Δεν έχει πάτο ο κατήφορος της Ρεάλ Μαδρίτης, νέα εντός έδρας ήττα

Κυριακή, 6/1/2019 - 21:38

Η «Βασίλισσα» ήθελε να επιστρέψει στις νίκες μετά την ισοπαλία με τη Βιγιαρεάλ την προηγούμενη αγωνιστική, όμως η Σοσιεδάδ έκανε τεράστιο ματς, την «καθάρισε» στο Μπερναμπέου (0-2) και την άφησε πολύ πίσω στη μάχη του τίτλου!

Η Ρεάλ Μαδρίτης ήθελε να επιστρέψει στις νίκες και να μην αφήσει την Μπαρτσελόνα να ξεφύγει ωστόσο μετά την εκτός έδρας ισοπαλία με τη Βιγιαρεάλ, ήρθε άλλη μια... μεγαλοπρεπής σφαλιάρα για την ομάδα του Σαντιάγκο Σολάρι αυτή τη φορά εντός έδρας από την Σοσιεδάδ, που είχε να νικήσει στο πρωτάθλημα από τις 26 Νοεμβρίου!

Μόλις στο 3ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα στο σκορ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Γουίλιαμ Ζοσέ, που δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον Τιμπό Κουρτουά. Οι «Μερένχες» προσπάθησαν να αντιδράσουν όμως οι Μπενζεμά, Μόντριτς και Λούκας δεν κατάφεραν να αξιοποιήσουν τις ευκαιρίες τους με τον Ρούλι να κρατάει το «0» για τη Σοσιεδάδ.

Στο δεύτερο μέρος η Ρεάλ έμεινε με 10 παίκτες καθώς, ο Λούκας είδε δεύτερη κίτρινη για φάουλ στον χώρο του κέντρου στον Μοντέρο. Η ομάδα του Σολάρι δεν σταμάτησε να πιέζει με τον Ράμος (66') να βλέπει τον Ρούλι να διώχνει και πάλι εντυπωσιακά ενώ, ο αρκετά κινητικός Βινίσιους δεν μπόρεσε να σκοράρει στο 80ο λεπτό από καλή θέση.

Η Σοσιεδάδ στο 83ο λεπτό «σφράγισε» τη νίκη με τον Ρούμπεν Πάρδο να σκοράρει με κεφαλιά μετά από ωραία αντεπίθεση και ασίστ του Γουίλιαμ Ζοσέ (2-0), για την πρώτη νίκη των «κυανόλευκων» στο Σαντιάγκο Μπερναμπέου μετά τον Μάιο του 2004!