Η Καρμιώτισσα υποβιβάστηκε στην Β΄ Κατηγορία (video)

Κυριακή, 14/5/2017 - 20:52

Η Νέα Σαλαμίνα επικράτησε της Καρμιώτισσας με 1-0 και σε συνδυασμό με την νίκη της Δόξας στο «Δασάκι» επί του Εθνικού, υποβιβάστηκε στην δεύτερη κατηγορία.

Πιο δυνατά μπήκε η Καρμιώτισσα στο παιχνίδι χάνοντας μάλιστα την πρώτη της ευκαιρία μόλις στο 6΄. Η Νέα Σαλαμίνα θα «απαντήσει» στην ευκαιρία της Καρμιώτισσας στο 12΄ όμως το σουτ του Μακρίεφ δεν βρήκε στόχο.

Στο 23’ οι γηπεδούχοι έφτασαν πολύ κοντά στο γκολ με τον Εγγλέζου. Ο Κύπρος μέσος εκτέλεσε απευθείας φάουλ όμως η μπάλα κατέληξε στην συμβολή των δοκών.

Μετά από αυτή την φάση μέχρι και το τέλος του ημιχρόνου δεν καταγράφηκε κάτι το αξιόλογο.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τις ομάδες αρκετά νευρικές. Η Νέα Σαλαμίνα προσπάθησε να διαφυλάξει τα νότα της, ενώ η Καρμιώτισσα σταδιακά ανέβαζε παίκτες στην επίθεση, αφού η ισοπαλία δεν την ευνοούσε.

Παρά τις προσπάθειες της ομάδας της Λεμεσού η Νέα Σαλαμίνα ήταν αυτή που κατάφερε να φτάσει πρώτη στο γκολ με τον Μακρίεφ στο 81΄ Μετά από όμορφη συνεργασία μεταξύ των Κωνσταντίνου και Μπριτζίτο, ο τελευταίος έδωσε έτοιμο γκολ στον Μακρίεφ, ο οποίος δεν αστόχησε και κάνοντας το 1-0.

Νέα Σαλαμίνα: Βεσελόφσκι, Τσίνα, Άντονιτς, Γκράτσι, Ελευθερίου, Κούσουλος (71' Αμπελάιρας), Σκοπελίτης, Ντουντού, Μάατσι (68' Μπριζίτο), Εγγλέζου (77' Κωνσταντίνου), Μακρίεφ

Καρμιώτισσα:  Καιρίνος, Βοσκανιάν, Όστολιτς, Βαττής (56' Όρντος), Χριστοφή (81' Πάντος), Μπάρμπαρο, Αντάμοβιτς, Δημητρίου, Σταύρου (57' Πάσεκ), Λοκόμπε, Πόλιανετς