«Λύτρωση» και παραμονή στην κορυφή για την Ανόρθωση (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Κυριακή, 16/2/2020 - 18:50

Αγχώθηκε όμως τα κατάφερε η Ανόρθωση στο ντέρμπι της Αμμοχώστου κόντρα στη Νέα Σαλαμίνα για την 20η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Η ομάδα του Τιμούρ Κετσπάγια πήρε το τρίποντο με 3-2 και παρέμεινε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Η Ανόρθωση προηγήθηκε στο σκορ με τον Σελίν στο έβδομο λεπτό ενώ οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν προσωρινά με τον Κίνγκσλεϊ. Το δεύτερο γκολ για την «Κυρία» ήρθε στο 27ο λεπτό με τον Γκαλίτσιο ενώ ο «Κίνγκ» έφερε το παιχνίδι ξανά στα ίσα στο 44ο λεπτό. Το νικητήριο γκολ ήρθε στο 81ο λεπτό με τον Ντούρις.

Πλέον, με αυτή τη νίκη η Ανόρθωση έφτασε τους 43 βαθμούς και παρέμεινε για άλλη μια αγωνιστική μόνη πρώτη στο βαθμολογικό πίνακα. Από την άλλη, η Νέα Σαλαμίνα έμεινε στους 24 βαθμούς και εκτός εξάδας.

Την ερχόμενη αγωνιστική η ομάδα του Κετσπάγια πάει στο Δασάκι για να αντιμετωπίσει τον Εθνικό Άχνας ενώ η Νέα Σαλαμίνα αντιμετωπίζει εκτός έδρας την ΑΕΚ στην «Αρένα».

Στην πρώτη φάση που δημιούργησε η Ανόρθωση άνοιξε το σκορ με τον Σελίν ο οποίος έπιασε την κεφαλιά μετά από φάουλ του Καλτσά στο έβδομο λεπτό.

φ

Η Νέα Σαλαμίνα ισοφάρισε στην αμέσως επόμενο λεπτό. Ο Μπαραβίκας έδωσε έξυπνη ασίστ στον Κίνγκσλεϊ που με την πλάτη στο τέρμα γύρισε, έκανε το σουτ και ισοφάρισε σε 1-1.

Μετά από ωραία ενέργεια ο Οκριασβίλι απείλησε με σουτ εντός περιοχής, αλλά η μπάλα κόντραρε σε αμυντικούς των φιλοξενούμενων κι απομακρύνθηκε στο 18ο λεπτό της αναμέτρησης.

Μετά από κόρνερ του Καλτσά στο 22ο λεπτό, ο Γκαλίτσιος με κεφαλιά έκανε το 2-1. Η μπάλα κόντραρε στον Ροντρίγκεζ, αλλά το γκολ πιστώθηκε στον Ελλαδίτη.

Στο 27ο λεπτό ο Οκριασβίλι εκτός περιοχής, έπιασε το φαλτσαριστό σουτ όμως η μπάλα πέρασε δίπλα από την εστία του Κίσσα.

Με τη συμπλήρωση του ημίωρου ο Νταουσβίλι έπιασε το σουτ όμως η μπάλα πέρασε ελάχιστα δίπλα από την εστία της Νέας Σαλαμίνας.

Ο Οκριαβίλι δίνει στον Καλτσά, κάνει το πλάσε από κοντά, αλλά ο Κίσσας απέκρουσε στο 32ο λεπτό.

Ένα λεπτό αργότερα ο Νταουσβίλι έκανε νέο σουτ όμως ο Κίσσας απομάκρυνε ξανά την μπάλα με υπερένταση.

Στο 35ο λεπτό ο Ροντρίκεζ έπιασε την κεφαλιά μέσα στην περιοχή των γηπεδούχων όμως ο Λόρια έπεσε και μάζεψε σταθερά την μπάλα.

Οι φιλοξενούμενοι έφεραν το παιχνίδι στα ίσα ξανά με τον Κίνγκσλεϊ στο 44ο λεπτό ο οποίος έπιασε τη γυριστή κεφαλιά και νίκησε τον Λόρια για το 2-2.

β

Σουτ του Οκριασβίλι μέσα στην περιοχή, απέκρουσε ο Κίσσας. Έπρεπε να σταματήσει η φάση καθότι προηγήθηκε χέρι του Χριστοφή μετά από μπαλιά του Γκαλίτσιου.

Μετά από μπαλιά του Ράγιο, ο Οκριασβίλι από καλή θέση και μόνος αλλά υπό πίεση, δεν έκανε σωστή επιλογή και η μπάλα πέρασε έξω στο 69ο λεπτό της αναμέτρηση.

Στο 80ο λεπτό ο Οκριασβίλι εκτέλεσε απευθείας το φάουλ από μακρινή απόσταση χωρίς όμως να καταφέρει να απειλήσει επί της ουσίας τον τερματοφύλακα των γηπεδούχων ο οποίος μάζεψε σταθερά την μπάλα.

