Έβαλε «φωτιά» στο πρωτάθλημα η ΑΕΚ (BINTEO)

Κυριακή, 21/4/2019 - 20:55

Αν και με δέκα ποδοσφαιριστές για μισή ώρα, η ΑΕΚ κατάφερε να βάλει «φωτιά» στο πρωτάθλημα. Η ομάδα της Λάρνακας επικράτησε με 1-0 του ΑΠΟΕΛ χάρη στο γκολ του Γκονζάλεζ στο 66ο λεπτό.

Με αυτή τη νίκη ο ΑΠΟΕΛ έμεινε στη πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα όμως η διαφορά από τον Απόλλωνα μειώθηκε στους τρεις βαθμούς με το μεταξύ τους παιχνίδι μετά το Πάσχα να ακολουθεί.

Από την άλλη η ΑΕΚ έφτασε τους 55 βαθμούς και μείωσε τη διαφορά από τον Απόλλωνα στους τρεις βαθμούς. Την ερχόμενη αγωνιστική η ομάδα της Λάρνακας αγωνίζεται και πάλι εντός έδρας κόντρα στη Νέα Σαλαμίνα.

Να σημειώσουμε ότι σε έξι αναμετρήσεις με την ΑΕΚ ο ΑΠΟΕΛ κατά τη φετινή περίοδο δεν κατάφερε να κερδίσει ούτε και μία.

Το φιλμ της αναμέτρησης

Πρώτο ημίχρονο

Πρώτη καλή στιγμή για τον ΑΠΟΕΛ στο έκτο λεπτό να βγαίνει στην αντεπίθεση με τον Σόουζα να δίνει στον Τάμαρι και αυτός με την σειρά του στον Ντε Βινσέντι. Ο Αργεντινός με την πρώτη έκανε το σουτ αναγκάζοντας τον Τόνιο να απομακρύνει με τα ακροδάχτυλα.

Στη συνέχεια του ημιχρόνου κυριάρχησαν τα δυνατά φάουλ και ο ρυθμός της αναμέτρησης χάλασε αρκετά.

Ο ΑΠΟΕΛ στο 50ο λεπτό έχασε μοναδική ευκαιρία.  Ήταν η σέντρα του Γιάκολις με τον Νατέλ να πιάνει την κεφαλιά και την μπάλα να περνά δίπλα από τα δοκάρια του Τόνιο.

Η ΑΕΚ με τη συμπλήρωση μιας ώρας στην αναμέτρηση έμεινε με δέκα ποδοσφαιριστές καθώς ο Ακοράν δέχθηκε δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Κόντρα στη ροή του αγώνα η ομάδα της Λάρνακας κατάφερε να ανοίξει το σκορ με σουτ του Γκονζάλεζ από το ύψος της μεγάλης περιοχής στο 66ο λεπτό της αναμέτρησης.

α

Στο 77ο λεπτό από μακριά ο Τόμας Ντε Βινσέντι δοκίμασε το πόδι του όμως η μπάλα πέρασε λίγο έξω.

Δύο λεπτά αργότερα, όμορφο σουτ από τον Βιντιγκάλ με τον Τόνιο να απομακρύνει δύσκολα σε κόρνερ.

Σουτ του Ντε Βινσέντι στο 86ο λεπτό πάνω στην κίνηση με την μπάλα να περνά λίγο δίπλα από την εστία το Τόνιο.

Στη τελευταία φάση της αναμέτρησης ο ΑΠΟΕΛ έχασε δοκάρι σε μια μοναδική ευκαιρία που δύσκολα μπορούσε να χαθεί.

