Βρήκε την... Ιθάκη του ο Νέστορας Μυτίδης (ΒΙΝΤΕΟ)

Για αρκετούς μήνες ήταν άνεργος. Όταν το καλοκαίρι έμεινε ελεύθερος από την ΑΕΛ, δεν βρήκε αμέσως ομάδα. Η αναμονή, ωστόσο, έλαβε τέλος τις πρώτες ημέρες του τρέχοντος έτους, υπογράφοντας στην Παναχαϊκή.

Ο Νέστορας Μυτίδης έχει προσαρμοστεί για τα καλά στο σύλλογο της Πάτρας, η οποία διανύει μια περίεργη περίοδο. Μάλιστα, υπήρξε και αλλαγή στο ιδιοκτησιακό καθεστώς της αχαϊκής ΠΑΕ από την περασμένη Παρασκευή (21/2), με τον Γιώργο Μπάρλο να αναλαμβάνει τα ηνία αντί του Σάκη Καλογερόπουλου.

Τα τελευταία γεγονότα έδωσαν αέρα ψυχολογίας στους παίκτες της Παναχαϊκής, οι οποίοι το απόγευμα της Κυριακής (23/2) επιβλήθηκαν 2-0 του Εργοτέλη για το πρωτάθλημα της Super League 2. Ο Κύπριος επιθετικός ήταν πρωταγωνιστής στο ματς, αφού είχε συμμετοχή και στα δύο τέρματα. Στο 13ο λεπτό έβγαλε την ασίστ στον Μαυριά ενώ στο 21' οι ρόλοι άλλαξαν, αφού ο σκόρερ του πρώτου τέρματος εκτέλεσε κόρνερ, με τον Μυτίδη να πετυχαίνει γκολ με κοντινή προβολή.

Σε εκείνο το ματς αγωνίστηκε και ο Δημήτρης Φροξυλιάς, ο οποίος πέρασε αλλαγή αντί του Μασούρα στο 75ο λεπτό.

Πάμε, όμως, να δούμε τι έκαναν και οι υπόλοιποι Κύπριοι που αγωνίζονται στο εξωτερικό.

Αγγλία

Άντονι Γεωργίου (Μπόλτον): Ήταν τραυματίας και δεν αγωνίστηκε στο εκτός έδρας ματς κόντρα στην ΜΚ Ντονς, εκεί όπου η ομάδα του έχασε με 1-0. Ενδεχομένως να τον δούμε στο αυριανό (25/2) παιχνίδι στην έδρα της Μπλάκπουλ.
Τζέισον Δημητρίου (Σάουθεντ Γιουν.): Έμεινε εκτός αποστολής από το εντός έδρας ματς κόντρα στη Μπέρτον, με τη Σάουθεντ να γνωρίζει την ήττα με 3-2.
Χάρι Κυπριανού (Σάουθεντ Γιουν.): Ήταν στην αποστολή στο ματς κόντρα στη Μπέρτον, ωστόσο δεν χρησιμοποιήθηκε.
Τζάκ Ρόουλς (Κέιμπριτζ Γιουν.): Ο Αγγλοκύπριος χαφ επέστρεψε στην αποστολή στο ματς με την Πλίμουθ εκτός έδρας (0-0), ωστόσο δεν χρησιμοποιήθηκε.
Ρούελ Σωτηρίου (Λέιτον Όριεντ): Μπήκε αλλαγή στο 55ο λεπτό στο ματς κόντρα στην Όλνταμ εντός έδρας, με τη Λέιτον Όριεντ να μένει εντέλει στο 2-2.
Έκτορ Κυπριανού (Λέιτον Όριεντ): Ήταν στην αποστολή στο παιχνίδι με την Όλνταμ, όμως δε χρησιμοποιήθηκε.
Μίκι Δημητρίου (Νιούπορτ Κάουντι): Αγωνίστηκε βασικός σε όλο το ματς κόντρα στη Μπράντφορντ, με τη Νιούπορτ να επικρατεί 2-1 εντός έδρας.
Άντριου Ελευθερίου (Ντάγκεναμ & Ρέντμπριτζ): Αγωνίστηκε βασικός στη νίκη με 2-0 επί της Σόλιχαλ Μουρς.

