Έχασε, αλλά έκλεισε εισιτήρια για Κάρντιφ

Τετάρτη, 10/5/2017 - 23:40

Η Ρεάλ έχασε μεν, από την Ατλέτικο με 2-1 αλλά στο «Μπερναμπέου» είχε κερδίσει με 3-0 και πέρασε  στον μεγάλο τελικό του Τσάμπιονς Λιγκ

Φουλ για το 12ο η Ρεάλ. Η «βασίλισσα» έχασε με 2-1 από την Ατλέτικο στο «Καλντερόν» αλλά στο πρώτο ματς είχε κερδίσει με 3-0 κι έτσι θα παίξει στον 15ο τελικό Τσάμπιονς Λιγκ στην ιστορία της. Με το κεφάλι ψηλά αποχώρησε από το θεσμό η Ατλέτικο. Τη Γιουβέντους θα βρει απέναντι της η Ρεάλ.

Το ματς είχε τρομερό ρυθμό από την αρχή και μόλις στο 2ο λεπτό ο Γκριζμάν έκανε το σουτ έξω από την περιοχή άλλα η μπάλα έφυγε πολύ ψηλά ενώ στο 5’ ο Καρασκό από δεξιά έκανε το γύρισμα και ο Κόκε έβαλε την προβολή στο πρώτο δοκάρι με τον Νάβας να διώχνει δύσκολα σε κόρνερ στη γωνία του. Από το κόρνερ ο Τόρες έπιασε την κεφαλιά αλλά η μπάλα έσκασε στο έδαφος και πέρασε πάνω από τα δοκάρια, ενώ στο 7’ μετά από εκτέλεση φάουλ του Κρόος από δεξιά, ο Κασεμίρο έπιασε την κεφαλιά και ο Όμπλακ έπεσε εντυπωσιακά κι έδιωξε στη γωνία.

Και στο 12’ ο Κόκε εκτέλεσε από δεξιά το κόρνερ και ο Σαούλ με καρφωτή κεφαλιά έκανε το 1-0 ενώ στο 15’ ο Βαράν ανέτρεψε τον Τόρες, ο Τσακίρ έδωσε το πέναλτι και γρήγορα-γρήγορα η Ατλέτικο έκανε το 2-0 με την εκτέλεση του Γκριζμάν. Από εκεί και πέρα η Ρεάλ πήρε το έλεγχο του ματς και πίεσε, αλλά δεν βρήκε χώρους ενώ το ματς έγινε πολύ δυνατό με πολλά σκληρά μαρκαρίσματα.

Στο 38’ ο Ίσκο έκανε όμορφη κίνηση από αριστερά και σουτ με το δεξί αλλά ο Όμπλακ μάζεψε εύκολα, ενώ στο 42’ η Ρεάλ μείωσε σε 2-1. Ο Μπενζεμά πέρασε με απίστευτη ενέργεια τρεις παίκτες από αριστερά στη γραμμή κι έκανε το γύρισμα στο πέναλτι. Ο Κρόος πλάσαρε και ο Όμπλακ απέκρουσε εντυπωσιακά αλλά ο Ίσκο με κοντινό πλασέ στην επαναφορά έκανε το 2-1.

Στο 48ο ο Ρονάλντο εκτέλεσε απ' ευθείας το φάουλ από πλάγια αριστερά, με τον Όμπλακ να διώχνει με γροθιές, ενώ στο 50’ ο Γκριζμάν εκτέλεσε από καλό σημείο ένα φάουλ με την μπάλα να περνά άουτ. Στο 55ο λεπτό ο Ίσκο γύρισε όμορφα κι έκανε το σουτ αλλά δεν βρήκε στόχο ενώ στο 58’ ο Μαρσέλο έκανε το γύρισμα από αριστερά αλλά το πλάσε του Ρονάλντο πέρασε άουτ.

Στο 66ο λεπτό ο Καρασκό πλάσαρε από κοντά με τον Νάβας να αποκρούει και στην επαναφορά ο Γκαμεϊρό έπιασε την κεφαλιά και ο Κοσταρικανός πραγματοποιεί νέα μεγάλη επέμβαση ενώ στο 71’ ο Γκριζμάν έκανε το σουτ από πλάγια αριστερά με τον Νάβας να διώχνει.

Στο 74’ ο Μαρσέλο σέντραρε από αριστερά και ο Μπενζεμά έπιασε την κεφαλιά ψαράκι αλλά δεν βρήκε στόχο και στο 77’ ο Βαράν πρόλαβε στη γραμμή το πλασέ του Γκαμεϊρό. Στο 88ο λεπτό ο Ρονάλντο έκανε την κίνηση και το γύρισμα αλλά αστόχησε, ενώ στο 90+2’ ο Γκριζμάν έκανε από αριστερά το διαγώνιο αλλά ο Νάβας έδιωξε και πάλι.

ΑΤΛΕΤΙΚΟ: Όμπλακ, Χιμένες (56’ Παρτέι), Σάβιτς, Γοδίν, Λουίς, Κόκε (76’ Κορέα), Γκάμπι, Καρασκό, Γκριζμάν, Σαούλ, Τόρες (56’ Γκαμεϊρό)

ΡΕΑΛ: Κέιλορ Νάβας, Βαράν, Ράμος, Ντανίλο, Βαράν, Μαρσέλο, Κασεμίρο (77’ Λούκας Βάσκεθ), Μόντριτς, Κρόος, Ίσκο (88’ Καρασκό), Μπενζεμά (77’ Ασένσιο), Ρονάλντο