Δεν σταμάτησε ούτε στο «Αντώνης Παπαδόπουλος» η ΑΕΛ (BINTEO)

Δευτέρα, 17/9/2018 - 20:53

Συνεχίζει το αήττητο σερί της η ομάδα της Λεμεσού. Η ΑΕΛ επικράτησε και της Ανόρθωσης με 1-0 στο «Αντώνης Παπαδόπουλος»  χάρη στην εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Άλεξ Ντα Σίλβα στο 38ο λεπτό. Η ομάδα του Κέρκεζ πλέον φιγουράρει μόνη πρώτη στην βαθμολογία με 9 βαθμούς αφήνοντας την Ανόρθωση 5 βαθμούς πίσω της, αναγκάζοντας της και στην πρώτη της φετινή ήττα.

Δείτε το φιλμ της αναμέτρησης.

Α’ Ημίχρονο

Πρώτη ευκαιρία για στο παιχνίδι για την Ανόρθωση πριν καν την συμπλήρωση του πρώτου λεπτού της αναμέτρησης. Ο Στρούνα έκανε την σέντρα από τα δεξιά όμως ο Μικελντάτζε δεν κατάφερε να βρει στόχο με το κεφάλι από κοντά.

Με τη συμπλήρωση του πρώτου 15λέπτου η Ανόρθωση είχε την κατοχή της μπάλας χωρίς όμως να απειλήσει ιδιαίτερα την εστία του Πρότζεκ ενώ η ΑΕΛ είχε αρκεστεί μέχρι εκείνο το σημείο σε αμυντικό παιχνίδι.

Στο 18ο λεπτό ο Ιγκιεμπόρ κινήθηκε εξαιρετικά στην μεσαία γραμμή και έβγαλε πάσα στον Ντούρις ο οποίος βγήκε «φάτσα» με τον Πρότζεκ. Ο Σλοβάκος επιθετικός της «Κυρίας» δοκίμασε να «κρεμάσει» τον  Πολωνό αλλά το πλασέ του πέρασε λίγο έξω.

Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Στρούνα έδωσε στον Ράγιος ο οποίος δεν κατάφερε να κερδίσει τον Πρότζεκ που έσωσε την ομάδα του εξ επαφής.

Στο 28ο λεπτό μετά από σέντρα του Μπεσάτ ο Πρότζεκ έκανε τραγική έξοδο χάνοντας την μπάλα. Ο Ράγιος έκανε το πλασέ όμως προ τέρματος βρέθηκε ο Αβραάμ ο οποίος έσωσε την ΑΕΛ.

Στο 37ο λεπτό η ΑΕΛ κέρδισε πέναλτι το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο Άλεξ Ντα Σίλβα. Ο Κροάτης τερματοφύλακας της «Κυρίας» μετά από ελεύθερο έκανε το λάθος με την μπάλα να κοντράρει στον Λαφράνζ και να στρώνεται στον Χουράδο. Ο επιθετικός της ΑΕΛ προσπάθησε να περάσει τον Βάργκιτς ο οποίος τον ανέτρεψε με τον διαιτητή να δείχνει αμέσως το σημείο του πέναλτι.

Έτσι, το πρώτο ημίχρονο έκλεισε με την Λεμεσιανή ομάδα να βρίσκεται μπροστά στο σκορ.

Β’ Ημίχρονο

Στο δεύτερο ημίχρονο η Ανόρθωση μπήκε δυναμικά και μόλις στο 50ο λεπτό ο Ιγκιεμπόρ πάτησε περιοχή όμως το πλασέ του σταμάτησε στον Πρότζεκ ο οποίος με δυσκολία έσωσε την ομάδα του.

Στη συνέχεια του ημιχρόνου η ΑΕΛ ισορρόπησε το παιχνίδι όμως και πάλι συνέχισε το αμυντικό της παιχνίδι εκμεταλλευόμενη το προβάδισμα της από το 38ο λεπτό με το πέναλτι-γκολ του Άλεξ Ντα Σίλβα.

Στο 67ο λεπτό ο Γεωργιανός Κατσαράβα ο οποίος πέρασε ως αλλαγή βρέθηκε σε πολύ καλό σημείο στην μεγάλη περιοχή όμως το πλασέ του ήταν απογοητευτικό και κατέληξε αργά στον Πρότζεκ που μάζεψε χωρίς καμία δυσκολία.

Στο 77ο λεπτό ο Ρόνι Λέρβι έριξε στην αναμέτρηση τον Ρικάρντο Λαβόρδε ο οποίος έκανε το ντεμπούτο του με την ομάδα της Αμμοχώστου.

Ο Κολομβιανός με το που πέρασε το παιχνίδι αντίκρισε την κίτρινη κάρτα από τον διαιτητή καθώς έσπρωξε τον Αντρέα Αβραάμ κατά την αποχώρηση του από το γήπεδο ως αλλαγή.

Ανόρθωση: Βάργκιτς, Σίντελφελντ, Στρούνα (Κοφί 86’), Ντουγκλάο, Μπεσάτ, Βίκτορ, Ιγκιεμπόρ, Ράγιος, Πράνιτς (Λαβόρδε 77’), Μικελτάντζε (Κατσαράβα 60’), Ντούρις.

ΑΕΛ: Πρότζεκ, Τεξέιρα, Λαφράνζ, Τεϊσέιρα, Στραφσκόφσκι, Αβραάμ (Γουήλερ 78’), Καστανάνγκα, Τόρες, Άλεξ Ντα Σίλβα (Μυτίδης 88’), Μπενίτεθ, Χουράδο (Μακρής 53’).

Δηλώσεις προπονητών

Ανόρθωση (Ρόνι Λέβι): «Είναι πολύ απογοητευτικό αποτέλεσμα. Κάποιες φορές το ποδόσφαιρο είναι άδικο. Αλλά έτσι είναι, όταν δεν σκοράρεις στις ευκαιρίες που κάνεις με ένα λάθος τιμωρείσαι. Δε θυμάμαι παιχνίδι να είχαμε τόσες φάσεις απέναντι σε τόσο καλή ομάδα τακτικά που πάλεψε και τα έδωσε όλα. Συγχαρητήρια στην ΑΕΛ και τον Κέρκες. Υπάρχουν κάποιες δύσκολες περίοδοι κατά τη διάρκεια μιας σεζόν αλλά η Ανόρθωση είναι δυνατή ομάδα και θα βρούμε τρόπο να ανακάμψουμε. Αν και είμαστε απογοητευμένοι, είδα θετικά στον αγώνα και στη συνέχεια θα είμαστε πολύ καλύτεροι».

ΑΕΛ (Ντούσαν Κέκρεζ): «Θέλω να πω συγχαρητήρια στους παίκτες μου για τη νίκη. Ήταν σκληρός αγώνας, πολύ δύσκολος για εμάς. Ήταν καλό παιχνίδι και απ’ τις δυο ομάδες. Σκληρός και με φάσεις για τους φιλάθλους. Έχω μεγάλο σεβασμό στην Ανόρθωση η οποία έχει ένα απ’ τα καλύτερα ρόστερ στο πρωτάθλημα. Έχω σεβασμό και στον αντίπαλο προπονητή. Ξέραμε απ’ την αρχή πως θα ήταν δύσκολος αγώνας και θα είχαμε πολύ πίεση. Στο πρώτο ημίχρονο η Ανόρθωση ήταν ιδιαίτερα επικίνδυνη και πιστεύαμε πως θα κερδίζαμε κάτι απ’ το σημερινό παιχνίδι. Ίσως η ισοπαλία να ήταν το πιο δίκαιο αποτέλεσμα αλλά έτσι είναι το ποδόσφαιρο. Να ευχηθούμε καλή συνέχεια στον προπονητή και την ομάδα και ότι καλύτερο στη σεζόν».