Βαθμολογική ανάσα για Πάφο, δεν σηκώνει «κεφάλι» με τίποτα ο Ερμής (BINTEO)

Δευτέρα, 11/2/2019 - 20:53

Ολοκληρώθηκε το τελευταίο παιχνίδι της 20ης αγωνιστικής με την Πάφο να επικρατεί του Ερμή με 2-1 εντός έδρας. Η ομάδα της Πάφου προηγήθηκε με 2-0 χάρη στα γκολ του Νέμετς στο 42ο και 56ο λεπτό. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στο σκορ με τον Μαύρου στο 78ο λεπτό.

Με αυτή τη νίκη η Πάφος ανάσανε βαθμολογικά καθώς έφτασε στους 17 βαθμούς και ξεπέρασε Αλκή και ΕΝΠ. Από την άλλη ο Ερμής έμεινε κολλημένους στους 9 βαθμούς και παραμένει στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Πρώτο σουτ στην αναμέτρηση για τον Ερμή στο δέκατο λεπτό με τον Ντεβέσα. Η μπάλα πέρασε δίπλα από την εστία του Μολ χωρίς προβλήματα.

Η πρώτη τελική για την Πάφο ήρθε στο 18ο λεπτό με τον Αγκούλο. Ο Ράσιτς έδωσε στον Ανγκούλο το σουτ του όμως πήγε πάνω από την εστία του Αραμπατζή.

Στο 22ο λεπτό ο Μπουλά έκανε το σουτ όμως η μπάλα πέρασε εκ νέου έξω από την εστία της Πάφου.

Η πρώτη μεγάλη στιγμή στην αναμέτρηση ήρθε για τον Ερμή με την ολοκλήρωση του πρώτου μισάωρου. Ο Ντεβέσα ελευθερώθηκε μέσα στην περιοχή έκανε το σουτ αλλά ο Μολ έστειλε την μπάλα σε κόρνερ.

Στο 36ο λεπτό ήταν η σειρά της Πάφου να απωλέσει μια μεγάλη ευκαιρία. Ο Νέμετς έκανε το γύρισμα στην περιοχή με την μπάλα να περνά από τον Ράσιτς και τον Ανγκούλο. Στην προσπάθεια του να κάνει κοντρόλ ο Ανγκούλο η μπάλα έφτασε στον Ράκελς ωστόσο η μπάλα έφυγε πάνω από την εστία του Ερμή προ κενού τέρματος.

Εν τέλει, το σκορ άνοιξε στο 42ο λεπτό για την Πάφο με τον Νέμετς. Ο Σιρόκ έκανε το γύρισμα μέσα στην περιοχή με τον Νέμετς να κάνει την καρφωτή κεφαλιά και να κάνει το 1-0 για την ομάδα του.

Στο 56ο λεπτό της αναμέτρησης η Πάφος κέρδισε πέναλτι μετά από ανατροπή του Ράσιτς από τον Ενγκαγκά. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Νέμετς και έκανε το 2-0 για τους γηπεδούχους.

Μεγάλη ευκαιρία για την Πάφο στο 64ο λεπτό με τον Ανγκούλο να σκάβει την μπάλα πάνω από τον Αραμπατζή αλλά τον Ψάλτη να διώχνει την μπάλα.

Στο 72ο λεπτό ο Μαρτίνιουκ έκανε το σουτ και ανάγκασε τον Μολ σε διπλή επέμβαση.

Στο 78ο λεπτό ο Ερμής κατάφερε να μειώσει στο σκορ με τον Μαύρου. Έγινε η σέντρα στην περιοχή με τον Μαύρου να ευνοείται από τις κόντρες και με σουτ να κάνει το 2-1.

Πέντε λεπτά πριν την συμπλήρωση των 90’ ο Ενγκαγκά εκτέλεσε φάουλ από πολύ καλή θέση όμως ο Μολ μάζεψε σταθερά την μπάλα.

Στα τελευταία λεπτά ο Ερμής ανέβηκε ψηλά και έψαξε την ισοφάριση ασκώντας ασφυκτική πίεση στους γηπεδούχους.

Πάφος (Κόπιτς): Μολ, Σιρόκ, Μπάγκαρντ, Χολτ, Ζάντερ, Ζίβουλιτς, Φόλπρεχτ (Ιμπραϊμ 90’), Ανγκούλο (Ντόβινα 88’), Νέμετς, Ράκελς (Λούλινα 77’), Ράσιτς

Ερμής (Μιχαήλ): Αραμπατζής, Πουτζιουρής, Κατσιατής (Μακρίεφ 58’), Ντεβέσα (Μαύρου 69’), Μαλόν, Ψάλτης, Κουατσίγκα, Ενγκαγκά, Μπουλά, Μαρτίνιουκ, Ντε Μέλο (Λαγός 69’)