Δυσκολεύτηκε, αλλά είχε Ματ και Λαό (ΒΙΝΤΕΟ)

Κυριακή, 10/9/2017 - 20:55

Μπορεί να δυσκολεύτηκε, αλλά στο τέλος πήρε το ζητούμενο η Ομόνοια στην πρεμιέρα της στο πρωτάθλημα. Με δυο γκολ του Ντάρμπισαϊαρ οι "πράσινοι" μπήκαν με το δεξί στην νέα χρονιά. Ο Εθνικός ισοφάρισε προσωρινά με τον Κιπιάνι

Α΄ Ημίχρονο:

Φουριόζα μπήκε στο πρώτο ματς της χρονιάς για το πρωτάθλημα η Ομόνοια,. Οι πράσινοι πολιόρκησαν για 25 λεπτά τον Εθνικό, έκλεισε στα καρέ της την ομάδα της Άχνας πίεσαν , έχασαν ευκαιρίες και πέτυχαν το γκολ που κρίνει υπέρ τους την αναμέτρηση μέχρι στιγμής. Σκόρερ ο συνήθης ύποπτος Μάτ Ντάρμπισαιρ, που μετά από εκτέλεση κόρνερ και άστοχη έξοδο του Νουρεντινόφσκι, έσπρωξε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

Οι του Εθνικού διαμαρτυρήθηκαν έντονα για επιθετικό φάουλ του Μαντούρο στον γκολκίπερ της ομάδας τους. Στο τελευταίο δεκάλεπτο του πρώτους μέρους, ο ρυθμός έπεσε για τους γηπεδούχους, οι φιλοξενούμενοι βγήκαν δειλά δειλά μπροστά χωρίς όμως να δημιουργήσουν ιδιαίτερα επικίνδυνες καταστάσεις για την εστία του Παναγή.

Β΄ Ημίχρονο:

Η Ομόνοια ξεκίνησε αρκετά δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο με στόχο να πετύχει ένα δεύτερο γκολ ώστε να σφραγίσει την νίκη. Στο 51΄ οι «πράσινοι» θα βρουν την πρώτη τους ευκαιρία στο δεύτερο ημίχρονο με τον Χριστοφή, όμως το πλασέ του πέρασε έξω.

Οι αλλαγές του Γιώτη Εγκωμίτη απέδωσαν καρπούς, αφού ο Εθνικός κατάφερε στην πρώτη του φάση στον αγώνα να σκοράρει. Ο Κιπιάνι με ωραίο πλασέ ισοφάρισε μετά από αδράνεια της άμυνα της Ομόνοιας.

Η Ομόνοια όπως ήταν φυσικό αντέδρασε άμεσα, χάνοντας μάλιστα ευκαιρία με τον Κανού στο 79΄ την κεφαλιά του όμως έδιωξε ο Μπογκαντίνοφ.

Τρία λεπτά αργότερα οι «πράσινοι» θα πάρουν και πάλι προβάδισμα. Ο Κανού άδειασε την άμυνα του Εθνικού, έκανε το σουτ, απέκρουσε ο Μπογκατίνοφ και στην επαναφορά ο Βραζιλιάνος έδωσε την ασίστ στον αμαρκάριστο Ντέρμπισαϊαρ ο οποίος δεν είχε κανένα πρόβλημα να διπλασιάσει τα προσωπικά του γκολ και της ομάδας του.

Στο 95΄ ο Εθνικός θα μείνει με δέκα παίκτες μετά από αποβολή του Στοϊτσέφ.

Ομόνοια:Παναγή, Δημητρίου, Μαργκάσα, Φαμπρίτσιο, Γουίλιαμ, Μαντούρο, Άλεξ, Χριστοφή, Γκονζάλες (61'Ζαρζίνιο), Λόπες (65'Κανού), Ντάρμπισαϊρ.

Εθνικός: Μπογκαντίνοφ, Χριστόφ, Ρόγκατς (52'Αρέστη), Πιντσέλι, Κιπιάνι, Ενέσκου, Κυπριανού, Σικάρσκι, Φιλίποφ, Παπαγεωργίου, Ντόβμπνια.