«Τσέκαραν» την πρόκριση στα προημιτελικά Μπαρσελόνα και Μπάγερν Μονάχου

Σάββατο, 8/8/2020 - 23:59

Μπαρσελόνα και Μπάγερν Μονάχου «τσέκαραν» την πρόκριση τους προημιτελικά του Champions League κόντρα στις Νάπολι και Τσέλσι αντίστοιχα.

Οι Καταλανοί επικράτησαν με 3-1 των Ναπολιτάνων με όλα τα γκολ της αναμέτρησης να σημειώνονται στο πρώτο ημίχρονο. Τα γκολ για τους Καταλανούς ο Λενγκλέ στο 10ο λεπτό, ο Μέσι στο 23ο και ο Σουάρες 45ο λεπτό. Για τη Νάπολι μείωσε στις καθυστερήσεις του πρώτου 45λέπτου ο Ινσίνιε.

Στο Μόναχο η Μπάγερν επικύρωσε την πρόκριση της κόντρα στην Τσέλσι με συνολικό σκορ 7-1. Οι Βαυαροί επικράτησαν με 4-1 με τον Λεβαντόφσκι να σκοράρει δύο γκολ και να… σερβίρει άλλα δύο.

Η Μπάγερν πήρε προβάδισμα με τον Λεβαντόφσκι στο 10ο λεπτό ενώ στο 24ο λεπτό ο Πέρισιτς διπλασίασε τα γκολ της ομάδας του. Για τη Τσέλσι μείωσε σε 2-1 ο Έιμπρααμ στο 45ο λεπτό. Το τελικό σκορ διαμόρφωσαν οι Τολισό στο 76ο λεπτό και ο Λεβαντόφσκι στο 83ο λεπτό.

Πλέον, Μπαρσελόνα και Μπάγερν Μονάου δίνουν… ραντεβού στην Πορτογαλία στις 14 του μήνα (22:00) στον μεταξύ του προημιτελικό της διοργάνωσης.

Μπαρσελόνα – Νάπολι: 3-1 (1-1 πρώτο παιχνίδι)

Πρώτο σουτ στο παιχνίδι για τη Νάπολι στο δεύτερο λεπτό όμως η μπάλα σταματά στο δοκάρι των γηπεδούχων.

Το γκολ για την Μπαρσελόνα ήρθε στο 11ο λεπτό μετά από εκτέλεση κόρνερ και κεφαλιά του Λενγκλέ.

Ο Ράκιτιτς έκανε το σουτ από μακριά, όμως η μπάλα πέρασε λίγο έξω στο 15ο λεπτό.

Φοβερό γκολ για τη Μπρσελόνα στο 23ο λεπτό με τον Λιονέλ Μέσι ο οποίος πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του και διπλασίασε τα γκολ της ομάδας του.

Πέναλτι για τη Μπαρσελόνα μετά από κλωτσιά (κατά λάθος) του Κουλιμπαλί στον Μέσι. Την εκτέλεση ανέλαβε στο 45ο λεπτό ο Σουάρες και έκανε το 3-0 για τη Μπαρσελόνα.

Η Νάπολι «απάντησε» με τον ίδιο τρόπο στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ινσίνιε.

Προσπάθησε να πιέσει κάπως στις αρχές του δεύτερο ημιχρόνου η Νάπολι όμως η Μπαρσελόνα κατάφερε να ελέγξει το ρυθμό της αναμέτρησης.

Στο 71ο λεπτό ο Ινσίνιε έκανε τη σέντρα με τον Λοσάνο να πιάνει την κεφαλιά αλλά την μπάλα να καταλήγει πάνω από τα δοκάρια του Τερ Στέγκεν.

Στο τελευταίο τέταρτο η Νάπολι ανέβηκε ψηλά, πίεσε και έψαξε το γκολ που θα την έβαζε ξανά στη διεκδίκηση της πρόκρισης στα προημιτελικά του θεσμού.

Ενδεκάδες:

Μπαρσελόνα (Κίκε Σετιέν): Τερ Στέγκεν, Σεμέσο, Πικέ, Λενγκλέ, Άλμπα, Ρομπέρτο, Ράκιτιτς, Ντε Γιόνγκ, Μέσι, Σουάρες, Γκριεζμάν

Νάπολι (Τζενάρο Γκατούζο): Οσπίνα, Ρούι, Κουλιμπαλί, Μανωλάς, Ντι Λορέντζο, Ζιελίνσκι, Ντέμε, Ρουίζ, Ινσίνιε, Μέρτενς, Καγιεχόν

Μπάγερν Μονάχου – Τσέλσι: 4-1 (3-0 πρώτο παιχνίδι)

Πέναλτι για τη Μπάγερν στο όγδοο λεπτό όταν ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων ανέτρεψε στον Λεβαντόφσκι. Ο Πολωνός ανέλαβε την εκτέλεση και έκανε το 1-0 για τους Γερμανούς.

Στο 25ο λεπτό οι Γερμανοί διπλασίασαν τα γκολ τους μετά από καταπληκτικό τελείωμα του Πέρισιτς από πάσα του Λεβαντόφσκι.

Στο 45ο λεπτό η Τσέλσι μείωσε με κοντινό πλασέ του Έιμπρααμ, μετά από ασταθή απόκρουση του Νόιερ.

Το μεγάλο προβάδισμα της Μπάγερν για πρόκριση δεν επέτρεψε στα πρώτα στάδια του δεύτερου ημιχρόνου στο παιχνίδι να αποκτήσει καλό ρυθμό.

Στο 67ο λεπτό ο Αλάμπα έκανε το σουτ με το δεξί όμως ο τερματοφύλακας της Τσέλσι μάζεψε τη μπάλα.

Στο 76ο λεπτό ο Λεβαντόφσκι «σέρβιρε» ξανά με τον αμαρκάριστο Τολισό να κάνει με πλασέ το 3-1 για τους Βαυαρούς.

Ο Λεβαντόφσκι βρήκε το δεύτερο προσωπικό του γκολ στο 83ο λεπτό της αναμέτρησης με κεφαλιά μετά από σέντρα του Μαρτίνεθ, γράφοντας το 4-1.

Ενδεκάδες:

Μπάγερν Μονάχου (Χάνσι Φλικ): Νόιερ, Κίμιχ, Αλάμπα, Μπόατενγκ, Ντέιβις, Γκορέτσκα, Τιάγκο, Γκνάμπρι, Μίλερ, Πέρισιτς, Λεβαντόφκσι

Τσέλσι (Φρανκ Λάμπαρντ): Καμπαλιέρο, Έμερσον, Ζουμά, Κρίστενσεν, Τζέιμς, Κόβασιτς, Καντέ, Μπάρκλεϊ, Οντόι, Μάουντ, 'Ειμπρααμ

Το πρόγραμμα και η συνέχεια της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης, έχουν ως εξής: