Δεύτερη με… τάλιρο η Λάτσιο, «γκέλαραν» Μίλαν και Αταλάντα

Κυριακή, 2/2/2020 - 19:04

Σε… περίπατο μετέτρεψε η Λάτσιο την σημερινή της αναμέτρηση κόντρα στην ΣΠΑΛ στο «Ολίμπικο», όπως μαρτυράει και το τελικό 5-1… Αποτέλεσμα που την ανέβασε στην δεύτερη θέση της Serie A, πέντε βαθμούς πίσω από τη Γιουβέντους και έναν μπροστά από την τρίτη Ίντερ.

Οι «λατσιάλι» μπήκαν… φορτσάτοι στο ματς και είναι χαρακτηριστικό πως προηγούνταν με 3-0 πριν το… ημίωρο! Ιμόμπιλε και Καϊσέδο φρόντισαν να… καθαρίσουν κάθε ελπίδα των φιλοξενούμενων, σκοράροντας αμφότεροι από δύο τέρματα μέχρι την ανάπαυλα.

Στην επανάληψη, η Λάτσιο… κατέβασε ταχύτητα, προλαβαίνοντας βέβαια να σκοράρει μια ακόμα φορά πριν ακόμα συμπληρωθεί μια ώρα παιχνιδιού, για να έρθει το… γκολ της τιμής από πλευράς ΣΠΑΛ στο 65ο λεπτό.

Την ευκαιρία να ξεφύγει λίγο από την πέμπτη Ρόμα έχασε η Αταλάντα, μετά τη σημερινή ισοπαλία στο Μπέργκαμο με 2-2 με την Τρίτη από το τέλος Τζένοα. Οι «μπεργκαμάσκι» προηγήθηκαν νωρίς με τον Τολόι, αλλά ως το ημίωρο βρέθηκαν να… κυνηγούν στο σκορ τους Γενοβέζους. Ο Ίλιτσιτς έφερε το ματς στα ίσα, δύο λεπτά μετά το 1-2, η Τζένοα έμεινε με δέκα παίκτες στο 82’, λόγω αποβολής του Μπεχράμι με δεύτερη κίτρινη, αλλά κράτησε τον βαθμό.

Χαμένη ευκαιρία και για την Μίλαν η σημερινή της ισοπαλία με 1-1 με αντίπαλο την Βερόνα, στο «Σαν Σίρο», καθώς ναι μεν ανέβηκε στην έκτη θέση, αλλά 32 βαθμούς έχουν και οι Κάλιαρι-Πάρμα… Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ μόλις στο 13’, με τον Φαραονι, είδαν τον Τσαλχάνογλου να ισοφαρίζει πριν το ημίωρο, ενώ δεν πτοήθηκαν ούτε από την αποβολή του Άμραμπατ στο 68ο λεπτό και απέσπασαν τον βαθμό.