Δεν λυγίζει ούτε με... δέκα η Άστον Βίλα, έπεσε πάνω στο VAR η Σαουθάμπτον

Σάββατο, 26/12/2020 - 19:19

Άστον Βίλα για μεγάλα πράγματα!

Παρότι έπαιζε με δέκα παίκτες από το ημίχρονο λόγω αποβολής του Ράις, η Βίλα δεν... μάσησε και με σπουδαία εμφάνιση επικράτησε με 3-0 της Κρίσταλ Πάλας και βλέπει τετράδα!

Το ματς ξεκίνησε ιδανικά για τους «χωριάτες» με τον Τραορέ στο 5ο λεπτό να παίρνει το ριμπάουντ από την επέμβαση του Γκουαΐτα για το 1-0. Το παιχνίδι κυλούσε ιδανικά για την Βίλα, κρατούσε άνετα το προβάδισμα αλλά ο Μινγκς με δύο κίτρινες σε διάστημα έξι λεπτών άφησε την ομάδα του με δέκα παίκτες και φάνηκε να δυσκολεύει το έργο της στην επανάληψη. Παρόλα αυτά, η Άστον Βίλα έδειξε την τεράστια ποιότητα που διαθέτει αλλά και το πόσο έξυπνα ξέρει να παίζει. Ο Χάουζ στο 66' είδε την κεφαλιά του να σταματάει στο οριζόντιο δοκάρι, αλλά ο ίδιος πήρε το... ριμπάουντ και με νέα κεφαλιά έδωσε αέρα δύο τερμάτων στην ομάδα του, για να έρθει δέκα λεπτά μετά ο Ελ Γκάζι με απίθανη σουτάρα να στείλει την μπάλα στις... αράχνες για το τελικό 3-0.

Την ευκαιρία να πατήσει τετράδα έχασε η Σαουθάμπτον στο «Κράβεν Κότατζ», αφού κόλλησε στο 0-0 με την Φούλαμ και είδε το VAR να της ακυρώνει δύο γκολ, μένοντας στους 25 βαθμούς όσους και οι Έβερτον, Άστον Βίλα που βρίσκονται στην 5η θέση.

Και τα δύο τέρματα των «αγίων» ήρθαν στο τελευταίο τέταρτο, ωστόσο τόσο αυτό του Λονγκ στο 75' όσο και αυτό του Γούολκοτ στο 85' δεν μέτρησαν για παράβαση οφσάιντ και το 0-0 σφράγισε τις προσπάθειες των δύο ομάδων.