Η Τσέλσι έστειλε την Λίβερπουλ στην κορυφή

Σάββατο, 8/12/2018 - 21:37

Ήταν σίγουρα ένα από τα πιο δύσκολα τεστ για τη Μάντσεστερ Σίτι στην προσπάθεια υπεράσπισης του αήττητού της, αλλά έμεινε μετεξεταστέα, αφού υπέστη την πρώτη της ήττα στο φετινό πρωτάθλημα από την Τσέλσι με 2-0.

Μάλιστα, σαν να μην έφτασε στη Σίτι το αρνητικό αυτό καθ’ αυτό αποτέλεσμα, πλέον μπαίνει η ίδια σε διαδικασία καταδίωξης, αφού η Λίβερπουλ που το μεσημέρι είχε κάνει πλάκα κόντρα στην Μπόρνμουθ, περνά αυτή πλέον στην κορυφή της βαθμολογίας, διατηρώντας το δικό της αήττητο.

Πρωταγωνιστής για την Τσέλσι δεν ήταν απαραίτητα κάποιος παίκτης, αφού η αμυντική της διάταξη πήρε άριστα, ενώ ευτύχησε να προηγηθεί και στην πρώτη της τελική στο ματς με τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου, με τον Καντέ να λέει «ευχαριστώ» στον Αζάρ για να ανοίξει το σκορ.

Το τελειωτικό χτύπημα ήρθε από τον Νταβίντ Λουίζ στο δεύτερο ημίχρονο ο οποίος σφράγισε τη νίκη της ομάδας του.