Break... τίτλου από τους Γουόριορς στο Τορόντο

Δευτέρα, 3/6/2019 - 14:51

Το βασικό... προαπαιτούμενο για την κατάκτηση και του φετινού τίτλου πέτυχαν οι Γουόριορς. Οι πρωταθλητές πέρασαν με 109-104 από το Τορόντο και ισοφάρισαν σε 1-1 τους Ράπτορς, έχοντας πλέον τα δύο επόμενα ματς στο Όκλαντ, με το πρώτο τα ξημερώματα της Τετάρτης.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 56-45 δύο λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου, ωστόσο τα πάντα ήρθαν τούμπα χάρη στο 18-0 των «πολεμιστών» στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου. Εκμεταλλευόμενοι την αποχώρηση του Κλέι Τόμπσον με μυϊκό πρόβλημα, οι Ράπτορς έριξαν τη διαφορά στους δύο, 104-106, αλλά ο Αντρέ Ιγκουοντάλα τούς... αποτελείωσε με τρίποντο 5,9'' πριν το τέλος.

Ο Τόμπσον είχε 25 πόντους με 10/17 σουτ, καθώς επίσης 5 ριμπάουντ και 5 ασίστ, ενώ ο Στεφ Κάρι άρχισε άσχημα το ματς αλλά το τελείωσε με 23. Πολύτιμη η συνεισφορά του Ντρέιμοντ Γκριν με 17 πόντους, 10 ριμπάουντ και 9 ασίστ.

Για τους ηττημένους, που πλέον υποχρεούνται να κερδίσουν εκτός έδρας, ο Κογουάι Λέοναρντ είχε 34 πόντους (8/20 σουτ) και 14 ριμπάουντ, ωστόσο δεν πήρε βοήθεια από τους συμπαίκτες του σε σχέση με το Game 1.

Δωδεκάλεπτα: 27-26, 59-54, 80-88, 104-109