Η «αρκούδα» δάμασε τον «ταύρο» και πέρασε στα προημιτελικά

Κυριακή, 1/7/2018 - 19:53

Ακόμη ένα φαβορί για την κατάκτηση του Μουντιάλ αποχαιρέτησε πρόωρα το Παγκόσμιο Κύπελλο. Η Ισπανία έχασε στα πέναλτι από την οικοδέσποινα Ρωσία με 4-3 με «ήρωα» τον τερματοφύλακα Ακινφέεβ.

Οι δυο ομάδες έμειναν στο 1-1 στην κανονική διάρκεια ενώ στην παράταση καμία εκ των δυο ομάδων κατάφερε να σκοράρει και μοιραία οδηγηθήκαμε στην διαδικασία των πέναλτι.

Αρχικά το σκορ άνοιξε στο 12΄ μετά από αυτογκόλ του Ιγκνάσεβιτς, ενώ η Ρωσία ισοφάρισε από το σημείο του πέναλτι μετά από χέρι του Πικέ με τον Τζιούμπα στο 41΄.

Η Ρωσία θα αντιμετωπίσει στην συνέχεια τον νικητή του αγώνα Κροατίας-Δανίας ο οποίος ξεκινάει στις 21:00.

Εδώ μπορείτε να δείτε το φιλμ του αγώνα μαζί με τα γκολ.

Α΄ ημίχρονο:

Η Ισπανία είχε τον έλεγχο του αγώνα από τα πρώτα λεπτά και στο 12’ έφτασε στο γκολ. Ο Ασένσιο εκτέλεσε φάουλ από δεξιά, ο Ράμος και ο Ιγκνασέβιτς πήγαν στην μπάλα και ο Ρώσος βρήκε λίγο την μπάλα με το πόδι και την έστειλε στα δίχτυα της ομάδας  του.

Από εκεί και πέρα οι «Φούριας Ρόχας» είχαν τον έλεγχο και την κατοχή με τη Ρωσία να αδυνατεί να απειλήσει ουσιαστικά. Πρώτη καλή φάση για την «αρκούδα» ήρθε στο 36’, όταν ο Γκολόβιν βρήκε χώρο εκτός περιοχής κι έκανε το πλασέ με την μπάλα να περνά ελάχιστα έξω.

Και από το πουθενά στο 40’, μετά από κόρνερ ο Τζιούμπα πήρε την κεφαλιά και ο Πικέ σηκώθηκε με υψωμένα τα χέρια και βρήκε την μπάλα με τον ρέφερι να δίνει το πέναλτι. Ο Ντζιούμπα το εκτέλεσε κι έκανε το 1-1 από την άσπρη βούλα.

Β΄ ημίχρονο:

Στο 47ο λεπτό ο Άλμπα με το γόνατο βρήκε την μπάλα αλλά ο Ακινφέεβ μπλόκαρε, αλλά από εκεί και πέρα το ματς ήταν πολύ κακό, με τη Ρωσία σωστά διαβασμένη και την Ισπανία να μην μπορεί να απειλήσει Μοναδική καλή στιγμή ως το πέρας του 90λεπτου στο 85’ όταν ο Ακινφέεβ απέκρουσε το σουτ του Ινιέστα εκτός περιοχής και στη συνέχεια ο Άσπας από πλάγια θέση έκανε νέο σουτ άλλα ο Ρώσος κίπερ ήταν και πάλι εκεί.

Παράταση:

Το ματς μοιραία οδηγήθηκε στην παράταση και στο 92’ ο Άσπας από αριστερά έκανε όμορφη κίνηση και γύρισμα αλλά ο Καρβαχάλ δεν γύρισε σωστά την μπάλα, ενώ στο 100’ ο Ασένσιο έκανε το μακρινό σουτ αλλά ο Ακινφέεβ μπλόκαρε.

Στο 109’ ο Ροδρίγο μπήκε όμορφα από δεξιά κι έκανε το σουτ αλλά ο Ακινφέεβ έδιωξε δύσκολα και στη συνέχεια ο Καρβαχάλ έκανε κακό σουτ και στο 120+1’ ο Ροδρίγο γύρισε έξω από την περιοχή κι έκανε το σουτ αλλά ο Ακινφέεβ μπλόκαρε.

Έτσι το ματς πήγε στα πέναλτι, με τον Ινιέστα να κάνει το 1-0 για την Ισπανία και τον Σμολόβ να ισοφαρίζει. Ο Πικέ έστειλε την μπάλα δοκάρι και μέσα για το 2-1, ενώ ο Ιγκνασέβιτς ήταν κι αυτός εύστοχος για το 2-2. Ο Ακινφέεβ στη συνέχεια είπε όχι στην κακή εκτέλεση του Κόκε, ενώ ο Γκολόβιν έκανε το 3-2 για τη Ρωσία και ο Ράμος ισοφάρισε σε 3-3. Ο Τσερίσεβ ήταν κι αυτός εύστοχος για το 4-3 των Ρώσων και ο Ακινφέεβ έπιασε το πέναλτι του Άσπας κι έστειλε τη Ρωσία στους «8».

ΙΣΠΑΝΙΑ (Ιέρο): Ντε Χέα, Νάτσο (70’ Καρβαχάλ), Πικέ, Ράμος, Μπούσκετς, Άλμπα, Κόκε, Ίσκο, Σίλβα (67’ Ινιέστα), Ασένσιο (104’ Ροδρίγο), Κόστα (80’ Άσπας)

ΡΩΣΙΑ (Τσερτσέσοβ): Ακινφέεβ, Φερνάντες, Ιγκνασέβιτς, Κουτέποβ, Κουζιάεβ (97’ Ερόκιν), Ζόμπνιν, Κουντριάσοβ, Γκολόβιν, Ζιρκόβ (46’ Γκρανάτ), Σαμέντοβ (61’ Τσερίσεβ), Ντζιούμπα (65’ Σμολόβ)