Βέλγιο - Παναμάς 3-0

Δευτέρα, 18/6/2018 - 19:52

Το Βέλγιο επικράτησε με 3-0 του Παναμά στην πρώτη αγωνιστική του 7ου ομίλου του Μουντιάλ.

Τα γκολ για την ομάδα του Μαρτίνες πέτυχαν ένα ο Μέρτενς και δυο ο Λουκάκου.

Το Βέλγιο δυσκολεύτηκε αρκετά στο πρώτο ημίχρονο πρώτο ημίχρονο να διασπάσει την πολυπρόσωπη άμυνα της ομάδας από την Κεντρική Αμερική, όμως το γρήγορο γκολ του Μέρτενς με το καλημέρα της επανάληψης απλοποίησε τα πράγματα.

Μόλις στο πρώτο λεπτό ο Λουκάκου από κοντά έκανε το γύρισμα αλλά η μπάλα έφυγε έξω, ενώ στο 6’ μετά από όμορφο συνδυασμό των Βέλγων ο Αζάρ άφησε για τον Καρασκό που πλασάρε αλλά δεν απείλησε τον Πενέδο. Οι Βέλγοι είχαν τον απόλυτο έλεγχο και στο επόμενο λεπτό ο Μέρτενς να σουτάρει και τον Πενέδα να διώχνει εντυπωσιακά ενώ στη συνέχεια ο άσος της Νάπολι σούταρε σε σώματα. Στο 11’ ο Ρ.Τόρες γύρισε παρακινδυνευμένα στον Πενέδο, ο Αζάρ μπήκε στη φάση αλλά πλάσαρε μόλις έξω και  στο 18’ μετά από έξυπνο κόρνερ του Ντε Μπρόινε, ο Μέρτενς έπιασε νέο σουτ που πέρασε μόλις έξω. Στο 21’ μετά από σέντρα του Ντε Μπρόινε από δεξιά ο Τόρες πρόλαβε σωτήρια προ του Λουκάκου, ενώ στο 22’ το σουτ του σταρ της Σίτι έφυγε μόλις έξω όπως κι εκείνο του Αζάρ στο 25’. Στο 38ο λεπτό ο Αζάρ μπήκε πανέμορφα στην περιοχή κι έκανε το σουτ αλλά ο Πενέδο και πάλι έδιωξε σε κόρνερ και στο 39’ ο κίπερ του Παναμά βγήκε και πρόλαβε τον Λουκάκου. Στο 40’ ο Ντε Μπρόινε εκτέλεσε με σέντρα ένα φάουλ και ο Μέρτενς έπιασε φοβερό σουτ που έφυγε λίγο έξω.

Το Βέλγιο μπήκε δυνατά στην επανάληψη κι έλυσε τον γόρδιο δεσμό στο 47’. Μετά από γέμισμα η άμυνα του Παναμά έδιωξε, η μπάλα βγήκε δεξιά και ο Μέρτενς με άπιαστο σουτ στην κίνηση έκανε το 1-0. Στο 52’ η εκτέλεση φάουλ του Ντε Μπρόινε, πέρασε μόλις έξω, ενώ στο 54’ ο Μουρίγιο βρέθηκε απέναντι από τον Κουρτουά, αλλά ο κίπερ της Τσέλσι έσωσε εντυπωσιακά. Ο Παναμάς ανέβασε στροφές και στο 58’ το πλασέ του Μπαρσένας από το ύψος της περιοχής, έφυγε λίγο έξω, ενώ στο 69’ ο Ντε Μπρόινε από αριστερά έβγαλε πανέμορφη σέντραa και ο Λουκάκου με κεφαλιά έγραψε το 2-0. Και στο 75’ οι παίκτες του Μαρτίνεθ έφυγαν στην κόντρα, ο Αζάρ άνοιξε όμορφα αριστερά στον Λουκάκου κι εκείνος με ιδανικό πλασέ έγραψε το 3-0.

ΒΕΛΓΙΟ (Μαρτίνεθ): Κουρτουά, Αλντερβάιρελντ, Μπογιατά, Βερτόνχεν Μενιέ, Βίτσελ (90’  Σαντλί), Ντε Μπρόινε, Καρασκό (74’ Ντεμπελέ), E.Αζάρ, Μέρτενς (83’ Θ.Αζάρ), Λουκάκου

ΠΑΝΑΜΑΣ (Γκόμες): Πενέδο, Μουρίγιο, Εσκομπάρ, Γοδόι, Κούπερ, Ρ.Τόρες, Ντέιβις, Γκόμες, Ροντρίγκες (63’ Ντίας), Πέρεθ (73’ Τεχάδα), Μπαρσένας (63’ Γκ.Τόρες)

Ακολουθεί στις 21:00 o δεύτερος αγώνας της πρώτης αγωνιστικής του 7ου ομίλου μεταξύ Αγγλίας και Τυνησίας, του οποίου την ροή μπορείται να παρακολουθήσετε από το Alphanews.live.

Λίγο νωρίτερα η Σουηδία επικράτησε με 1-0 της Νοτίου Κορέας.

language: "el", theme: "betradardark",});