Βλέπει Ευρώπη με τρομερό Τρισκόφσκι η ΑΕΚ (ΒΙΝΤΕΟ)

Σάββατο, 30/3/2019 - 19:10

Μεγάλη νικήτρια της αναμέτρησης η ΑΕΚ η οποία επικράτησε του Απόλλωνα με 2-1 χάρη στα δύο γκολ του Ιβάν Τρισκόφσκι (6’ και 74’), ο Απόλλωνας ισοφάρισε προσωρινά με τον Παπουλή στο 29ο λεπτό της αναμέτρησης.

Πλέον, με αυτή τη νίκη η ομάδα της Λάρνακας ανέβηκε προσωρινά στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα με 46 βαθμούς ενώ ο Απόλλωνας έμεινε στο -1 από την κορυφή με τον ΑΠΟΕΛ να έχει το παιχνίδι με την Ομόνοια.

Την ερχόμενη εβδομάδα η ομάδα της Λάρνακας ταξιδεύει στο ΓΣΠ για να αντιμετωπίσει την Ομόνοια ενώ η ομάδα του Σωφρόνη φιλοξενεί τη Νέα Σαλαμίνα στο Τσίρειο.

Η ΑΕΚ μπήκε πολύ δυναμικά στον αγωνιστικό χώρο και μόλις στο έκτο λεπτό κατάφερε να μετουσιώσει την υπεροχή της σε γκολ με τον Ιβάν Τρισκόφσκι ο οποίος έπιασε την κεφαλιά από το κόρνερ του Τζέφρεν.

Στο 14ο λεπτό έγινε η φάση του αγώνα όταν η ΑΕΚ είχε τριπλή ευκαιρία με Τρισκόφσκι και Χέφελ για να σκοράρει αλλά πρώτα ο Βάλε και στη συνέχεια ο Μάρκοβιτς δυο φορές στη γραμμή έσωσαν την Λεμεσιανή ομάδα.

Ο Απόλλωνας στο 28ο λεπτό κέρδισε πέναλτι μετά από ανατροπή του Ζοάο Πέδρο μέσα στην περιοχή από τον Αντωνιάδη. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Παπουλής ο οποίος έφερε το παιχνίδι στα ίσα κάνοντας το 1-1.

α

Δεύτερο ημίχρονο

Δυναμικό ξεκίνημα στο δεύτερο μέρος με την ΑΕΚ να χάνει πρώτη την μεγάλη ευκαιρία στο 48’ με τον Βάλε να σταματά Γιάννου και Τρισκόφσκι με μια ενστικτώδη κίνηση.

Τελικά, το γκολ ήρθε και ήταν για τους γηπεδούχους στο 73ο λεπτό, από ένα σοβαρό λάθος του Μπρούνο Βάλε αφού του γλίστρησε η μπάλα από τα χέρια του και ο Τρισκόφσκι με ένα εύκολο πλασέ προ κενού τέρματος έκανε το 2-1 για την ομάδα του.

α

Ο Απόλλωνας απείλησε με τη συμπλήρωση των 90 λεπτών με μια πολύ καλή τελική του Ζελάγια που έφυγε μόλις άουτ.

ΑΕΚ (Ιδιάκεθ): Τόνιο, Αντωνιάδης(72' Ακοράν), Μοισόφ, Καταλά, Λαρένα, Τρισκόφσκι(79' Τρουγιόλς), Χέφελ(21' Φλοριάν), Μικέλ, Σάστρε, Τζέφρεν, Γιάννου

Απόλλων (Αυγουστή): Βάλε, Μάρκοβιτς, Ζελάγια, Περέιρα(12' Σκέμπρι), Ντιλάν, Πέδρο, Ρομπέρζ, Παπουλής, Γιούστε, Σαρδινέρο, Βασιλείου(81' Ψύχας).

α

Δηλώσεις

Σωφρόνης Αυγουστή (Απόλλωνας): «Είχαμε ένα δύσκολο παιχνίδι. Δεν κερδίσαμε, αλλά θα παλέψουμε μέχρι το τέλος. Με όλες μας τις δυνάμεις, με όσους παίκτες έχουμε. Αν ο ΑΠΟΕΛ κερδίσει, δε βρίσκεται στα δικά μας πόδια. Οι απώλειες μετράνε, χάσαμε τρεις πολύτιμους βαθμούς και βλέπουμε τη συνέχεια. Συγχαρητήρια στην ΑΕΚ για τη νίκη της».

Ιμανόλ Ιδιάκεθ (ΑΕΚ): «Πολύ μεγάλη νίκη για μας. Επιθετικό ποδόσφαιρο και από τις δύο ομάδες, απίστευτο και θεαματικό παιχνίδι με εναλλαγές στις θέσεις των ποδοσφαιριστών. Αρχίσαμε πολύ καλά, σκοράραμε, είχαμε ευκαιρίες, ο Απόλλωνας μετά είχε τον έλεγχο του αγώνα με την ισοφάριση. Θέλω να ξαναδώ το πέναλτι. Στην επανάληψη και οι δύο ομάδες ρίσκαραν και πρέπει να συγχαρώ τους παίκτες μας. Αξίζαμε τη νίκη. Θα παλέψουμε μέχρι το τέλος για τους στόχους μας. Ο Σωφρόνης είναι ο καλύτερος τεχνικός στην Κύπρο τα καλύτερα χρόνια και του αξίζουν συγχαρητήρια. Τον ευχαριστώ και για τα καλά του λόγια. Συγχαρητήρια και στον Καταλά για τις 200 συμμετοχές και είναι ο πρώτος στην ιστορία της ομάδας».

Ιβάν Τρισκόφσκι (ΑΕΚ): «Πολύ σημαντική στιγμή για μένα και για την ομάδα, αντιδράσαμε σωστά μετά την ήττα από την Νέα Σαλαμίνα και αξίζαμε να κερδίσουμε σήμερα. Βήμα με βήμα να δούμε τα παιχνίδια, είναι σημαντικά όλα τα παιχνίδια, πολύ σημαντική νίκη και ο στόχος μας είναι η Τρίτη θέση και να εξασφαλίσουμε την ευρωπαϊκή συμμετοχή μας. Είμαι πολύ χαρούμενος που είμαι πρώτος σκόρερ, αλλά πάνω από όλα είναι η ομάδα και ο στόχος μας».

Φώτης Παπουλής (Απόλλωνας): Δεν είναι ώρα τώρα για να δούμε ποιος φταίει και όποιος δεν φταίει. Το σημαντικό είναι να σταθούμε στα πόδια μας να βρούμε τον καλό Απόλλωνα και να δούμε που θα καταλήξουμε στο τέλος…».