Ιταλία

Γρηγόρης Κάστανος (Πέσκάρα): Λόγω προβλήματος τραυματισμού έμεινε εκτός από την ήττα με 4-1 από την Κροτόνε εκτός έδρας. Δείτε εδώ τι δήλωσε ο Κύπριος άσος της Πεσκάρα στο AlphaNews.Live.
Ανδρέας Καρώ (Σαλερνιτάνα): Πέρασε αλλαγή στο 79ο λεπτό στην εντός έδρας νίκη με 1-0 επί της Λιβόρνο.
Δανιήλ Παρούτης (Νοβάρα): Το παιχνίδι της Νοβάρα κόντρα στην Προ Βερτσέλι αναβλήθηκε λόγω της έξαρσης του Κορωνοϊού στην Ιταλία.

Βέλγιο

Κωνσταντίνος Λαΐφης (Σταντάρ Λιέγης): Ο Κύπριος αριστεροπόδαρος αμυντικός αγωνίστηκε βασικός στη νίκη με 1-0 επί της Αντβέρπ.

Πορτογαλία

Μάρκους Έντουαρντς (Γκιμαράες): Αγωνίστηκε βασικός σε όλο το εκτός έδρας ματς κόντρα στην Άβες, έχοντας συμμετοχή στο πρώτο γκολ της ομάδας του, αφού έδωσε ασίστ στον Ντάβιντσον στο 65ο λεπτό. Εντέλει, η Γκιμαράες επιβλήθηκε 2-0.

Νεόφυτος Μιχαήλ (Αστέρας Τρίπολης): Έμεινε στον πάγκο στην εντός έδρας ισοπαλία με 1-1 κόντρα στον Παναθηναϊκό.

Σκωτία

Αλέξανδρος Γκόγκιτς (Χάμιλτον): Ήταν βασικός σε όλο το εντός έδρας ματς κόντρα στη Μάδεργουελ, με τη Χάμιλτον να μένει στο 0-0. Πήρε κίτρινη κάρτα στο 59ο λεπτό.

Ουγγαρία

Φάνος Κατελάρης (Ζαλαεγκέρσεγκι): Αγωνίστηκε βασικός σε όλο το εκτός έδρα ματς κόντρα στη Βίντι, με την ομάδα του να γνωρίζει βαριά ήττα με 4-1.

Σλοβακία

Παναγιώτης Λουκά (Σέρεντ): Ήταν στον πάγκο στην εκτός έδρας νίκη με 3-1 κόντρα στη Ζλάτε Μόραβτσε.

Καζακστάν

Πιέρος Σωτηρίου (Αστάνα): Ο Κύπριος επιθετικός πραγματοποίησε τη δεύτερή του ανεπίσημη εμφάνιση με τη νέα του ομάδα σε φιλικό κόντρα στην Άρσεναλ Τούλα. Η Αστάνα (ή Αστανά όπως την αποκαλούν οι ντόπιοι) αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1, με τον Πιέρο να έχει συμμετοχή στο γκολ, αφού έδωσε την ασίστ στον Σιγκούργιονσον.

Χωρίς αγωνιστικές υποχρεώσεις

Βαλεντίνος Σιέλης (Τζέτζου Γιουν.): Το πρωτάθλημα της Νοτίου Κορέας αναβλήθηκε επ' αόριστον ελέω Κορωνοϊού, επομένως είναι άγνωστο το πότε θα αγωνιστεί ο Κύπριος αμυντικός.

Μαζεύει τα κομμάτια της και βλέπει τον επαναληπτικό...