Δεν βελτιώθηκε η «Κυρία», «πέταξε» κι άλλους βαθμούς στο Παραλίμνι (ΒΙΝΤΕΟ)

Σάββατο, 20/10/2018 - 18:56

Χωρίς νικητή τελείωσε το παιχνίδι στο «Τάσος Μάρκου» ανάμεσα στην Ένωση και την Ανόρθωση καθώς οι δύο ομάδες συμβιβαστήκαν στο δίκαιο 1-1. Η Ανόρθωση προβλημάτισε και πάλι με την ασταθή εικόνα που έδειξε στον αγωνιστικό χώρο. Το Παραλίμνι από την πλευρά του αν ήταν λίγο πιο προσεκτικό θα μπορούσε να έχει τελειώσει το παιχνίδι με το τρίποντο της νίκης.

Α’ Ημίχρονο

Το παιχνίδι στο Παραλίμνι ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να κυριαρχούν στον αγωνιστικό χώρο. Οι ποδοσφαιριστές της Ανόρθωσης ξεκίνησαν με πολλά λάθη τα οποία έδιναν την ευκαιρία στους γηπεδούχους να πλησιάζουν την περιοχή του Βάργκιτς.

Η πρώτη ευκαιρία ήρθε για την Ένωση στο 9ο λεπτό όταν ο Μαϊσουράντζε έκανε το σουτ από μακρινή απόσταση με την μπάλα να αναπηδάει στον βρεγμένο αγωνιστικό χώρο και να σταματάει πάνω στον Βάργκιτς ο οποίος κυρίως ενστικτωδώς έσωσε την ομάδα του.

Δύο λεπτά αργότερα οι «Βυσσινί» διαμαρτυρήθηκαν για πέναλτι πάνω στον Ζάρατε  ο οποίος προσπάθησε να μπει στην περιοχή από τα αριστερά όμως τον ανέκοψε ο Μπεσάτ. Ο διαιτητής υπέδειξε λανθασμένα να συνεχιστεί το παιχνίδι καθώς υπήρχε τράβηγμα πάνω στον ποδοσφαιριστή των γηπεδούχων. Να σημειώσουμε όμως ότι η παράβαση ήταν εκτός περιοχής άρα θα έπρεπε να δοθεί φάουλ για την Παραλιμνίτικη ομάδα.

Η Ένωση τελικά πήρε το προβάδισμα στο σκορ στο 19ο λεπτό όταν ο Σίτο Ριέρα από τα δεξιά έκανε την σέντρα με τον Ουντότζι να παίρνει την κεφαλιά νικώντας τον Κροάτη τερματοφύλακα της «Κυρίας» για το 1-0.

Μετά το γκολ της Ένωσης η Ανόρθωση ανέβασε στροφές και προσπάθησε να φέρει το παιχνίδι στα ίσα όμως η Παραλιμνίτικη ομάδα είχε σωστά στημένη την αμυντική της γραμμή χωρίς να αφήνει την μπάλα να περάσει.

Μετά το πρώτο μισάωρο στην αναμέτρηση ο ρυθμός του αγώνα έπεσε με την Ένωση να κυκλοφορεί σωστά την μπάλα καθυστερώντας την ανάπτυξη της. Από την άλλη η Ανόρθωση όποτε είχε τη μπάλα δεν μπορούσε να βρει τους χώρους για να δημιουργήσει κάτι καλό μπροστά στην εστία του Κλέιμαν.

Β΄ Ημίχρονο

Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου η Ανόρθωση μπήκε φουριόζα στον αγωνιστικό χώρο με αισθητά βελτιωμένη την αγωνιστική εικόνα της. Το Παραλίμνι κλείστηκε πίσω με σκοπό την υπεράσπιση του υπέρ του 1-0.

Παρά την κατοχή της μπάλας και την οπισθοχώρηση των γηπεδούχων η Ανόρθωση συνέχισε να μην μπορεί να προσεγγίσει με αξιώσεις την εστία του Κλέιμαν.

Η ομάδα της Ένωσης κατάφερνε να ροκανίζει με τον καλύτερο δυνατό τρόπο τον χρόνο ενώ παράλληλα προσπαθούσε να χτυπήσει στις αντεπιθέσεις όποτε είχε την ευκαιρία.

Η Ανόρθωση τελικά κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα ίσα στο 73ο λεπτό μετά από υπέροχη συνεργασία «ένα - δύο» του Κατσαράβα με τον Ντούρις, με τον τελευταίο να μην αστοχεί από ευνοϊκή θέση απέναντι από τον Κλέιμαν.

Από την πλευρά των ποδοσφαιριστών της Ένωσης υπήρξαν εντονότατες διαμαρτυρίες για το γκολ της Ανόρθωσης καθώς η μπάλα είχε βγει πλάγιο ως ένδειξη «fair play». Οι ποδοσφαιριστές της «Κυρίας» επέλεξαν να μην τηρήσουν το «fair play» και έφτασαν στην ισοφάριση στο 73ο λεπτό.

ΕΝΠ (Πάους): Κλέιμαν, Ριέρα, Ενόχ (Πίττας 58'), Ζάρατε, Ουντόζι (Κοσμάς 70'), Αμπαρτζουμιάν, Ολίβα (Βαλλιάνος 82'), Αγγελή, Ρασμούσεν, Κυριάκου, Μαϊσουράντζε.

Ανόρθωση (Στρέπελ): Βάργκιτς, Σίλντενφελντ, Ντουγκλάο, Στρούνα, Μπεσάτ, Βίκτορ, Ιγκιεμπόρ, Πράνιτς, Μπέκα, Ράγιος (Κατσαράβα 61'), Ντούρις.