Break στο break και προβάδισμα εκ νέου στον Παναθηναϊκό

Πέμπτη, 7/6/2018 - 20:52

Το διπλό με 71-66 πέτυχε ο Παναθηναϊκός μέσα στο ΣΕΦ επί του Ολυμπιακού κι έκανε το break στο break, ισοφαρίζοντας τη σειρά σε 1-1 και παίρνοντας πίσω το πλεονέκτημα

Φβερός ρυθμός και μπάσκετ στο πρώτο δεκάλεπτο με το σκορ να πηγαίνει πολύ ψηλά για τελικό.

Στα τέσσερα πρώτα λεπτά οι δύο ομάδες προσπάθησαν να βρουν ρυθμό, με τον Ολυμπιακό να παίρνει ένα προβάδισμα τεσσάρων πόντων (9-6) και τον Παναθηναϊκό να έχει μια δυσκολία στο επιθετικό κομμάτι και  ειδικά έξω από τα 6,75. Από την άλλη ο Ολυμπιακός χτύπησε στο low post με τους Μιλουτίνοφ και Πρίντζεη κι έβρισκε σταθερά σκορ, ενώ ο Γκιστ χρεώθηκε με 2 φάουλ από νωρίς.

Στη συνέχεια οι «πράσινοι» βρήκαν δύο τρίποντα με τους Σίνγκλετον και Λοτζέτσκι και πέρασαν μπροστά ενώ ο Όγκαστ έκανε με κάρφωμα το 15-19 στο 6ο λεπτό. Μάλιστα ο Βέλγος πέτυχε ακόμη ένα τρίποντο κι έτσι ο Παναθηναϊκός με σερί 10-0 έφτασε στο 15-21.

Ο Παναθηναϊκός έσφιξε κι άλλο την άμυνα του και οδήγησε τους «ερυθρόλευκους» σε λάθη (8 δευτερόλεπτα) αλλά ο Σπανούλης στο 7’ έκανε το 17-21 και ο ΜακΚλίν μείωσε κι άλλο (19-21) με λέι απ. Και μάλιστα ο Παπανικολάου με ένα κρεσέντο έφερε στα ίσα το σκορ 23-23, 46’’ πριν τη λήξη του δεκαλέπτου αλλά ο Τζέιμς με όμορφη κίνηση και λέι απ έκανε το 25-27 που ήταν και το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου.

Το 2ο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τρίποντο του  Λοτζέτσκι που ήταν onfireενώ ο Παπαπέτρου μείωσε σε 27-30. Ο Όγκαστ έδωσε αρκετές λύσεις στον Παναθηναϊκό αλλά στο 12 ο Ουίλτζερ με τρίποντο έκανε το 32-32. Και μάλιστα στην επόμενη φάση ο Παπαπέτρου με νέο τρίποντο έκανε το 35-32 και ανάγκασε τον Πασκουάλ να καλέσει τάιμ άουτ.

Ο Ολυμπιακός συνέχισε να βρίσκει λύσεις από τον Παπαπέτρου αλλά και ο Παναθηναϊκός ακολουθούσε με τους Τζέιμς και Σίνγκλετον (37-36), ενώ ακολούθησε ένα στείρο δίλεπτο των ομάδων. Στο 16’ ο Καλάθης ισοφάρισε με μία βολή ενώ με τον ίδιο τρόπο ο Μιλουτίνοφ έκανε το 38-37, τρεισήμισι λεπτά πριν τη λήξη του ημιχρόνου.

Ο Γιάνις Στρέλνιεκς ο οποίος και στον πρώτο τελικό ήταν πολύ καλός, έγραψε με τρίποντο το 41-37 αλλά ο Καλάθης απάντησε στην επόμενη επίθεση για το 41-40 και το τελικό 43-40 υπέρ του Ολυμπιακού έκανε ο Ρόμπερτς. Στο τελευταίο ενάμισι λεπτό ακολούθησαν διαδοχικά λάθη αλλά και δύο χαμένες βολές του Ρίβερς.

