Διέσυραν τους Λέικερς οι Σανς

Δευτέρα, 14/3/2022 - 09:05

Οι Σανς πιστοποίησαν πως είναι η καλύτερη ομάδα της regular season και οι Λέικερς πως είναι προβληματικοί. Το τελικό 140-111 ήταν η απόδειξη για την κατάσταση των δύο ομάδων, με την ομάδα του Μόντι Γουίλιαμς να κυριαρχεί από την πρώτη περίοδο, όταν και προηγήθηκε με 48-22! Ο Ντέβιν Μπούκερ με 30 πόντους και 10 ασίστ και ο ΝτιΆντρε Έιτον με 23 πόντους και 16 ριμπάουντ έδειξαν το δρόμο και στους υπόλοιπους απόντος του Κρις Πολ. Ο Λεμπρόν Τζέιμς είχε 31 πόντους, 7 ριμπάουντ και 6 ασίστ για το LA, αλλά ήταν απελπιστικά μόνος με τον Άντονι Ντέιβις να τρέχει να προλάβει τα play in.

Οι Σίξερς τρόμαξαν στο Ορλάντο, αλλά τελικά επέστρεψαν από το -17 του πρώτου ημιχρόνου και το -10 της τελευταίας περιόδου κερδίζοντας το ματς στην παράταση με 116-114. Ο Τζοέλ Εμπίντ έκανε εμφάνιση MVP με 35 πόντους, 16 ριμπάουντ και 7 ασίστ, ενώ ο Τζέιμς Χάρντεν είχε μεν 26 αλλά με 5/19 σουτ.

Στην επιστροφή του Ντίλον Μπρουκς μετά από 27 παιχνίδια, οι Γκρίζλις πέρασαν με 125-118 από την Οκλαχόμα. Ο Καναδός φόργουορντ είχε 15 πόντους, ενώ ο Τζα Μοράντ πρόσθεσε 17 πόντους και 10 ασίστ.

Ο Τρέι Γιανγκ έκανε ένα μυθικό πρώτο ημίχρονο με 33 πόντους και τελείωσε το ματς με 47 πόντους οδηγώντας τους Χοκς σε δύσκολη νίκη, 131-128 απέναντι στους Πέισερς, ενώ οι Πέλικανς με 32 πόντους και 10 ριμπάουντ του Γιόνας Βαλαντσιούνας «καθάρισαν» με 130-105 τους Ρόκετς.