Δυσκολεύτηκε αλλά πήρε την πρόκριση στα ημιτελικά η Βραζιλία (ΒΙΝΤΕΟ)

Σάββατο, 3/7/2021 - 09:06

Βραζιλία και Χιλή κόντραραν τις δυνάμεις τους στην προημιτελική φάση του Copa America. Η «Σελεσάο» ήταν καλύτερη στο διάστημα μέχρι την αποβολή του Ζεσούς στο 48', με την Χιλή να προσπαθεί να «χτυπήσει» με αντεπιθέσεις.

Παρά την ασφυκτική πίεση στο πρώτο μέρος, το γκολ για την Βραζιλία ήρθε στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Πακετά, ο οποίος είχε περάσει αλλαγή στο ημίχρονο αντί του Φιρμίνο, στην πρώτη του επαφή με την μπάλα κατάφερε να την στείλει και στα δίχτυα, για το 1-0.

Τρία λεπτά αργότερα, η Βραζιλία έμεινε με παίκτη λιγότερο, καθώς ο Γκαμπριέλ Ζεσούς αποβλήθηκε από το ματς, εξαιτίας του «δολοφονικού» χτυπήματος στον Μένα. Η Χιλή μετά την αποβολή του μεσοεπιθετικού της Σίτι, ανέβασε στροφές και πίεσε για την ισοφάριση.

Ωστόσο, δεν τα κατάφερε και στο τέλος η Βραζιλία ήταν αυτή που πήρε το εισιτήριο για τα ημιτελικά του Copa America. Εκεί, όπου θα αντιμετωπίσει το Περού που επικράτησε με 4-3 στα πέναλτι της Παραγουάης.