To έφερε... τούμπα η Γιουβέντους

Σάββατο, 23/11/2019 - 21:23

Στην κορυφή της Serie A μετά το τέλος και της 13ης αγωνιστικής θα παραμείνει η Γιουβέντους. Με οδηγό τον Ιγκουαΐν, που πέτυχε δύο γκολ μέσα σε οκτώ λεπτά κι ακόμη ένα του Ντιμπάλα στο φινάλε, οι μπιανκονέρι τούμπαραν το ματς με την Αταλάντα (1-3) κι έφυγαν από το Μπέργκαμο συμπληρώνοντας τέσσερις σερί νίκες στο πρωτάθλημα.

Η ομάδα του Γκασπερίνι μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι κι έχασε μοναδική ευκαιρία να προηγηθεί όταν ο Μούσα Μπάροου σημάδεψε το δοκάρι του Σέζνι στο 17ο λεπτό από την «άσπρη βούλα». Οι γηπεδούχοι πάντως διατήρησαν τα ηνία στο παιχνίδι, εκμεταλλεύτηκαν την απουσία του Κριστιάνο Ρονάλντο και πίεσαν αρκετά. Η προσπάθεια βρήκε τελικά ανταπόκριση στο 56ο λεπτό όταν ο Γκόσενς άνοιξε τελικά το σκορ. Το παιχνίδι δεν άλλαξε ιδιαίτερα, αν εξαιρέσει κανείς πως η Αταλάντα άφησε περισσότερο γήπεδο στη Γιουβέντους, η οποία πάντως δεν ήταν ουσιαστική στο παιχνίδι της. Η τύχη χαμογέλασε στην ομάδα του Σάρι όταν στο 74’ ο Ιγκουαΐν εκμεταλλεύτηκε τις κόντες και με σουτ, το οποίο κόντραρε επίσης, απάντησε κάνοντας το 1-1. Οκτώ λεπτά αργότερα, η Αταλάντα είδε τον «Πιπίτα» να χτυπάει για δεύτερη φορά, όταν ο Κουαδράδο του γύρισε εξαιρετικά την μπάλα κι αυτός με ψύχραιμο πλασέ τούμπαρε το ματς. Την χαριστική βολή, σε ένα ματς πάντως που η Γιουβε δεν ήταν καθόλου καλή, έδωσε στους γηπεδούχους ο Ντιμπάλα στο 90+2’.

Έτσι, οι μπιανκονέρι έφτασαν τους 35 βαθμούς, θα παραμείνουν σίγουρα στην κορυφή και περιμένουν γκέλα της Ίντερ (31) το βράδυ στην έδρα της Τορίνο.