Δεν έχει σταματημό αυτή η Ντόρτμουντ

Σάββατο, 8/12/2018 - 19:14

Η ταξιαρχία του Λουσιέν Φαβρ πέρασε σαν… σίφουνας και από το Γκεζελκίρχεν, επικρατώντας 2-1 της Σάλκε στο ντέρμπι της κοιλάδας του Ρουρ και συνεχίζει την αήττητη πορεία της προς την κατάκτηση της σαλατιέρας στη Bundesliga.

Οι αριθμοί των Βεστφαλών είναι πραγματικά εντυπωσιακοί, αφού στη σεζόν (2011-12) του τελευταίου πρωταθλήματος, μετά από 14 αγωνιστικές είχαν συγκεντρώσει 29 βαθμούς, ενώ τώρα έχουν ήδη 36! Μάλιστα, και τότε είχαν αντιμετωπίσει τη Σάλκε στην ίδια αγωνιστική και το αποτέλεσμα ήταν ίδιο, δηλαδή νίκη.

Η Μπορούσια μπήκε με τον πλέον ιδανικό τρόπο στο παιχνίδι, καθώς προηγήθηκε στο σκορ μόλις στο 7’ με καρφωτή κεφαλιά του Ντιλέινι, μετά από εκτέλεση φάουλ του Ρόις. Πέντε λεπτά αργότερα, οι «βασιλικοί μπλε» ζήτησαν πέναλτι, θεωρώντας ότι η μπάλα χτύπησε στο χέρι του Βίτσελ, αλλά ο διαιτητής, που συμβουλεύτηκε το VAR, απεφάνθη ότι δεν υπήρξε παράβαση. Οι φιλοξενούμενοι πήραν τα ηνία και δημιούργησαν ευκαιρίες με τους Ρόις και Αλκάθερ για να διπλασιάσουν τα τέρματά τους, χωρίς, όμως να τα καταφέρουν. Μετά το ημίωρο, οι γηπεδούχοι ισορρόπησαν το ματς, αλλά τους έλειπε ο επιθετικός, ο οποίος θα έκανε γκολ τη… μισή ευκαιρία.

Η Σάλκε απείλησε στο 57’ με τον Σέρνταρ και τρία λεπτά αργότερα κέρδισε πέναλτι σε μαρκάρισμα του Χάριτ από τον Ρόις. Ο Καλιγκιούρι, που ανέλαβε την εκτέλεση, ξεγέλασε τον Μπούρκι και «έγραψε» το 1-1, δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι. Η Ντόρτμουντ δεν πτοήθηκε από την ισοφάριση και πίεσε, προκειμένου να πάρει ξανά το προβάδισμα. Στο 74’ ο Γκερέρο συνδυάστηκε εξαιρετικά με τον Σάντσο, ο οποίος μπήκε από τα αριστερά στην περιοχή και με υπέροχο πλασέ, έκανε το 1-2. Στο 79’, σε ακριβώς ίδια φάση, ο Ρόις νικήθηκε από τον Φέρμαν, ενώ στο 85’ ο Γκερέρο περίπου από το ύψος του πέναλτι, έστειλε τη μπάλα στο δεξί δοκάρι των γηπεδούχων. Το τρίτο γκολ μπορεί να μην μπήκε, αλλά ήρθε η πολυπόθητη νίκη, που κρατάει τη Ντόρτμουντ στην κορυφή.