Δυο παρατάσεις, δραματικό παιχνίδι και στον τελικό η Ισπανία

Παρασκευή, 13/9/2019 - 13:30

Πολύ σκληροί για να πεθάνουν οι Ισπανοί η οποίοι  άντεξαν στο σφυροκόπημα των ανώτερων στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα Αυστραλών, μόνο που τα «Καγκουρό» φοβήθηκαν να νικήσουν! Μετά από ματσάρα με διπλή παράταση ξανά στον τελικό οι 'Ιβηρες (95-88), τεράστιο ματς από Μαρκ Γκασόλ και Ρίκι Ρούμπιο!

Δεν μπορεί να τους αμφισβητήσει κανένας. Μπορεί να μην είναι αγαπητοί, ίσως να το... παρακάνουν μερικές φορές, αλλά είναι πραγματικά μία τρομερή φουρνιά παικτών, που έχει... τη νίκη στο αίμα της: Η Ισπανία άντεξε στο... σφυροκόπημα των Αυστραλών, δεν «μάσησε» από το συνεχόμενο προβάδισμα των «Καγκουρό», επιβίωσε στις... δύο παρατάσεις και τελικά έφτασε σε μία τεράστια νίκη (95-88), που θα την φέρει σε ακόμα έναν τελικό και στην διεκδίκηση της... κορυφής του κόσμου!

Για να συμβεί αυτό, οι Ίβηρες στηρίχθηκαν στην εξαιρετική άμυνα ζώνης του Σέρτζιο Σκαριόλο (που αποσυντόνισε εντελώς τον καταπληκτικό Πάτι Μιλς) και στην σπουδαία τετράδα των Μαρκ Γκασόλ (33 πόντοι με 11/19 σουτ και 8/8 βολές), Ρίκι Ρούμπιο (19 πόντοι, 12 ασίστ, 7 ριμπάουντ), Σέρχιο Γιουλ (17 πόντοι με μεγάλα σουτ στο τέλος) και Ρούντι Φερνάντεθ, που πάλεψε σαν... σκυλί στην άμυνα.

Αντίθετα, οι Αυστραλοί... φοβήθηκαν να κερδίσουν στις κρίσιμες στιγμές, κάνοντας λάθη σε σημεία που δεν έπρεπε. Τα «Καγκουρό» πάλεψαν, είχαν το προβάδισμα και έδειξαν ικανοί για την μεγάλη υπέρβαση, όμως θα παλέψουν τελικά για το χάλκινο, που θα είναι επίσης η μεγαλύτερη επιτυχία στην ιστορία τους. Δίκαια φωνάζουν πάντως για το φάουλ του Ντελαβεντόβα στον Γκασόλ, λίγο πριν το τέλος της κανονικής διάρκειας του ματς, όμως τώρα είναι... αργά για δάκρυα! Στους 32 πόντους σταμάτησε ο φανταστικός Πάτι Μιλς, 18 πόντοι και 11 ριμπάουντ για τον Νικ Κέι, που ήρθε... από το πουθενά για μία επίσης μεγάλη εμφάνιση.

Οι Ισπανοί χτύπησαν από το τρίποντο και προηγήθηκαν με 11-6 στο 5ο λεπτό, προτού... απαντήσουν με το ίδιο νόμισμα οι Αυστραλοί για να πάρουν προβάδισμα (11-12, 6'). Το τέμπο παρέμεινε υψηλό και οι Ισπανοί προηγήθηκαν ξανά στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου με... βόμβα στη λήξη από τον Γιουλ (22-21).

Ο Μιλς... πήρε μπροστά στις αρχές της δεύτερης περιόδου και το 6-0 των Αυστραλών τους έδωσε προβάδισμα πέντε πόντων (22-27, 14'), ενώ η διαφορά έφτασε και στο +8 (24-32, 15'). Οι Ισπανοί μείωσαν, οι άμυνες πήραν τα... πάνω τους και τελικά το σκορ δεν ξέφυγε, με τους «Boomers» να πηγαίνουν στην ανάπαυλα του ημιχρόνου με το «μαξιλαράκι» των πέντε πόντων (32-37).

Οι Ισπανοί μπήκαν στο δεύτερο μέρος με διάθεση να... τρέξουν για να μειώσουν την διαφορά. Η αστοχία τους και κάποια λάθη στην άμυνα έφεραν όμως το αντίθετο αποτέλεσμα, αφού οι Αυστραλοί βρήκαν σωστές λύσεις και ανέβασαν την διαφορά σε διψήφια επίπεδα (39-50, 25'). Η Ισπανία δεν άφησε το ματς, ο Ρούμπιο έδωσε ξανά πνοή στους Ίβηρες και με συνεχόμενους πόντους έδωσε ξανά ενδιαφέρον στο παιχνίδι, αφού η ομάδα του μείωσε στους 4 (51-55) στο 30ο λεπτό.

Η ίδια εικόνα συνεχίστηκε και στην τέταρτη περίοδο: Οι Αυστραλοί παρέμειναν σταθερά σε θέση οδηγού και είχαν τις κατάλληλες απαντήσεις, κάθε φορά που η Ισπανία κυνηγούσε την ανατροπή. Ο Νικ Κέι ήταν σταθερά... εκεί που έπρεπε, όμως οι Γκασόλ και Γιουλ έφεραν τους Ίβηρες σε απόσταση αναπνοής (65-67), δίνοντας έτσι χαρακτήρα θρίλερ στα τελευταία τρία λεπτά του αγώνα. Η ζώνη τεσσάρων με έναν παίκτη μόνιμα στην επιτήρηση του Μιλς έπιασε τόπο, ο Μαρκ μείωσε στον πόντο (69-70, 39') και η κατάσταση πέρασε στην συνθήκη των... ειδικών στιγμών. Μία τρομερή άμαυνα του Ρούντι έδωσε κατοχή στους Ισπανούς, ο Γιουλ αστόχησε και ο Ντελαβεντόβα έκανε ένα τουλάχιστον υπερβολικό φάουλ στον Γκασόλ, ο οποίος έδωσε προβάδισμα με 2/2 βολές (71-70). Ο Μιλς κέρδισε στη συνέχεια φάουλ, ευστόχησε σε μία βολή (71-71) και το άστοχο σουτ του Ρούμπιο έστειλε το ματς στο έξτρα πεντάλεπτο της παράτασης.

Και εκεί πάντως, λίγα άλλαξαν: Το 78-78 του 44ου λεπτού κράτησε αμείωτη την ένταση και το θρίλερ συνεχίστηκε, μετά από συνεχόμενες κακές επιλογές των Αυστραλών στο τέλος και μεγάλες άμυνες των Ισπανών. Ο Μιλς πήγε ξανά στις βολές και ευστόχησε (78-80), ο Γκασόλ... ακολούθησε (80-80) και η δεύτερη παράταση ήταν... γεγονός!

Η ματσάρα συνεχίστηκε, όταν ανέλαβαν ξανά δράση οι Γιουλ και Μαρκ: Μέσω των δύο σταρ τους, οι Ισπανοί βρέθηκαν στο +5 (87-82, 48') και στη συνέχεια σ το +8 (90-82), «κλείνοντας» ουσιαστικά θέση για τον τελικό, αφού οι Αυστραλοί δεν πρόλαβαν να κάνουν κάτι για να επιστρέψουν ξανά στο ματς.

Δεκάλεπτα: 22-21, 32-37, 51-55. 71-71, 80-80 (α' παράταση), 95-88 (δεύτερη παράταση)