των γηπεδούχων.