Δια περιπάτου η ΑΕΚ και... μια ανάσα από την κορυφή (ΒΙΝΤΕΟ)

Τετάρτη, 31/1/2018 - 20:45

Χωρίς να αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα η ΑΕΚ επικράτησε εντός έδρας της Δόξας με 4-0 και ανέβηκε στην δεύτερη θέση ένα πόντο μακριά από τον ΑΠΟΕΛ. Τα γκολ για τους γηπεδούχους πέτυχαν οι Μοϊσόφ, Τρισκόφσκι και Καταλά, ενώ η Μπα έβαλε αυτογκόλ.

Ο αγώνα:

Με το καλημέρα η ΑΕΚ ουσιαστικά «καθάρισε» τον αγώνα, αφού μέχρι το 11΄ προηγείτο με 2-0.

Η αρχή έγινε με τον Μόισοφ στο 1΄. Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Λαρένα ο Σκοπιανός αμυντικός με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίκτυα γράφοντας το 1-0. ΟΙ Λαρνακείς διπλασίασαν τα γκολ τους με τον Τρισκόφσκι ο οποίος από κοντά νίκησε τον Χατζηφραγκίσκου.

Το 3-0 ήρθε στο 35΄ με αυτογκόλ του Μπα. Μετά από ατομική ενέργεια του Ακοράν ο τελευταίος έκανε το γύρισμα όμως ο αμυντικός της Δόξας αντί να διώξει έστειλε την μπάλα στα δίκτυα της ομάδας του.

Δυο λεπτά πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου η ΑΕΚ θα πετύχει και τέταρτο τέρμα με τον Καταλά. Ο Τρισκόφσκι από κοντά έκανε την καρφωτή κεφαλιά, ο Χατζηφραγκίσκου απόκρουσε ασταθώς και στην επαναφορά από κοντά ο Κατάλα την έσπρωξε στα δίκτυα για το 4-0 το οποίο ήταν και το σκορ του πρώτου μέρους.

Όπως ήταν αναμενόμενο το δεύτερο μέρος ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, αφού τα πάντα είχαν κριθεί από πολύ νωρίς.

ΑΕΚ: Πάμπλο, Μόισοφ, Καταλά, Λαρένα, Ακοράν, Τομάς, Τέτε (66' Αντωνιάδης), Τρισκόφσκι (74' Χέφελ), Μουρίγιο, Λαμπάν (65' Κάσες), Ρουσιάς

ΔΟΞΑ: Χατζηφραγκίσκου, Μπα, Μουχτάρης, Κάρλος, Πίκολι, Κένιντι, Ασαμόα (46' Πουτζιουρής), Ζατλ (81' Χαραλάμπους), Ενιφούλ, Κυριάκου (46' Παπαφώτης), Σαντίκ