Champions League: Η μία βλέπει... τελικό, η άλλη ανατροπή

Τρίτη, 4/5/2021 - 10:04

Τσεκάρει το εισιτήριο για τον τελικό του Champions League η Μάντσεστερ Σίτι ή θα βγάλει... λαγό από το καπέλο η Παρί Σεν Ζερμέν;

Έξι ημέρες μετά την πρώτη τους σύγκρουση στο Παρίσι, οι δύο ομάδες τείθενται ξανά αντιμέτωπες. Αυτή τη φορά στο «Έτιχαντ» με την ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα να έχει σαφέστατο προβάδισμα πρόκρισης στον τελικό μετά το 2-1 του πρώτου αγώνα.

Οι Παριζιάνοι είχαν ένα καλό πρώτο μέρος στο «Parc des Princes», όπου είδαν τον Μαρκίνιος να βγαίνει μπροστά και με κεφαλιά να δίνει προβάδισμα στην ομάδα του Μαουρίτσιο Ποτσετίνο. Ωστόσο, όλα πήγαν... στραβά στο δεύτερο ημίχρονο, ο Κιλιάν Εμπαπέ ήταν εξαφανισμένος, παίζοντας με πρόβλημα στο γόνατο, ενώ είναι εξαιρετικά αμφίβολος και για σήμερα. Κάπως έτσι, η Σίτι με ένα εξαιρετικό δεύτερο ημίχρονο κυριαρχίας, έφερε το σκορ στα ίσα με ένα τυχερό γκολ του Ντε Μπρόινε και ο Μαχρέζ διαμόρφωσε με ωραία εκτέλεση φάουλ το τελικό 2-1.

Η Σίτι έχει το μεγάλο προβάδισμα πρόκρισης, με την Παρί να έχει δύσκολη δουλειά μπροστά της και να μην έχει στη διάθεσή της τον Γκέιγ που αποβλήθηκε, ενώ όλα δείχνουν πως ο Εμπαπέ θα ξεκινήσει από τον πάγκο.

Οι πιθανές ενδεκάδες:

Μάντσεστερ Σίτι: Έντερσον, Γουόκερ, Στόουνς, Ντίας, Κανσέλο, Ρόδρι, Γκιντογκάν, Σίλβα, Ντε Μπρόινε, Μαχρέζ, Φόντεν.

Παρί Σεν Ζερμέν: Νάβας, Φλορέντσι, Μαρκίνιος, Κιμπεμπέ, Μπάκερ, Παρέδες, Ερέρα, Βεράτι Ντι Μαρία, Νεϊμάρ, Ικάρντι.