Το... βιολί της η Ατλέτικο

Τετάρτη, 13/1/2021 - 00:51

Η πάντα κυνική Ατλέτικο Μαδρίτης νίκησε δύσκολα 2-0 τη Σεβίλλη στο «Γουάντα Μετροπολιτάνο» της ισπανικής πρωτεύουσας σε εξ αναβολής ματς της πρεμιέρας της Primera Division και ξέφυγε με +4 από τη Ρεάλ στην κορυφή, έχοντας και δυο ματς λιγότερα από τους «μερένχες» και την Μπαρτσελόνα που ακολουθεί κατά πόδας, παραμένοντας το αδιαφιλονίκητο φαβορί για την κατάκτηση του φετινού τίτλου.

Από την πλευρά τους, οι κάτοχοι του Europa League παρέμειναν οριακά στην προνομιούχο εξάδα και εξακολουθούν να ελπίζουν για την έξοδο στην επόμενη διοργάνωση.

Οι «ροχιμπλάνκος» είχαν τον έλεγχο στο πρώτο ημίχρονο και προηγήθηκαν με τον Κορέα στο 17’. Στην επανάληψη, οι Ανδαλουσιανοί πίεσαν και δημιούργησαν ευκαιρίες, όμως σε μια κλασική τους αντεπίθεση οι παίκτες του Ντιέγκο Σιμεόνε πέτυχαν το 2-0 με το δυνατό πλασέ του Σαούλ Νίγκεθ από το ύψος του πέναλτι στο 76’.