Η ΑΕΛ επανήλθε στις νίκες και βλέπει εκ νέου Ευρώπη (video)

Κυριακή, 2/4/2017 - 20:04

Το γκολ του Α. Κυριάκου στο 13΄ ήταν αυτό που έκρινε το παιχνίδι στο «Αντώνης Παπαδόπουλος» μεταξύ της Ανόρθωσης και της ΑΕΛ. Η Λεμεσιανή ομάδα κατάφερε να επανέλθει στις νίκες με διπλό επί της Ανόρθωσης.

Α΄ Ημίχρονο:

Η ΑΕΛ βρίσκεται μπροστά στο σκορ με 1-0 στο ημίχρονο στο παιχνίδι με την Ανόρθωση στο "Αντώνης Παπαδόπουλος".

Η Ανόρθωση μπήκε αρκετά δυνατά στο παιχνίδι, αφού μόλις στο 3΄ ο Άλβες σούταρε μέσα στην περιοχή, όμως ο Ρομό έδιωξε σε κόρνερ.

Τα δεδομένα άλλαξαν άρδην μόλις στο 5΄ όταν ο Κόπριβετς ανέτρεψε τον Μέσκα, με αποτέλεσμα ο Σλοβένος γκολκίπερ να δεχθεί την απευθείας κόκκινη κάρτα.

Ένα λεπτό αργότερα ο Ράγιος έχασε μεγάλη ευκαιρία. Η ΑΕΛ στην πρώτη της επιθετική προσπάθεια στο 13΄ βρήκε δίκτυα. Ο Πίτι εκτέλεσε το κόρνερ, και ο Κυριάκου μετά από άστοχο διώξιμο του Ράγιος σε κενή εστία έδωσε προβάδισμα στην ΑΕΛ.

Η Ανόρθωση δεν τα έβαλε κάτω και στο 37΄ βρήκε τεράστια ευκαιρία με τον Ολιβέιρα όμως να μην καταφέρνει να κερδίσει τον Ρομό.

Β΄ Ημίχρονο:

Αρκετά ισορροπημένα τα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου, χωρίς φάσεις μπροστά από την εστία των δυο τερματοφυλάκων.

Η πρώτη ευκαιρία θα ρθει στο 67΄ για την Ανόρθωση. Μετά από εκτέλεση φάουλ του Μίτροβιτς από αριστερά, ο Βίκτορ πήρε την κεφαλιά, όμως ο Ρόμο είχε την απάντηση.

Η ΑΕΛ όσο περνούσε ο χρόνος έδειχνε ότι στόχευε στην διατήρηση των κεκτημένων, παρά να πετύχει κάποιο δεύτερο γκολ. Η Ανόρθωση επίλυσε ξανά στο 88΄ με τον Καμπρέρα πάλι από στημένη φάση, όμως η κεφαλιά του Ισπανού φεύγει ελάχιστα έξω.

ΑΝΟΡΘΩΣΗ: Κόπριβετς, Γκάμπριελ, Σάντος, Ερέρο, Σεχού, Βίκτορ, Μίτροβιτς, Ράγιος (64'Καμπρέρα), Ολιβέιρα, Καρλίτος (7'Παπαδόπουλος), Άλβες.

ΑΕΛ: Ρομό, Μιτρέα, Α.Κυριάκου, Αϊρόσα, Φορτούνα, Νικολάου (85'Λαφράνς), Σαβανέ (46'Σοάρες), Πίτι (71'Γεωργιάδης), Σάσι, Μέσκα, Αρουαμπαρένα.