ΑΕΚ (Ιμανόλ Ιδιάκεθ):Τόνιο, Γκονζάλεθ, Τρουγιόλς, Γκαρσία, Σάστρε, Κάσες, Ακοράν, Τζεφρέν (Τέτε 67’), Ακίνο (Φλοριάν 23’), Γιάννου, Τρισκόφσκι (Λαρένα 73’)

ΑΠΟΕΛ (Πάολο Τραμετζάνι): Βάτερμαν, Βούρος, Καρλάο, Ιωάννου, Γιάκολις, Μοράις (Βιντιγκάλ 72’), Καζού (Μπέζιακ 77’), Σόουζα, Τάμαρι, Ντε Βινσέντι, Νατέλ

Α

Oι δηλώσεις των πρωταγωνιστών

Ιμανόλ Ιδιάκεθ (ΑΕΚ): «Συγχαρητήρια στους παίκτες για τη νίκη. Ευχαριστούμε τον κόσμο για την υποστήριξη».

Πάολο Τραμετζάνι (ΑΠΟΕΛ): «Είμαστε πολύ απογοητευμένοι από το αποτέλεσμα. Ήταν ένα πολύ σημαντικό παιχνίδι και δεν καταφέραμε να πάρουμε ούτε ένα βαθμό. Ξεκινούμε αύριο προετοιμασία για το επόμενο παιχνίδι που θα είναι εξίσου σημαντικό».

Για το λόγο που έκανε μόλις δυο αλλαγές: «Δεν είναι ο κανόνας ότι πρέπει να κάνεις 3 αλλαγές».

Μικέλ Γκονζάλεζ (ΑΕΚ): «Ο στόχος μας ήταν η νίκη. Πάντα είναι δύσκολο κόντρα στο ΑΠΟΕΛ και έγινε ακόμα πιο δύσκολα με την αποβολή» ανέφερε αρχικά, ενώ στη συνέχεια σχολίασε το γκολ που πέτυχε.Μου αρέσει να σκοράρω. Δεν σκοράρω συχνά και είμαι χαρούμενος που τα κατάφερα».

Κυριάκος Δημητρίου (ΑΕΚ): «Με τον τρόπο που σημειώθηκε η νίκη παίρνει ακόμη μεγαλύτερη αξία. Έγινε μια υπερπροσπάθεια από όλους. Δεν ξεκινήσαμε καλά το 2ο ημίχρονο. Μείναμε με 10 παίκτες, πετύχαμε το γκολ και όσο περνούσε η ώρα όλα έδειχναν ότι θα πάρουμε τη νίκη. Κρατάμε τη νίκη και συνεχίζουμε».

Αν κοιτάζει η ΑΕΚ τη 2η θέση: «Το ευτύχημα για μας είναι καθαρίσαμε ουσιαστικά με την 3η θέση και πλέον πάμε για το καλύτερο».

Νεκτάριος Πετεβίνος (ΑΠΟΕΛ): «Ζούμε ένα πρωτάθλημα που φαίνεται ότι δεν μπορούμε να το αλλάξουμε στο πως ξεκίνησε. Είχαμε πολλές ευκαιρίες θα έλεγα κατά την διάρκεια των τελευταίων αγωνιστικών για να κλειδώσουμε την έκβαση του. Συνεχώς πετάμε αυτές τις ευκαιρίες. Είτε είσαι καλύτερος είτε όχι αν δεν εκμεταλλεύεσαι τις ευκαιρίες δεν κερδίζεις. Η  ΑΕΚ πέτυχε μια νίκη με 10 παίκτες  και συγχαρητήρια.

Πρέπει να δούμε τα λάθη μας. Πρέπει να έχεις καθαρό μυαλό. Η διαφορά μειώνεται και πάμε σε ένα παιχνίδι που είναι παιχνίδι τίτλου. Θα πρέπει να δούμε αυτές τις μέρες πως θα ετοιμαστούμε.

Θα πω ξανά ότι δεν εκμεταλλευτήκαμε την ευκαιρία, έχουμε διαφορετικά δεδομένα και θα πρέπει να δούμε πως θα αντεπεξέλθουμε.»

Για τον κόσμο: «Σαφώς και αν έχουμε τον κόσμο μαζί μας θα ήταν διαφορετικά, αυτό τον παράγοντα δεν τον είχαμε μαζί μας και μας στοίχισε. Δεν ξέρω ποια θα είναι η εικόνα στις εξέδρες. Το θέμα είναι τι θα κάνουμε στον αγωνιστικό χώρο.»