Η Άρσεναλ έπιασε την Τότεναμ κι ο Βενγκέρ τον Φέργκιουσον

Παρασκευή, 29/12/2017 - 09:32

Η Άρσεναλ επικράτησε 3-2 στην έδρα της Κρίσταλ Πάλας στο υπ' αριθμόν 810 παιχνίδι του Αρσέν Βενγκέρ στην Premier League, με το οποίο ισοφάρισε το ρεκόρ του Άλεξ Φέργκιουσον.

Ο Αρσέν Βενγκέρ πανηγύρισε την 468η νίκη του και έφτασε τους 1.601 βαθμούς σε 810 παιχνίδια στην Premier League και η Άρσεναλ έφυγε νικήτρια από την έδρα της Κρίσταλ Πάλας με 3-2, διακόπτοντας ένα σερί των πρώην ουραγών που έφτανε τα εννέα παιχνίδια.

Με αυτόν τον τρόπο γιόρτασε ο Αλσατός τεχνικός την ισοφάριση του ρεκόρ που κατείχε ο Άλεξ Φέργκιουσον, με τα περισσότερα παιχνίδια στην Premier League, με συνέπεια από την επόμενη αγωνιστική να είναι ο προπονητής με τη μεγαλύτερη παρουσία στο πρωτάθλημα που άρχισε το 1992.

Πρωταγωνιστής του αγώνα ήταν ο Αλέξις Σάντσες, ο οποίος με δύο απανωτά τέρματα στο 2ο ημίχρονο, "κλείδωσε" τη νίκη των "κανονιέρηδων". Ο Σκοντράν Μουστάφι είχε ανοίξει το σκορ για τους φιλοξενούμενους στο 1ο ημίχρονο όπου ήταν ανώτεροι και έχασαν ευκαιρίες, ο Άντρος Τάουνσεντ είχε ισοφαρίσει με την έναρξη του 2ου μέρους, ενώ ο Τζέιμς Τόμκινς μείωσε στο τέλος για την ομάδα του Ρόι Χόντσον.

Τα αποτελέσματα της 20ής αγωνιστικής:

Τρίτη 26/12

Τότεναμ - Σαουθάμπτον 5-2 (22', 39', 67' Κέιν, 49' Άλι, 51' Σον / 64' Μπουφάλ, 82' Τάντιτς)

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ - Μπέρνλι 2-2 (53', 90+1' Λίνγκαρντ / 3' Μπαρνς, 36' Ντεφούρ)

Τσέλσι - Μπράιτον 2-0 (46' Μοράτα, 60' Αλόνσο)

Γουότφορντ - Λέστερ 2-1 (45' Γουαγκέ, 65' αυτ. Σμάιχελ / 37' Μαχρέζ)

Γουέστ Μπρομ - Έβερτον 0-0

Μπόρνμουθ - Γουέστ Χαμ 3-3 (29' Γκόσλινγκ, 57' Ακέ, 90'3 Γουίλσον / 7' Κόλινς, 82', 89' Αρναούτοβιτς)

Χάντερσφιλντ - Στόουκ 1-1 (10' Ινς / 60' Σομπχί)

Λίβερπουλ - Σουόνσι 5-0 (6' Κοουτίνιο, 52', 66' Φιρμίνο, 65' Αλεξάντερ Άρνολντ, 82' Όξλεϊντ Τσέιμπερλεϊν)

Τετάρτη 27/12

Νιούκαστλ - Μάντσεστερ Σίτι 0-1 (31' Στέρλινγκ)

Πέμπτη 28/12

Κρίσταλ Πάλας - Άρσεναλ 2-3 (49' Τάουνσεντ, 89' Τόμκινς / 25' Μουστάφι, 62', 66' Σάντσες)

Η Πρέμιερ Λιγκ «παίζει» αποκλειστικά στη Cytavision. Δείτε το πρόγραμμα του Σαββατοκύριακου εδώ: https://www.cyta.com.cy/tv-live-sports-events/en