Διπλό στο Βερολίνο και ξανά στο +4 η Μπάγερν (ΒΙΝΤΕΟ)

Στο δικό της restart στην Bundesliga, η Μπάγερν Μονάχου πραγματοποίησε μεστή εμφάνιση στο Βερολίνο περνώντας με 2-0 από την έδρα της Ουνιόν. Κάπως έτσι, οι Βαυαροί έκαναν το καθήκον τους και επανέφεραν την τάξη και την διαφορά των τεσσάρων βαθμών από την δεύτερη Ντόρτμουντ, η οποία είχε επικρατήσει χθες με 4-0 της Σάλκε στο... υποτιθέμενο ντέρμπι της κοιλάδας του Ρουρ.

Το ματς είχε το πρόσωπο που άπαντες περίμεναν, με την Μπάγερν να έχει την κατοχή και να... ψάχνεται για το γρήγορο προβάδισμα. Οι γηπεδούχοι περίμεναν στο μισό γήπεδο και έψαχναν την κόντρα-επίθεση ή κάποια στατική φάση για να κάνουν τη ζημιά. Ωστόσο, την... πάτησαν από δύο τέτοιες στατικές φάσεις από τους Βαυαρούς. Αφού αρχικά ο Μίλερ χτύπησε το καμπανάκι με το γκολ του στο 18ο λεπτό που δεν μέτρησε σωστά για οφσάιντ, ένα εικοσάλεπτο αργότερα η πίεση των πρωταθλητών Γερμανίας καρποφόρησε. Και ο Λεβαντόφσκι άνοιξε το σκορ από την άσπρη βούλα στο 40ο λεπτό, παράβαση που είχε κερδίσει λίγο νωρίτερα ο Γκορέτσκα από τον Σούμποτιτς.

Οι Βαυαροί είχαν πάρει αυτό που ήθελαν και βρήκαν το γκολ σε σημείο που τους έδωσε περισσότερη ψυχολογία στην επανάληψη. Ναι μεν δεν ήταν η καταιγιστική ομάδα που... πνίγει τους αντιπάλους της, ωστόσο είχε το μομέντουμ και τον έλεγχο και αν εξαιρέσει κανείς ένα δεκάλεπτο πίεσης της Ουνιόν από το 65’ ως το 75ο λεπτό δεν κινδύνευσε ιδιαίτερα. Με τον Παβάρ να έρχεται στο 80’ και να σκοράρει με κεφαλιά διαμορφώνοντας το 2-0 υπέρ της Μπάγερν Μονάχου, που είδε το ίδιο δίδυμο παικτών να καθαρίζει την Ουνιόν Βερολίνου όπως και στον πρώτο γύρο.

Αποστολάκης: «Έπαιξε ρόλο η παρουσία του Ουζουνίδη για να πάω στον ΑΠΟΕΛ»

Η συνέντευξη του Ελλαδίτη ποδοσφαιριστή μετά και τη μεταγραφή του στους «γαλαζοκίτρινους»
17/05/2020 - 20:20