Διαστημική Μπάγερν διέλυσε στην Ντόρτμουντ στο ντέρμπι κορυφής

ΜΠΑΓΕΡΝ

Με τέσσερα γκολ στο πρώτο ημίχρονο, η Μπάγερν Μονάχου διέλυσε 5-0 την Μπορούσια Ντόρτμουντ και σκαρφάλωσε στην κορυφή της Bundesliga- Έρμαιο στις ορέξεις των πρωταθλητών Γερμανίας η ομάδα από τη Βεστφαλία

Το 100ο Klassiker ήταν ντέρμπι μόνο στα χαρτιά, αφού με ένα καταιγιστικό πρώτο 45λεπτο και τέσσερις διαφορετικούς σκόρερ, η Μπάγερν Μονάχου διέλυσε 5-0 τη Μπορούσια Ντόρτμουντ και σκαρφάλωσε στη πρώτη θέση, στο +1 από την ομάδα της Βεστφαλίας.

Στο πρώτο ημίχρονο, η Μπάγερν Μονάχου έκανε επίδειξη δύναμης, από το έκτο λεπτό και μετά, όταν η Μπορούσια Ντόρτμουντ, κόντρα στη ροή του ματς, είχε δοκάρι σε πλασέ του Νταχούντ. Η φάση αυτή έκανε τους πρωταθλητές Γερμανίας να πάρουν στροφές και στο δέκατο λεπτό να ανοίξουν το σκορ με κεφαλιά του Χούμελς, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ.

Στο 17ο λεπτό, ο Ζαγκαντού κάνει τραγικό λάθος, ο Λεβαντόφσκι περνάει τη μπάλα πάνω από τον Μπούρκι και με πλασέ κάνει το 2-0, με το 200ο γκολ στη Bundesliga. Δύο λεπτά αργότερα, ο Μίλερ έπιασε τη κεφαλιά, αλλά ο γκολκίπερ της Ντόρτμουντ απέκρουσε, με το σφυροκόπημα της Μπάγερν να συνεχίζεται. Στο 31' ο Αλκάνταρα εκτέλεσε κόρνερ, ο Χούμελς έπιασε τη κεφαλιά, αλλά ο Μπούρκι έδιωξε. Στο τελευταίο πεντάλεπτο του πρώτου ημιχρόνου, η Μπάγερν έβαλε άλλα δυο γκολ. Στο 41' ο Μίλερ σούταρε, ο Μπούρκι απέκρουσε, ο Λεβαντόφσκι σούταρε πάνω στα σώματα, η μπάλα στρώθηκε στον Χάβι Μαρτίνεθ που σκόραρε για το 3-0. Στο 43' Ο Γκνάμπρι εκμεταλλεύεται τη τραγική άμυνα της Ντόρτμουντ και με κεφαλιά, έπειτα από σέντρα του Μίλερ, πετυχαίνει το 4-0.

Στην επανάληψη, ο ρυθμός έπεσε, με τη Ντόρτμουντ να αδυνατεί να κυκλοφορήσει την μπάλα και την Μπάγερν να ελέγχει άνετα το ματς και στο 89' να πετυχαίνει και πέμπτο γκολ με τον Λεβαντόφσκι, για το τελικό 5-0.

ΜΠΑΓΕΡΝ ΜΟΝΑΧΟΥ: Νόιερ, Κίμιχ, Ζούλε, Χούμελς, Αλάμπα, Μαρτίνεθ (77' Γκορέτσκα), Τιάγκο, Γκνάμπρι, Μίλερ (80' Σάντσες), Κομάν (68' Ριμπερί), Λεβαντόφσκι

ΜΠΟΡΟΥΣΙΑ ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ: Μπούρκι, Πίστσεκ (69' Βολφ), Ακάνζι, Ζαγκαντού (46' Βάιγκλ), Ντιαλό, Βίτσελ, Ντιλέινι, Σάντσο, Νταχούντ (62' Γκέτσε), Μπρουν Λάρσεν, Ρόις

Πηγή
aek365.com

Αδιαπραγμάτευτη η νίκη για τον Απόλλωνα (πιθανή εντεκάδα)

Με πολλά προβλήματα αλλά με μοναδικό στόχο την νίκη φιλοξενεί την Ν. Σαλαμίνα ο Απόλλωνας
06/04/2019 - 21:15