Τα δύο πρώτα λεπτά της επανάληψη ήταν γεμάτα λάθη αλλά ο Ρίβερς χάρις σε ένα τυχερό τρίποντο έκανε το 43-43 ενώ ο Καλάθης με όμορφη προσπάθεια έκανε το 43-45 κι ενώ ο Ολυμπιακός δεν είχε βρει σκορ στο πρώτο πεντάλεπτο του β’ μέρους!

Οι Πειραιώτες συνέχισαν να σπάνε τα καλάθια και ο Γκιστ με κάρφωμα έκανε το 43-47 αλλά ο Σπανούλης με λέι απ μείωσε σε 45-47 στο 26’. Ο Παναθηναϊκός είχε υπομονή και ξανά με τον Γκιστ έκανε το 45-49 ενώ ο Σπανούλης κρατούσε μόνος τον Ολυμπιακό και μείωσε ξανά με δύο βολές σε 47-49. Και μάλιστα ο Παπαπέτρου με τρίποντο έβαλε μπροστά τον Ολυμπιακό αλλά ο Τζέιμς με φοβερό καλάθι έκανε το 50-51 και κέρδισε και το φάουλ κι έγραψε το 50-52 με μία βολή. Ο Αμερικάνος πήρε φόρα και με ακόμη δύο δύσκολα σουτ έκανε το 50-56 που ήτα και σκορ στο 30’.

OΤζέιμς συνέχισε και στο 4ο δεκάλεπτο με κεκτημένη ταχύτητα και με καλάθι από τα 6 μέτρα έδωσε αέρα 8 πόντων στον Παναθηναϊκό (50-58) ενώ από το πρώτο κιόλας λεπτό οι «πράσινοι» συμπλήρωσαν τρία ομαδικά φάουλ. Ο Γκιστ με όμορφο follow έκανε το 50-60 και ο Παπαπέτρου με δύο βολές μείωσε σε 52-60. Ο Καλάθης όμως με τρίποντο από τα 8 μέτρα έκανε το 52-63 και με δύο βολές έγραψε το 53-65, εξίμισι λεπτά από τη λήξη.

Ο Μπόμπι Μπράουν με τρίποντο έκανε το 55-65 αλλά ο Τζέιμς απάντησε με δύσκολο δίποντο για το 55-67 και ο Πρίντεζης από κοντά έκανε το 57-67 και με ακόμη ένα καλάθι έγραψε το 59-67. Ο Έλληνας φόργουορντ πήρε πάνω του τον Ολυμπιακό και με δύο βολές έκανε το 61-67 αλλά και ο Τζέιμς απάντησε με τον ίδιο τρόπο για το 61-69. Το ματς πήγε στις βολές και ο Πρίντεζης με ακόμη μία έκανε το 62-69 ενώ ακολούθησαν διαδοχικά άστοχα τρίποντα από Καλαθη, Τζέιμς και Σπανούλη.

Ο Σπανούλης με όμορφη προσπάθεια κατέβασε στους 5 τη διαφορά (64-69) ενώ ακολούθησε τραγικό λάθος του Τζέιμς και ο Παπαπέτρου κέρδισε φάουλ από τον Γκιστ κι έκανε το 65-69. Ο  Ολυμπιακός έπαιξε πολύ καλή άμυνα στον Καλάθη και στην επίθεση ο Μπράουν με μία βολή έκανε το 66-69 με 46,5’’ να απομένουν.

Ο Τζέιμς πήρε πάνω του την επίθεση, δεν ευστόχησε αλλά ο Σίνγκλετον κέρδισε φάουλ από τον Παπαπέτρου και με μία βολή έκανε το 66-70. Ο Σπανούλης έχασε λέι απ και ο Παναθηναϊκός κέρδισε φάουλ στον αιφνιδιασμό. Ο Λοτζέτσκι ευστόχησε στη μία κι έκανε το τελικό 66-71.

Τα δεκάλεπτα: 25-27, 18-13/7-16, 16-15.