Γκολ για την Ανόρθωση στο 81ο λεπτό με τον Μίχαλ Ντούρις ο οποίος έδωσε τη λύση στην «Κυρία» με το κεφάλι μετά από σέντρα του Χριστοφή.

Η Νέα Σαλαμίνα έφτασε ξανά κοντά στην ισοφάριση όμως το σουτ του Κορέια έδιωξε με το ένα χέρι ο Λόρια.

Ο Κίσσας έσωσε τον κίνδυνο μετά από γρήγορη αντεπίθεση και σουτ του Ράγιο εντός περιοχής στο 88ο λεπτό της αναμέτρησης.

Ανόρθωση (Τιμούρ Κετσπάγια): Λόρια, Γκαλίτσιος (Ανανίτζε 77'), Σίλντενφελντ, Βργκοτς, Σελίν, Νταουσβίλι, K.Αρτυματάς, Καλτσάς (Ντούρις 72'), Οκριασβίλι, Ράγιο, Κατσιαράβα (Χριστοφή 46')

Νέα Σαλαμίνα (Σάββας Πουρσαϊτίδης): Κίσσας, Κορέια, Μπαραβίκας, Ρέινολντς (Κωστή 75'), Σιαθάς (Σίμπσον 82'), Φουστάρ (Χριστοφόρου 21'), Ροντρίγκεζ, Λαμπότ, Μαριάνοβιτς, Ελουντού, Κίνγκσλεϊ

κ

Οι δηλώσεις των πρωταγωνιστών της αναμέτρησης

Σάββας Πουρσαϊτίδης (Νέα Σαλαμίνα): «Πέντε γκολ πολλές ευκαιρίες. Ευτυχώς που είναι ο κόσμος της Ανόρθωσης και της Ομόνοιας και απολαμβάνεις τα παιχνίδια. Θα το ξανά πω και δεν κουράστηκα, ελπίζω το επόμενο παιχνίδι να γίνει στην Αμμόχωστο. Αυτό που φοβόμασταν έγινε, η Ανόρθωση μας έκλεισε μπήκε πολύ δυνατά και ήταν καλύτερη. Στο δεύτερο ημίχρονο αλλάξαμε την εικόνα μας και κλείσαμε τους χώρους, επιτρέψαμε μόνο κάποιες σέντρες. Μία στιγμή αδράνειας στοίχησε στο γκολ του Ντούρις. Μετά είχαμε ευκαιρίες αλλά δεν τις εκμεταλλευτήκαμε. Ήταν δίκαιο όμως το αποτέλεσμα. Με τις μεγάλες ομάδες έχουμε θέμα στις λεπτομέρειες, γι’ αυτό και ήταν μεγάλες ομάδες. Συγχαρητήρια στην Ανόρθωση, θα δούμε τα λάθη μας και την Τετάρτη ελπίζω να παρουσιαστούμε καλύτεροι διαφορετικά δεν θα έχουμε καμία πιθανότητα».

Τιμούρ Κετσπάγια (Ανόρθωση): «Πράγματι έγινε ένα καλό παιχνίδι, δυνατό με ευκαιρίες και δύναμη, πάθος και όλα αυτά που χρειάζονται για να γίνει ένα ντέρμπι πιο όμορφο για τον κόσμο που το έβλεπε από το γήπεδο ή από την τηλεόραση. Η Σαλαμίνα είναι πολύ καλή ομάδα. Μπήκαμε πολύ καλά, προσπαθήσαμε να πιέσουμε από το 1’ τα καταφέραμε, αλλά δυστυχώς τα λάθη που είχαμε στην άμυνα (σ.σ. όσον αφορά στη σοβαρότητά τους και όχι ποσοτικά), δεν τα κάναμε σε όλη τη σεζόν. Κερδίσαμε διότι αξίζαμε τη νίκη, παρόλο που στο τέλος γλιτώσαμε από μεγάλη ευκαιρία που είχε η Νέα Σαλαμίνα, αλλά αν το δεις συνολικά, όπως είπε ο Πουρσαϊτίδης δικαιούμασταν τη νίκη. Είμαι περήφανος για τους παίκτες μου. Τώρα έχουμε τρεις μέρες και ξανά εδώ με τη Σαλαμίνα για το κύπελλο. Σίγουρα είναι διαφορετικό παιχνίδι, είναι δύο παιχνίδια και θέλουμε ένα καθαρό σκορ, ένα καλό σκορ. Ευχαριστώ τον κόσμο που ήρθε στο γήπεδο, σίγουρα δεν έχουμε παράπονο σε αυτό. Είναι λίγες οι ομάδες που έχουν κόσμο στο γήπεδο όπως είπε ο Σάββας και εμείς είμαστε πρωτοπόροι σε αυτό. Ξεφύγαμε λίγο στη βαθμολογία και θέλουμε να το κρατήσουμε ως το τέλος»,.