Champions League: Στους «16» Λίβερπουλ και Άγιαξ, με το απόλυτο

Τετάρτη, 3/11/2021 - 23:56

Και μαθηματικά στην επόμενη φάση («16») προκρίθηκαν Λίβερπουλ και Άγιαξ, που έφθασαν τις τέσσερις νίκες σε ισάριθμους αγώνες, στους ομίλους του Champions League.

Στον πρώτο όμιλο, η Σίτι κέρδισε στο «Etihad» τη Κλαμπ Μπριζ και πέρασε στην πρώτη θέση. Η Παρί δέχθηκε ισοφάριση στις καθυστερήσεις από την Λειψία, στην έδρα της δεύτερης, η οποία μένει οριστικά εκτός της συνέχειας του Champions League. Στη δεύτερη θέση «έπεσε» η ομάδα του Παρισιού.

Παράσταση για έναν ήταν το ματς της βραδιάς, με τη Λίβερπουλ να κερδίζει με 2-0 την Ατλέτικο στο «Άνφιλντ», έχοντας αριθμητικό πλεονέκτημα από το πρώτο ημίχρονο και ευκαιρίες για περισσότερα γκολ. Οι «reds» προκρίθηκαν μάλιστα από τώρα, ως πρώτοι τους ομίλου τους. Στο άλλο ματς του ομίλου (2ου), η Μίλαν δεν κατάφερε να νικήσει την Πόρτο και δύσκολα θα συνεχίσει στην Ευρώπη και μετά τον Δεκέμβρη.

Πρόκριση από τον 3ο όμιλο, με ανατροπή μάλιστα, για τον  Άγιαξ που κέρδισε με 3-1 μέσα στην έδρα της Ντόρτμουντ, η οποία ολοκλήρωσε τον αγώνα με δέκα παίκτες. Η Σπόρτινγκ έριξε «4άρα» εντός έδρας στη Μπεσίκτας, η οποία μένει χωρίς βαθμό και πολύ πιθανώς εκτός Ευρώπης.

Στον 4ο όμιλο η Ρεάλ κέρδισε εντός έδρας την Σαχτάρ και παρέμεινε επικεφαλής του ομίλου, ενώ η Ίντερ (2η) κέρδισε την Σέριφ εκτός έδρας. Όλα ανοικτά για πρόκριση σε αυτό τον όμιλο.