Αθλητικά

"Βασιλιάς" και πάλι στο χώμα ο μεγάλος Ράφα Ναδάλ

ΝΑΔΑΛ

Ποιος να συγκριθεί μαζί του; Ο ανίκητος στο χώμα Ράφα Ναδάλ πήρε την straight sets νίκη απέναντι στον Ντομινίκ Τιμ στον τελικό του Roland Garros και κατέκτησε τον 11ο τίτλο του στο τουρνουά!

Ο κορυφαίος τενίστας στον κόσμο θριάμβευσε με 6-4, 6-3, 6-2 επί του 24χρονου Ισπανού και πανηγύρισε το 17ο Grand Slam τρόπαιό του. Απέχει πλέον τρία από τον Ρότζερ Φέντερερ, που είναι στην κορυφή με 20!

Οι δυο τους, παρά την... προχωρημένη ηλικία τους, κερδίζουν όλα τα major τις δύο τελευταίες σεζόν!

Μπορεί να ήταν μια μονομαχία των δύο κορυφαίων στο χώμα, όμως η διαφορά επιπέδου ήταν κάτι παραπάνω από εμφανής.

Ο Τιμ είναι ο μοναδικός τενίστας που έχει νικήσει τον Ναδάλ στη συγκεκριμένη επιφάνεια τα δύο τελευταία χρόνια, αλλά εδώ είναι το βασίλειο του Ράφα. Εδώ δεν έχει αντίπαλο ο 32χρονος Ισπανός!

Δεν είναι τυχαίο, άλλωστε, ότι σε όλη την καριέρα του έχε χάσει μόνο δύο φορές στη διοργάνωση!

Πήγε, λοιπόν, για το ακατόρθωτο ο Τιμ. Και για ένα σετ φάνηκε να... προβληματίζει τον αριστερόχειρα Ισπανό. Όταν, ωστόσο, πήρε τις μπάλες στα χέρια 5-4, έκανε ένα τραγικό γκέιμ και ο Ναδάλ «έγραψε» το 1-0.

Θα ήταν κάτι παραπάνω από θαύμα αν κατάφερνε να γυρίσει την εις βάρος του κατάσταση.

Και, πράγματι, βρέθηκε άμεσα πίσω στο σκορ στο δεύτερο σετ και κάπως έτσι κύλησε και το τρίτο, για να ολοκληρώσει τον θρίαμβο ο μεγάλος Ράφα.

Όσο και να προσπάθησε ο Τιμ, ήταν αδύνατον να βρει τρόπο να σπάσει αυτόν τον «βράχο».

Το βέβαιο είναι ότι ο 24χρονος Αυστριακός θα έχει άλλες ευκαιρίες στο μέλλον. Ειδικά όταν αποσυρθεί ο Ράφα, θα είναι από τους μεγάλους πρωταγωνιστές στη χωμάτινη επιφάνεια και ενδεχομένως να καταφέρει να πάρει και τον τίτλο στο Παρίσι!

Πηγή
sdna.gr
Επόμενο άρθρο

ΣχετικέςΕιδήσεις

Εκτός US Open λόγω... κορωνοϊού ο Ναδάλ

Δε θα συμμετάσχει στη διοργάνωση ο Ισπανός πρωταθλητής
04/08/2020 - 22:05

Τιμ: «Μεγαλύτερη πρόκληση της καριέρας μου το Ρολάν Γκαρός κόντρα σε Ναδάλ»

Παραδέχθηκε την ανωτερότητα του Ισπανού πρωταθλητή
04/08/2020 - 14:59

Βαβρίνκα: «Οι Big-3 είναι εξωγήινοι»

Η χαρακτηριστική ατάκα για Φέντερερ, Ναδάλ και Τζόκοβιτς
28/07/2020 - 10:02

Ο Μίλνερ έβρισε τη Γιουνάιτεντ για το κόκκινο που έβλεπε στο τρόπαιο (ΒΙΝΤΕΟ)

Ο υπαρχηγός της Λίβερπουλ καθώς πανηγύριζε θυμήθηκε την «αιώνια» αντίπαλο
23/07/2020 - 16:37

Μουρίνιο: «Η Τότεναμ θα κερδίσει κάποιο τρόπαιο πριν φύγω»

Πεπεισμένος ότι θα πάρει τίτλο πριν φύγει εμφανίστηκε σε δηλώσεις του ο Πορτογάλος
11/07/2020 - 12:12

US Open 2020 πιθανότατα χωρίς τους «Big-3»

Φέντερερ, Ναδάλ και Τζόκοβιτς δε θα συμμετάσχουν στη μεγάλη διοργάνωση
16/06/2020 - 11:29

περισσότερες ειδήσεις

Κύπρος

77χρονος με προβλήματα υγείας το νέο θύμα της πανδημίας κορωνοϊού στην Κύπρο

2 επιβάτες από Αθήνα και 2 από Θεσσαλονίκη ανάμεσα στα 25 νέα κρούσματα

Ένας νεκρός και 25 νέα κρούσματα κορωνοϊού στην Κύπρο

Ο συνολικός αριθμός των θανάτων με τελική αιτία τον ιό ανέρχεται πλέον στους 20

Καταθέτουν προτάσεις για φεστιβάλ και συναυλίες την επόμενη εβδομάδα οι ειδικοί

Προβληματίζουν οι εκδηλώσεις μαζικής συνάθροισης τους κύκλους του Υπουργείου Υγείας
Ελλάδα

Έφυγε από τη ζωή ο σπουδαίος ποιητής Ντίνος Χριστιανόπουλος

Σε ηλικία 89 ετών ύστερα από πολυετή ασθένεια

Ποιός θα αναλάβει τώρα ρόλο πυροσβέστη για τη "φλόγα" που σιγοκαίει στο Αιγαίο;

Ο Διεθνολόγος Κωνσταντίνος Φίλης εκτιμά ότι αργά ή γρήγορα θα επέλθει αποκλιμάκωση

Αυστηρό μήνυμα Δένδια στην Άγκυρα: Ζητάει άμεση αποχώρηση από την υφαλοκρηπίδα

«Η Τουρκία επιδιώκει να επιβάλλει τετελεσμένα» επεσήμανε ο ΥΠΕΞ της Ελλάδας
Διεθνή

Στο "μικροσκόπιο" των 27 το αίτημα της Αθήνας για σύγκληση έκτακτου ΣΕΥ

Έκκληση για αποκλιμάκωση της έντασης και της κρίσης στο Αιγαίο

Τσαβούσογλου: Προαναγγέλλει έρευνες του Oruc Reis μέχρι τέλος Αυγούστου

"Έχουμε καθορίσει τα δυτικά όρια της υφαλοκρηπίδας μας" λέει ο Τούρκος ΥΠΕΞ

tv news

Δείτε σε πέντε τηλεταινίες όλα τα επεισόδια της δραματικής σειράς «8 Λέξεις»

Μια συναρπαστική ιστορία αγάπης γεμάτη διλήμματα, ίντριγκες, μυστικά και αποκαλύψεις...
Alpha TV Κύπρου

Ο Γιώργος Τσούλης κάνει τη μαγειρική, διασκέδαση καθημερινά στον Alpha Κύπρου!

Έρχεται να αποδείξει ότι όλοι μπορούν να τα καταφέρουν στην...κουζίνα!
Alpha TV Κύπρου

δείτε σήμερα

Τρί, 11/08/2020 - 18:50ΤΟ ΣΟΪ ΣΟΥ