Champions League: Μεγάλες προκρίσεις για Ατλέτικο Μαδρίτης και Μπενφίκα (ΦΩΤΟ)

Τρίτη, 15/3/2022 - 23:59

Την πρόκριση τους στα προμηιτελικά του Champions League πανηγύρισαν Ατλέτικο Μαδρίτης και Μπενφίκα.

Οι «ροχιμπλάνκος» έφυγαν με νίκη 1-0 από το «Ολντ Τράφορντ» και «πέταξαν» εκτός συνέχειας τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ. Το γκολ για τους Μαδριλένους ο Λόδι στο 41ο λεπτό. Από την άλλη, οι «αετοί» της Λισαβόνας επικράτησαν τους «Αίαντα» στο Άμστερνταμ, εξίσου με 1-0 με σκόρερ τον Νούνιεζ στο 77ο λεπτό.

Στους «8» βρίσκονται ήδη Μάντσεστερ Σίτι, Λίβερπουλ, Ρεάλ και Μπάγερν Μονάχου, ενώ η οκτάδα θα συμπληρωθεί αύριο (16/03 - 22:00) με τα παιχνίδια Γιουβέντους-Βιγιαρεάλ και Λιλ-Τσέλσι. H κλήρωση για τις επόμενες φάσεις είναι ορισμένη να πραγματοποιηθεί την ερχόμενη Παρασκευή (18/03 - 13:00) στη Νιόν της Ελβετίας.

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ - Ατλέτικο Μαδρίτης: 0-1

Απίστευτη χαμένη ευκαιρία της Γιουνάιτεντ, με τον Ελάνγκα να μη μπορεί να σκοράρει μέσα από τη μικρή περιοχή, σημαδεύοντας το κεφάλι του Όμπλακ εξ επαφής στο 13ο λεπτό.

Σκόραρε ένα πολύ ωραίο τέρμα ο Ζοάο Φέλιξ αλλά ακυρώθηκε για οφσάιντ στον Γιορέντε στο 34ο λεπτό.

Στο 41ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ με τον Λόδι ο οποίος από κοντινή απόσταση νίκησε τον Ντε Χέα με το κεφάλι.

Στο 77ο λεπτό η Γιουνάιτεντ έχασε μοναδική στιγμή να φέρει το παιχνίδι στα ίσα. Μετά από εκτέλεση φάουλ, ο Βαράν έπιασε την κεφαλιά, όμως ο Όμπλακ ενστικτωδώς έδιωξε τη μπάλα.

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (Ραλφ Ράνγκνικ): Ντε Χέα, Τέγιες, Μαγκουάιαρ (Μάτα 84'), Βαράν, Νταλότ, Φρεντ (Καβάνι 76'), ΜακΤόμινεϊ (Μάτιτς 67'), Ελάγνκα (Ράσφορντ 67'), Σάντσο, Μπρούνο (Πόγκμπα 67'), Ρονάλντο

Ατλέτικο Μαδρίτης (Ντιέγκο Σιμεόνε): Όμπλακ, Ρεϊνίλντο, Σάβιτς, Χιμένεθ, Γιορέντε, Λόδι, Κόκε (Κοντόγκμπια 80'), Ντε Πολ, Ερέρα, Φέλιξ (Φελίπε 90'), Γκριεζμάν (Κορρέα 90')

Άγιαξ - Μπενφίκα: 0-1

Σκόραρε στο έβδομο λεπτό με κοντινό τελείωμα ο Αλέ, δεν μέτρησε όμως για οφσάιντ καθώς ήταν εκτεθειμένος ο Τάντιτς.

Η μεγαλύτερη φάση του Άγιαξ στο 26ο λεπτό, με τον Μπέρχαουζ να κάνει κακό τελείωμα μέσα από την περιοχή ενώ είχε τον χώρο και τον χρόνο.

Πρώτη κεφαλιά του Οταμέντι, ο Βερτόνγκεν όμως έκανε κακή παράλληλη κεφαλιά από πλεονεκτική θέση και δε μπόρεσε να βρει εστία στο 57ο λεπτό.

Στο 77ο λεπτό, κόντρα στη ροή του αγώνα, η Μπενφίκα άνοιξε το σκορ με τον Νούνιεζ. Μετά εκτέλεση φάουλ, ο επιθετικός της Πορτογαλικής ομάδας με καρφωτή κεφαλιά πρόλαβε τον Ονάνα και και έστειλε τη μπάλα στα δίκτυα.

Άγιαξ (Έρικ Τεν Χαγκ): Ονάνα, Μαζραουί, Τίμπερ (Κουντούς 90'), Μαρτίνεζ, Μπλιντ, Αλβάρεζ (Μπρόμπεϊ 82'), Μπέρχαουζ (Κλάασεν 82'), Γκράβενμπερχ, Άντονι, Τάντιτς, Αλέ

Μπενφίκα (Νέλσον Βερίσιμο): Βλαχοδήμος, Γκριμάλντο, Βερτόνγκεν, Οταμέντι, Ζιλμπέρτο (Λαζάρο 90'), Τάραμπατ (Μέιτε 46'), Βάιγκλ, Έβερτον (Γιάρεμτσουκ 72'), Ράμος (Μπερνάρντο 90'), Σίλβα, Νούνιεζ (Γκονσάλβες 81')